GwiazdyJak rozmawiać z facetem o uczuciach?

Jak rozmawiać z facetem o uczuciach?

Otwarta rozmowa z mężczyzną o uczuciach najczęściej jest bardzo trudna. Kiedy jednak w związku jest kryzys, czujesz, że już dłużej nie możesz żyć w ten sposób, to czas najwyższy zdobyć się na szczere wyznania obu storn. Inaczej trudno dokonać zmian. Radzimy, jak rozmawiać z mężczyzną o uczuciach.

Jak rozmawiać z facetem o uczuciach?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.01.2011 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otwarta rozmowa z mężczyzną o uczuciach najczęściej jest bardzo trudna. Kiedy jednak w związku jest kryzys, czujesz, że już dłużej nie możesz żyć w ten sposób, to czas najwyższy zdobyć się na szczere wyznania obu storn. Inaczej trudno dokonać zmian. Radzimy, jak rozmawiać z mężczyzną o uczuciach.

Mężczyźni rzadko okazują swoje uczucia, a jeszcze mniej o nich rozmawiają. W dużej merze zależy to od wychowania, dziewczynka może płakać, chłopiec ma wyrosnąć na twardziela. W efekcie faceci wstydzą się ujawniać uczucia, bo to kojarzy im się ze słabością, uszczerbkiem na ich męskości. Poza tym, mężczyźni nastawiają się na realizacje zadań i celów, są bardziej zadaniowi i skierowani na zewnątrz. Kobiety mają więcej empatii, częściej zajmują się światem wewnętrznym, uczuciami i emocjami.

Dlaczego tak ważna jest umiejętność wyrażania emocji? Życie z osobami, które nie umieją rozmawiać o uczuciach, często staje się udręką, bo są smutni, czy rozdrażnieni, ale otoczenie nie wie, dlaczego tak się dzieje. W tej sytuacji najbliżsi często czują się winni, chociaż nie wiedzą, co złego zrobili.

Bliskie osoby nie mają dostępu do świata ludzi bardzo skrytych. Trudno taką osobę zrozumieć i jej pomóc. Nikt przecież nie posiada umiejętności czytania w myślach. Nie mówią, kiedy jest im źle, więc nie rozwiązują problemów na bieżąco, aż w końcu skumulowana frustracja doprowadza do tak dużego kryzysu, że trudno sobie z nim poradzić. W końcu negatywne emocje, zdławiony ból i gniew, mogą doprowadzić do nerwicy, depresji i chorób psychosomatycznych.

Na co dzień jesteśmy zabiegani, a nasze rozmowy ograniczają się do mówienia o problemach dnia codziennego: co spotkało nas w pracy albo na przystanku, co słychać u znajomych. I dobrze, bowiem nieustanne dysputy na tematy wagi państwowej czy światowej byłyby męczące. Są jednak chwile, kiedy potrzebujemy mówić o tym co czujemy i dowiedzieć się, co czuje partner.

Znajdź odpowiedni czas na rozmowę. Nie zaczynaj trudnych tematów między robieniem jajecznicy a praniem. W tej sytuacji partner najprawdopodobniej zignoruje to, co mówisz, uznając to za mało ważne. Jeśli chcesz przeprowadzić szczerą rozmowę, ważne jest, aby poświęcić temu czas. Niech to będzie dobry moment, nie tylko dla Ciebie, ale też dla niego. Jeśli zaczniesz wywody, kiedy on jest rozdrażniony czy zmęczony, efektem będzie najprawdopodobniej awantura. Najlepszym czasem na rozmowę o emocjach jest chwila, w której oboje jesteście wypoczęci i zrelaksowani.

Wybierz odpowiednie miejsce. Często na trudne rozmowy specjaliści radzą wybrać neutralne miejsce. W tym wypadku najlepszym lokum jest własny dom, gdzie oboje czujecie się bezpiecznie. Chyba, że chcesz coś wyznać, wtedy możesz to zrobić w wyjątkowej atmosferze, np. podczas eleganckiej kolacji albo wyjazdu. Weekend nad morzem, wspólne spacery i dużo czasu tylko dla siebie również może sprzyjać wszelkim rozmowom.

Przygotuj się do rozmowy. Przemyśl, co chcesz powiedzieć. Bardzo ważną częścią jest wstęp, często to właśnie od niego zależy, jak potoczy się dialog. Zastanów się też, jakich słów użyć mówiąc o uczuciach, ale też jakie rozwiązanie problemu możesz zaproponować. Pomyśl też, jakie pytania zadasz partnerowi. Niech to nie będzie tylko monolog. Zapytaj go, czy dobrze mu związku, w którym nie macie czasu dla siebie lub gdzie brakuje zaufania.

Bądź delikatna. Na zewnątrz są często silni i odważni, a w środku wrażliwi chłopcy. Postaraj się nie wchodzić od razu w jego duszę, bo naturalną reakcją może być obrona. „Kurs” wyrażania emocji zacznij od podstaw. Daj przykład, najpierw sama mów o tym, co czujesz.

Naucz go nazywać uczucia. Często mężczyźni nie tylko nie umieją wyrażać emocji, ale nawet sami dla siebie nie potrafią ich nazwać. Widzą, że czują się źle, ale nie uświadamiają sobie dlaczego. To, że nie są ich świadomi, nie znaczy, że nic nie czują. Wręcz przeciwnie, emocje działają z poziomu podświadomości. Wtedy zamiast powiedzieć, jestem zły, bo szef obarcza mnie obowiązkami, które nie należą do moich kompetencji, wyżywa się na domownikach. Przede wszystkim, sama mów o tym, co czujesz. Pokaż, jak można nazywać emocje. Naucz się rozpoznawać uczucia innej osoby. Pytaj go: Dlaczego jesteś zły? Czemu się smucisz?

Słuchaj. Kluczem do sukcesu jest bycie otwartym na to, co mówi ukochana osoba. Bez umiejętność uważnego słuchania partnera nie będziemy wiedzieli, co ma nam do powiedzenia. Nie rób w tym czasie stu rzeczy na raz. Usiądź spokojne, patrz mu w oczy, pozwól dokończyć to, co ma do powiedzenia, bez przerywania co chwila. Potraktuj z należytą powagą to, co chce Ci przekazać, nie krytykuj, nie wyśmiewaj, nie mów, że wiesz lepiej.

mos/sr

miłośćfacetrozmowa
Komentarze (21)