Fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed słońcem. Jak to robić skutecznie?
Fotoprotekcja jest podstawowym czynnikiem warunkującym bezpieczną ekspozycję na słońce podczas letnich upałów. Wyróżnia się fotoprotekcję naturalną i sztuczną (zewnętrzną). Pierwsza z nich związana jest bezpośrednio z fototypem naszej skóry. Z kolei fotoprotekcja sztuczna związana jest z koniecznością zastosowania zewnętrznych mechanizmów ochronnych.
Fotoprotekcja naturalna
Ochrona naturalna przed promieniowaniem UV związana jest z tym że każdy organizm człowieka (w różnym stopniu) może sam się ochronić przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Podstawowym mechanizmem tego rodzaju jest przechwytywanie i absorbowanie promieniowania słonecznego. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu melaniny, która jest pigmentem skutecznie absorbującym promienie UV.
W fotoprotekcji naturalnej szczególne znaczenie ma brązowoczarna eumelanina, która pochłania zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA. Co istotne, chroni ona cząsteczki DNA przed uszkodzeniami świetlnymi. Wśród naturalnych mechanizmów ochrony przed słońcem można wymienić także biosyntezę kwasu urokainowego, który ponosi stężenie promieniowania UVB w pocie i naskórku.
Fotoprotekcja sztuczna
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może skutkować chorobami nowotworowymi i innymi niepożądanymi efektami zdrowotnymi. Z tego powodu warto przedsięwziąć środki, które zminimalizują stopień narażenia na promieniowanie UV. Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania się przed słońcem jest noszenie odzieży ochronnej — mowa tu w szczególności o kapeluszach i okularach przeciwsłonecznych.
Ważnym elementem fotoprotekcji sztucznej są także różnego typu kosmetyki ochronne. Przy wyborze takiego kosmetyku warto zwrócić uwagę na rodzaj filtra, przy czym trzeba mieć na uwadze to, że żaden (nawet najmocniejszy) filtr nie powstrzyma w 100 proc. promieniowania słonecznego. Dodatkowo wybór kosmetyku chroniącego przed słońcem powinien być podyktowany fototypem skóry.
Sprawdź aktualne oferty kosmetyków do opalania na WP radarOkazji.
- Fototyp I — skóra bardzo blada (często z piegami), niebieskie lub piwne oczy, włosy blond lub rude — kosmetyki z filtrem 50+. Osoby z tym fototypem skóry bardzo często ulegają poparzeniom i prawie nigdy się nie opalają.
- Fototyp II — skóra jasna, zielone lub piwne oczy, włosy blond lub rude — kosmetyki z filtrem 30-50+. Osoby z tym fototypem skóry ulegają poparzeniom i trudno się opalają.
- Fototyp III — skóra kremowa, szare lub piwne oczy, włosy ciemny blond lub brązowe — kosmetyki z filtrem 15-50+. Osoby z tym fototypem skóry rzadko ulegają poparzeniom i opalają się przeciętnie.
- Fototyp IV — skóra jasnobrązowa lub oliwkowa, piwne oczy, ciemne włosy. Kosmetyki z filtrem 12-30+. Osoby z tym fototypem skóry rzadko ulegają poparzeniom i bardzo łatwo się opalają.
- Fototyp V — skóra brązowa, oczy piwne, ciemne włosy — kosmetyki z filtrem 8-30+. Osoby z tym fototypem skóry prawie nigdy nie ulegają oparzeniom i zawsze się opalają.
- Fototyp VI — skóra ciemnobrązowa lub czarna, piwne oczy, ciemne włosy — kosmetyki z filtrem 2-8+. Osoby z tym fototypem skóry nigdy się nie opalają i nigdy nie ulegają poparzeniom.