UrodaJak się opalać równomiernie - podstawowe zasady

Jak się opalać równomiernie - podstawowe zasady

Złotobrązowa i równomierna opalenizna poprawia naszą atrakcyjność, samoocenę i samopoczucie. Wbrew pozorom jej osiągnięcia nie zapewnia wielogodzinna ekspozycja na słońce. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak opalać się równomiernie, powinny przede wszystkim pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry.

Jak się opalać równomiernie - podstawowe zasady
Źródło zdjęć: © Fotolia

Przygotowanie skóry do opalania

Podstawową kwestią przy zażywaniu kąpieli słonecznych jest odpowiednie przygotowanie skóry do opalania. Dotyczy to nie tylko stosowania kremów z filtrem UV, ale także takich kwestii, jak np. diety. Dobrym pomysłem jest włączenie do swojego codziennego jadłospisu produktów bogatych w przeciwutleniacze (składników, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników). Mowa tu głównie o owocach i warzywach, w tym w szczególności o brukselce i czarnych porzeczkach. Co istotne, jednym z najbardziej znanych i najsilniejszych przeciwutleniaczy jest beta-karoten, który kryje się w: marchewkach, pomidorach, czerwonej papryce, dyni, morelach, brzoskwiniach i pomarańczach. Oprócz tego bezpośrednio przed opalaniem warto wykonać peeling złuszczający.

Jak się opalać bezpiecznie? Nie zapomnij o kremie z filtrem UV

Kobiety, które szukają odpowiedzi na pytanie, jak się opalać, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że podstawą jest używanie kosmetyków ochronnych przed promieniowaniem słonecznym. Taki preparat powinien być dostosowany do typu karnacji i aktualnych potrzeb skóry. Przy zakupie takiego kosmetyku warto zwrócić uwagę, by na jego opakowaniu znalazł się skrót SPF, który informuje nas o stopniu ochrony przeciw promieniowaniu UVA.

Wszystko do opalania znajdziesz na WP radarOkazji.

W jakich godzinach można się opalać?

Niezbyt dobrym i odpowiedzialnym rozwiązaniem jest ekspozycja na słońce między 11.00 a 16.00. W tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Opalanie się w tych godzinach może skutkować oparzeniami słonecznymi, a w dłuższym okresie — również powstawaniem zmarszczek, a nawet rozwojem nowotworów skóry. Według ekspertów najlepiej opalać się przed południem (9.00-11.00) lub po południu (16.00-18.00). Dzięki temu minimalizujemy ryzyko negatywnego oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na skórę.

Jak długo można się opalać?

Zalecenia odnośnie tego, jak długo się opalać, uzależnione są przede wszystkim od typu karnacji. Osoby z bardzo jasną karnacją powinny w ogóle unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Osoby z jasną karnacją mogą opalać się na słońcu nie dłużej niż 30 minut, osoby ze średnią karnacją - 45 minut, osoby z ciemną i oliwkową karnacją - 60 minut. Warto przy tym pamiętać, żeby zmieniać strony opalania — wówczas mamy pewność, że opalimy się równomiernie z każdej stron. Przy opalaniu na słońcu koniecznie trzeba wyposażyć się w butelkę niegazowanej wody mineralnej, okulary przeciwsłoneczne, a także kapelusz lub inne, ochronne nakrycie głowy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)