FitnessJak ułatwić życie zakatarzonemu dziecku i jego rodzicom?

Jak ułatwić życie zakatarzonemu dziecku i jego rodzicom?

Jak ułatwić życie zakatarzonemu dziecku i jego rodzicom?
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
30.09.2014 11:26, aktualizacja: 08.10.2014 18:23

Katar to uciążliwa dolegliwość dla wszystkich, ale o wiele bardziej męcząca dla dzieci. Im mniejsze dziecko, tym większe utrapienie i trudności w normalnym funkcjonowaniu - zarówno dla niego, jak i dla nas - jego rodziców. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Katar to uciążliwa dolegliwość dla wszystkich, ale o wiele bardziej męcząca dla dzieci. Im mniejsze dziecko, tym większe utrapienie i trudności w normalnym funkcjonowaniu - zarówno dla niego, jak i dla nas - jego rodziców. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Dla małych dzieci katar to prawdziwe utrapienie. Po pierwsze, oznacza on ogromny dyskomfort dla malucha spowodowany trudnością w oddychaniu przez nos czy problemem z zatykającymi się uszami. Dziecko nie może normalnie spać, bo nie jest przyzwyczajone do oddychania przez usta. Gdy korzysta ze smoczka, nie jest w stanie go ssać. Do tego dochodzą problemy z jedzeniem. Maluch nie jest w stanie normalnie jeść, musi co chwilę przerywać ssanie, bo przez zatkany nos brakuje mu powietrza. Drugą kwestią jest to, że katar jest w przypadku małych dzieci jest obciążony większym ryzykiem powikłań. Ponieważ maluchy nie potrafią samodzielnie opróżniać nosa, zalegająca wewnątrz wydzielina staje się świetną pożywką dla bakterii prowadząc do rozwoju infekcji. Ze względu na bliskość uszu, wydzielina może się do nich przedostać, wywołując stan zapalny. Ponadto powikłaniem zwykłego kataru może być zapalenie zatok, gardła, a nawet i oskrzeli.

Katar u dziecka – udręka rodziców

Każdy rodzic wie, że jeśli choruje dziecko – choruje z nim cała rodzina. W przypadku kataru, wyjątkowo łatwo odczuć jego negatywne konsekwencje. Zakatarzone dzieci wymagają niemal ciągłej opieki. Są rozdrażnione i nie potrafiąc sobie z tym radzić, płaczą. Dziecko z katarem trudno uspokoić. Zasypia zaledwie na chwilę, dopóki nie zbudzi go zatykająca nos wydzielina. Smoczek też nie sprawdzi się jako uspokajacz. Maluch nie może oddychać nosem, więc ssanie smoczka nie spełnia swojej funkcji. Jedynym ratunkiem i ukojeniem są ręce rodziców. Dziecko z katarem domaga się noszenia, nie tylko z powodu uspokajania się w ramionach bliskich, ale również ze względu na wygodną pozycję podczas noszenia, która sprzyja odtykaniu się noska. Niestety, takie noszenie na rękach może być prawdziwą udręką dla rodziców, którzy nie są w stanie zostawić dziecka choćby na chwilę samego w łóżeczku bez płaczu oraz przespać spokojnie nocy. Dodatkowy stres nasila opróżnianie dziecięcego nosa, bo ta czynność nie należy do
najprzyjemniejszych dla malucha i często stresuje również samych rodziców.

Jak dbać o zakatarzonego malucha?

Jeśli zauważymy u naszego dziecka pierwsze objawy nieżytu nosa, musimy reagować natychmiast. Podstawową kwestią jest niedopuszczenie do zalegania wydzieliny w nosie. Ponieważ małe dzieci nie umieją wydmuchiwać nosa – odpowiedzialność za jego czyszczenie spoczywa na rodzicach. Najlepszym sposobem opróżniania nosa z wydzieliny jest używanie specjalnego aspiratora, którym przez zassanie powietrza, delikatnie i skuteczne odsysa się zalegającą wydzielinę. Odradza się używanie tzw. gruszek, które są mniej skuteczne, a przy tym mogą uszkadzać delikatną śluzówkę. Oprócz czyszczenia noska, dziecku należy minimalizować odczuwany dyskomfort. Jeśli maluch ma podrażnioną skórę wokół noska, należy ją smarować specjalnie dedykowanym temu kremem dla dzieci, np. się Sterimar Krem, który zawiera m.in. niebieskie algi oraz Aloe Vera. Jeśli w domu mamy zbyt suche powietrze, dobrze jest postawić niedaleko dziecięcego łóżka – nawilżacz powietrza lub na grzejniku powiesić mokry ręcznik. Należy również zadbać o odpowiednie
ułożenie malca. Podczas kataru, dziecko nie powinno spać na brzuchu, a jego główka powinna znajdować się wyżej od reszty ciała.

