Uroda6 zasad bezpiecznego opalania

6 zasad bezpiecznego opalania

Znajomość i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego opalania pozwala zapobiegać oparzeniom słonecznym, powstawaniu zmarszczek, a w dłuższej perspektywie także nowotworom skóry. Piękna, złotobrązowa opalenizna nie wyklucza się z bezpieczną i odpowiedzialną ekspozycją na słońce. Poznaj 6 zasad bezpiecznego opalania.

6 zasad bezpiecznego opalania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

21.07.2018 | aktual.: 03.08.2018 10:46

Stosuj kremy z filtrem UV

Podstawą w bezpiecznym opalaniu jest stosowanie kremów z filtrem UV, których celem jest zapewnienie optymalnej ochrony przeciw negatywnym skutkom promieniowania słonecznego. W drogeriach i sklepach internetowych dostępne są kosmetyki o różnym stopniu ochrony przeciwsłonecznej. W okresie letnim najodpowiedniejsze będą kremy z oznaczeniem SPF (od ang. sun protection factor), które mają różny wskaźnik ochrony (2 SPF - najmniejszy, 50 SPF - największy). Kobietom z bladą karnacją polecane są kremy z faktorem powyżej 30 SPF.

Produkty do opalania, a także wiele innych kosmetyków znajdziesz na WP radarOkazji.

Powoli przyzwyczajaj skórę do słońca

Jednym z najczęstszych błędów plażowiczek jest nastawienie na szybkie efekty opalania. Z tego powodu już w pierwszy dzień egzotycznych wakacji korzystają z kilkugodzinnych kąpieli słonecznych. Jest to najlepszy przykład nieodpowiedzialnej ekspozycji na słońce. Już kilka tygodni przed zaplanowanym urlopem warto zacząć przyzwyczajać skórę do słońca. Dobrym pomysłem są krótkie spacery w upały czy też wizyty w solarium (sporadyczne korzystanie z łóżek opalających nie musi wiązać się z negatywnymi konsekwencjami).

O której godzinie opalać się bezpiecznie?

Niezbyt dobrym i polecanym pomysłem jest korzystanie z kąpieli słonecznych pomiędzy 11.00 a 15.00. W tych godzinach promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, a jednocześnie najbardziej szkodliwe dla naszej skóry. Z tego powodu najlepiej opalać się rano lub wręcz przeciwnie — późnym popołudniem.

Pamiętaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych

Bezpieczne opalanie to także ochrona głowy i oczu przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego też przed ekspozycją na słońce należy pamiętać o założeniu kapelusza, czapki, chustki lub innego nakrycia głowy. Nieprzestrzeganie tej zasady może grozić udarem słonecznym. Ważne jest także zakładanie okularów słonecznych — ma to na celu nie tylko ochronę wzroku, ale również ochronę cienkiej skóry wokół oczu.

Bezpieczne opalanie a leki fotouczulające

Bezpieczne opalanie jest równoznaczne z odpowiedzialnością, która nakazuje zrezygnować z ekspozycji na promieniowanie słoneczne wówczas, gdy przyjmujemy leki fotouczulające. Mowa tu głównie o tabletkach antykoncepcyjnych, lekach przeciwcukrzycowych, sulfonamidach, antybiotykach, beta-blokerach, lekach moczopędnych, lekach przeciwzapalnych i lekach przeciwgrzybicznych.

Bezpieczne opalanie a nawadnianie organizmu

W trakcie długotrwałej ekspozycji na słońce, w szczególności podczas upałów, tracimy bardzo dużo wody. Dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu — najlepiej wodą niegazowaną, gdyż gazowana zabija uczucie pragnienia. Niezbyt dobrym pomysłem jest również uśmierzanie pragnienia kolorowymi napojami o dużej zawartości cukru.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)