Jak przygotować się do operacji plastycznej?
Jakie zabiegi i operacje cieszą się największą popularnością wśród pacjentów w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiada wybitny chirurg plastyczny doktor Andrzej Sankowski.
27.04.2015 | aktual.: 08.06.2018 14:32
Jak przygotować się do operacji plastycznej, by uniknąć przykrych niespodzianek, z którymi muszą się zmierzyć bohaterowie serii "Plastyczna fuszerka", emitowanej na kanale E!? Czym kierować się przy wyborze kliniki? Jakie zabiegi i operacje cieszą się największą popularnością wśród pacjentów w Polsce? Na te i wiele innych pytań, specjalnie dla stacji E!, odpowiada wybitny chirurg plastyczny doktor Andrzej Sankowski.
Jak przygotować się do operacji plastycznej?
Aby przygotować się do operacji należy przemyśleć kilka spraw: Po pierwsze, należy podjąć właściwą decyzję i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy jesteśmy pewni, że zabieg jest nam potrzebny i nie będziemy żałowali następstw takich jak: siniaki obrzęki i dolegliwości bólowe? Czy nie jest to decyzja chwilowa np. pod wpływem uszczypliwych słów koleżanki ? Czy jest to problem, który nurtuje nas od dawna i operacja pozwoli na wyleczenie nas z kompleksów?
Po podjęciu decyzji powinniśmy wybrać klinikę i lekarza. Pamiętajmy, że informacje znajdujące się w Internecie najczęściej są anonimowe, a tym samym ich wiarygodność jest wątpliwa. Powinniśmy odwiedzić kilku chirurgów plastycznych i wybrać tego, który wzbudza nasze zaufanie. Zwróćmy uwagę, aby wybrany przez nas lekarz miał specjalizację z dziedziny chirurgii plastycznej, a nie innej i operował w klinice, która jest nowoczesna, ma renomę i atesty sanitarno - epidemiologiczne. Kliniki nie mające tych atestów nie są wiarygodne. Ideałem jest, aby klinikę prowadził doświadczony chirurg plastyk mający szeroką wiedzę i pracowało w niej kilku chirurgów mających specjalizację z chirurgii plastycznej.
Dlaczego ważne jest, aby znaleźć lekarza - chirurga plastycznego - który podziela naszą estetykę?
Chirurgia plastyczna jest specjalizacją, której uzyskanie wymaga kilku lat pracy w klinice, odbycia staży specjalistycznych pozwalających na poznanie różnych dziedzin tej nauki oraz zdania egzaminów sprawdzających wiedzę adepta. W chwili obecnej działa wielu lekarzy, którzy nadają sobie tytuł „np. chirurgów estetycznych” oraz innych, których nie ma na liście specjalizacji Ministerstwa Zdrowia. Wybierając takiego lekarza musimy liczyć się z nieprofesjonalnym wykonaniem operacji i brakiem kompetencji w przypadku wystąpienia powikłań. Często obserwuję sytuacje, w których pacjent pozostaje bezradny i szuka pomocy gdzie indziej, jeśli coś się stanie.
Jakie są najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej w Polsce?
Najpopularniejszymi zabiegami chirurgii plastycznej w Polsce są:
- Powiększenie piersi za pomocą implantów - 26 proc.
- Przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej - 17 proc.
- Plastyka powiek - 16 proc.
- Korekta kształtu nosa - 16 proc.
- Face-lifting (operacje odmładzające twarz) - 9 proc.
- Plastyka odstających uszu - 6 proc.
- Zmiana kształtu piersi, często ze zmniejszeniem - 5 proc.
- Liposukcja (operacje odsysania tkanki tłuszczowej) - 5 proc.
- Ginekologia estetyczna - 5 proc.
- Dermolipectomie czyli plastyka brzucha po porodzie lub schudnięciu, oraz plastyka ud i ramion - 4 proc.
- Operacje transseksualistów - 4 proc.
Podane powyżej procenty są wyliczane na podstawie statystyki Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Andrzeja Sankowskiego w okresie styczeń 2014 rok - marzec 2015 rok. W Stanach Zjednoczonych bardzo modne są operacje upodabniania się do znanych osób, w Polsce tego typu zabiegi nie są popularne. Problemem w Stanach Zjednoczonych są tzw. ,,Flying doctors”. Lekarze najczęściej nie mający specjalizacji i odpowiedniej wiedzy, wynajmują gabinety i po kilku miesiącach wyjeżdżają do innego stanu i są nieosiągalni. Pozostawiają po sobie okaleczonych pacjentów.