Krople lub aerozol jako skuteczna i bezpieczna pomoc na katar

W trakcie kataru do noska można też zaaplikować odpowiedni środek, który zmniejszy obrzęk w nosku i ułatwi oddychanie. Najlepsze działanie, i przede wszystkim – wygodne stosowanie, zapewnia preparat do nosa dostosowany do wieku dziecka. Przykładem tutaj może być Nasivin, który oferuje wersje leku zarówno dla niemowląt, jak i preparat dla dzieci w wieku od 1 roku do 6 lat.

Stosowanie nowoczesnych kropli do nosa dla niemowląt lub aerozolu dla małych dzieci jest bardzo wygodne, a przy tym nie stanowi dużego dyskomfortu dla dziecka.

Zanim przystąpimy do aplikacji, należy dobrze oczyścić nosek z wydzieliny i zawsze uważnie przeczytać instrukcję. Szczególnie przy kropelkach dla niemowląt Nasivin soft 0,01% należy pamiętać, że to nie aerozol, tylko bardzo nowoczesny kroplomierz i w przeciwieństwie do aerozolu, lek aplikuje się trzymając buteleczkę denkiem do góry. Szczególnie warto pamiętać, aby przy pierwszym użyciu kropli z pompką lub aerozolu, kilkukrotnie nacisnąć pompkę celem jej odpowietrzenia. Inna ważna rada to, aby w trakcie aplikacji aplikator kierować nie w stronę przegrody nosowej, ale na zewnętrzną ścianę małego noska. Podczas aplikacji nie ma potrzeby zatykać dziecku drugiej dziurki! To, o czym musimy pamiętać to fakt, by aplikacje do obydwu dziurek były równe i dozowane zgodnie z zaleceniem na ulotce. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przed zastosowaniem leku warto poradzić się lekarza.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Ponieważ katar u dziecka, szczególnie małego, może prowadzić do powikłań, nie powinniśmy opóźniać wizyty u lekarza. Jeśli nieżyt nosa trwa powyżej 7 dni, a stosowane i dostępne środki nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy zgłosić się na wizytę u pediatry. Choć lekarze twierdzą, że u dziecka katar może trwać nawet 3 tygodnie, ze względu na powikłania lub ukryte schorzenia – długiego kataru nie wolno bagatelizować. Może on być zarówno objawem zwykłego przeziębienia, jak i alergii. Należy uważnie patrzeć na objawy towarzyszące katarowi – gorączkę, spuchnięte powieki, kaszel czy brak apetytu. Nie wolno też lekceważyć gęstego kataru o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu. Taki katar może oznaczać infekcję bakteryjną, która może przenieść się na inne powiązane z nosem narządy i wymagać antybiotykoterapii.

Piśmiennictwo:

  1. Zieliński R. i wsp. Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci – podział morfologiczny, diagnostyka i terapia. Forum Medycyny Rodzinnej 2010; 4(5): 336-371.
  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasivin®soft 0,01%, Nasivin®soft 0,025%. 17.02.2011.

Anna Kuliberda

Nas/2014/02/ID/13

Artykuł powstał we współpracy z firmą Merck Polska

Skrócona informacja o leku Nasivin soft 0,05%. Skład i postać farmaceutyczna: aerozol do nosa, roztwór. 1 ml roztworu zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka aerozolu o objętości 45 μl zawiera 22,5 μg oksymetazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego. Przeciwwskazania: Suche zapalenie błony śluzowej nosa (Rhinitis sicca). Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. W poniższych przypadkach preparat można stosować wyłącznie po uprzednim dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka: leczenie inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO) i innymi lekami, które mogą zwiększać ciśnienie krwi, zwiększone ciśnienie śródgałkowe, szczególnie w przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania, ciężkie choroby serca i naczyń
krwionośnych (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), guz chromochłonny nadnerczy, zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Podmiot odpowiedzialny: Merck Selbstmedikation GmbH, Rösslerstrasse 96, 64293 Darmstadt, Niemcy. Kategoria dostępności:Produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza – OTC.

Informacji udziela podmiot prowadzący reklamę na zlecenie podmiotu odpowiedzialnego: Merck Sp. z o.o., ul. Jutrzenki 137, 02-231 Warszawa, tel. (+48 22) 53 59 700, faks (+48 22) 53 59 703, www.merck.pl, Nas/2014/01/AO/03, SIOL na podst.ChPL zatw.dn.17.02.2011.

Nas/2014/03/AO/25

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także