Trwa ładowanie...

Jak się dobrze spowiadać?

Spowiedź to potoczna nazwa sakramentu pokuty. Po raz pierwszy dzieci przystępują do niej przed I Komunią Świętą. Później każdy praktykujący Chrześcijanin powinien przystępować do spowiedzi przynajmniej raz w roku. Poniżej podpowiadamy jak należy się przygotować i jakie są warunki dobrej spowiedzi.
Share
Konfesjonał
KonfesjonałŹródło: Getty Images
d4eojcr

Sakrament pokuty polega na wyznaniu osobie duchownej własnych grzechów, przyznaniu się do popełnionych win oraz na szczerym żałowaniu za błędu i mocnym postanowieniu poprawy. Spowiedź święta jest łaską, dzięki której zbliżamy się do Boga. Zgodnie z przykazaniami kościelnymi, obowiązkiem każdej osoby wierzącej jest przystąpienie do sakramentu pokuty przynajmniej raz w roku.

Zobacz także: #wszechmocne. Wege Siostry sery z nerkowców robiły w kuchni u mamy. Teraz sprzedają je w marketach

Formułka spowiedzi - przypominamy

Tekst wypowiadany w trakcie sakramentu pokuty i pojednania jest formułką, której uczymy się będąc dziećmi, przed I Komunią Święta i należy z niej korzystać całe późniejsze życie .Nie należy do skomplikowanych, dlatego też bardzo łatwo ją zapamiętać.

d4eojcr

Poniżej znajduje się przebieg spowiedzi, wraz ze słowami, wypowiadanymi przez spowiednika.

Spowiadający się (S) : Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

KAPŁAN (K) : Na wieki wieków. Amen.

S: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen – wypowiadając te słowa, osoba, która się spowiada, wykonuje znak krzyża. Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem/am: tydzień, miesiąc, lata temu ….. Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami – w tym momencie następuje wyznawanie wszystkich grzechów. Przy grzechach ciężkich należy podać częstotliwość oraz ile razy zdarzyło się ich dopuścić.

d4eojcr

Po wyznaniu grzechów osoba spowiadająca się wypowiada następujące słowa:

S: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Po tym zdaniu kapłan odnosi się do wymienionych przewinień i przekonuje osobę spowiadającą się do refleksji i żalu za grzechy. Tu też spowiadający się otrzymuje pokutę, którą powinien odmówić przed przystąpieniem do komunii świętej.

Po tej części osoba spowiadająca się może usłyszeć słowa:

d4eojcr

K: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.

S: Bo jego miłosierdzie trwa na wieki.

K: Pan odpuścił Tobie grzechy. Idź w pokoju.

Udzielając rozgrzeszenia, kapłan wypowiada słowa:

d4eojcr

K: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Duch Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła i ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego.

Następnie spowiednik puka w konfesjonał. To znak, że spowiedź dobiegła końca.

Zobacz także: Znane aktorki nagłaśniają problem pracy przymusowej. Mówią też o nadużyciach w swoim środowisku

5 warunków dobrej spowiedzi

Sakrament pokuty jest bardzo ważną chwilą w życiu każdego wierzącego. Otrzymanie rozgrzeszenia uprawnia praktykujących katolików do pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

d4eojcr

Jednak dla wielu spowiedź jest stresująca i problematyczna. Wyznawanie grzechów, własnych przewinień i popełnionych błędów nie zawsze jest łatwe. Należy jednak pamiętać, że wyznawanie win w trakcie spowiedzi zbliża nas grzeszników do Boga. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z grzechów, wyrazić szczerą skruchę i starać się więcej tych błędów nie popełniać. Aby spowiedź była jak najbardziej wartościowa, należy spełnić 5 warunków :

1. Rachunek sumienia – głęboka analiza wszystkich niewłaściwych zachowań, jakich dopuściliśmy się od ostatniej spowiedzi.
2. Żal za grzechy – wyrażenie skruchy i żalu za wszystkie popełnione grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy – czyli dążenie do nawrócenia się i wyeliminowania kolejnych grzechów z naszego życia.
4. Szczera spowiedź – niezatajanie grzechów przed księdzem. Jest to bardzo ważny warunek, który musi zostać spełniony, aby sakrament pokuty okazał się skuteczny.
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu - odprawienie pokuty, otrzymanej przy konfesjonale. Najczęściej jest to modlitwa spełnienie dobrego uczynku.

Branża ślubna zamrożona. Kiedy rząd pozowli na organizację wesel?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eojcr

Podziel się opinią

Share
d4eojcr
d4eojcr