Czy łatwo jest naprawić źle przeprowadzoną operację plastyczną? Czy to ryzykowne dla pacjenta?
Źle wykonana operacja plastyczna pozostawia po sobie ślad pod postacią urazu psychicznego pacjenta, który może prowadzić do depresji. Pacjent obawia się lekarzy i czuje się bezradny. Pozostają blizny i zniekształcenia tkanek, które znacznie utrudniają wykonanie operacji naprawczych. Czasami naprawa nieprofesjonalnie wykonanej operacji staje się niemożliwa.
Czy naprawa nieudanych zabiegów, takich jak w przypadku pacjentów programu Plastyczna fuszerka widocznych na zdjęciu, to skomplikowany zabieg?
Naprawa zniekształceń widocznych na zdjęciach jest bardzo trudna. Nie mam informacji, jakie to były operacje. W przypadku nienaturalnie powiększonych ust mogę tylko powiedzieć, że jeśli było to spowodowane wstrzyknięciem materiału wchłanianego, wystarczy poczekać kilka miesięcy, aby ten efekt cofnął się. Jeśli było to wykonane materiałem , który się nie wchłania, konieczny będzie zabieg chirurgiczny wycięcia części wargi z próbą usunięcia preparatu. Zabieg ten może nie przynieść spodziewanego efektu. W kolejnym przykładzie nie potrafię ocenić zniekształcenia nie mając informacji o przyczynie deformacji. Wydaje mi się, że jest to kulturysta, który miał powiększane mięśnie piersiowe implantami i jeden z implantów musiał być usunięty na skutek krwiaka lub infekcji. Spowodowało to widoczną asymetrią. Chciałbym mieć więcej informacji na temat tego przypadku.
Jakie mogą być konsekwencje źle przeprowadzonej operacji plastycznej?
Konsekwencje są następujące:
- Uraz psychiczny prowadzący do depresji.
- Straty finansowe, naprawa może być bardziej kosztowna niż operacja pierwotna.
- Nikt nie może zagwarantować dobrego wyniku operacji naprawczej.
- Skuszenie się na operację po niskich cenach łączy się z ryzykiem braku opieki pooperacyjnej, użyciem gorszych materiałów do operacji i wykonania jej przez niefachowy personel. W ostatnich latach mieliśmy kilka przykładów wszczepiania tanich implantów piersi. Powodowały one wystąpienie różnych schorzeń, których leczenie jest trudne i pozostawia zniekształcenie piersi.
Które z zabiegów należy powtarzać i dlaczego?
Zabiegi polegające na zmianie wyglądu poprzez wykonywanie przeszczepów tkanki tłuszczowej wymagają kilkakrotnego powtórzenia w odstępach jednego roku lub trzech lat. Uważam, że lepiej jest wykonać zabieg z użyciem materiału wchłanianego ponieważ jeśli efekt zabiegu nie podoba się pacjentowi, to po upływie określonego czasu jest on mało widoczny. Lubię wykonywać przeszczepy tkanki tłuszczowej ponieważ nawet po wchłonięciu się preparatu pozostaje lepszy wygląd skóry. Podskórna tkanka tłuszczowa zawiera dużą ilość komórek macierzystych, które mają bardzo korzystny wpływ na wygląd i jakość skóry.
Plastyczna fuszerka to program, w którym światowej sławy chirurdzy plastyczni - Terry Dubrow oraz Paul Nassif - podejmą się niezwykle trudnego zadania . Próbują odwrócić fatalne skutki nieudanych lub źle przeprowadzonych zabiegów i operacji plastycznych. W programie zobaczymy m.in. osobistości znane z programów telewizyjnych, gwiazdy muzyki i sportu oraz ofiary nieszczęśliwych wypadków. Widzowie, wraz z telewizją E!, wkroczą na salę operacyjną i zobaczą, jak tych dwóch cudotwórców ratuje ofiary plastycznych fuszerek.
Plastyczna fuszerka – emisje w każdą niedzielę o godz. 21 na kanale E! Entertainment Television.