Jak uprawiać trekking?
Trekking jest jedną z form turystyki kwalifikowanej. Ale co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim pod tym pojęciem rozumie się długie, trwające od kilku dni do kilku tygodni, górskie wycieczki.
11.06.2010 | aktual.: 11.06.2010 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trekking jest jedną z form turystyki kwalifikowanej. Ale co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim pod tym pojęciem rozumie się długie, trwające od kilku dni do kilku tygodni, górskie wycieczki. W definicji trekkingu mieszczą się również wyprawy rowerowe oraz kajakowe, jednak wyprawy trekkingowe to przede wszystkim piesze wędrówki. Wystarczy raz wybrać się w taką podróż, aby połknąć bakcyla trekkingu.
Ten rodzaj turystyki wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jest szczególnie atrakcyjny dla ludzi żyjących w dużych, zatłoczonych miastach marzą o takim wypoczynku, który stworzy im możliwość odetchnięcia od miejskiego zgiełku, umożliwi kontakt z przyrodą, a także stanie się szansą na przeżycie przygody.
Jak należy przygotować się do wyprawy trekkingowej?
Tego rodzaju ekspedycje wymagają przygotowania fizycznego. Jeśli myślimy o trekkingu, a nasza kondycja fizyczna nie jest zbyt dobra, powinniśmy zadbać o swoją sprawność. Nacisk położyć należy na długie piesze wycieczki, warto także uprawiać nordic walking lub jogging. Jednak, przygotowanie fizyczne to nie wszystko. Przed podróżą powinno się przestudiować mapy oraz przewodniki regionu, do którego wybieramy się. To pozwoli zaplanować trasę tak, aby nie umknęły uwadze żadne ciekawe miejsca, czy piękne widoki. Zawsze warto posłuchać wrażeń tych, którzy już zwiedzili interesujące nas okolice.
Należy także trzymać się kilku wskazówek. Przede wszystkim trasę, jej długość oraz trudność należy dopasować do swoich możliwości. Dobrze jest także znaleźć czas na rekreację i relaks. Przewodnikiem powinna być osoba doświadczona, do której zadań będzie należało zarówno dyktowanie tempa marszu, jak i podejmowanie decyzji, którym reszta grupy powinna się podporządkować.
* JAK WYBRAĆ KIJKI? * Co należy wziąć ze sobą?
Pakując się pamiętajmy, że wszystko, co weźmiemy ze sobą, będziemy musieli nosić na własnych plecach, listę rzeczy do zabrania należy więc bardzo starannie przemyśleć. Na pewno przyda się apteczka, w której powinny znaleźć się przede wszystkim plastry, bandaże i woda utleniona.
Należy także pamiętać, że słońce w górach jest ostre, więc nie obejdzie się bez kremów z filtrem. Poza tym, w górach, równie dobrze jak nad morzem, zdarzyć się może udar słoneczny. Aby chronić się przed udarem należy nosić nakrycie głowy.
Trzeba także dbać o uchronienie organizmu przed odwodnieniem i regularnie pić, najlepiej wodę lub napoje izotoniczne. Dobrze jest mieć także ze sobą środki chroniące przed ukąszeniami owadów, a także preparaty łagodzące skutki ukąszeń. Mogą się nam również przydać środki przeciwbólowe, czy lekarstwa na żołądkowe dolegliwości.
Jadąc na trekking, koniecznie trzeba zabrać ze sobą odpowiednie do długich, górskich wędrówek buty. Warto przygotować się na wypadek deszczu i spakować pelerynę oraz spodnie przeciwdeszczowe. W razie chłodu przyda się cieplejsze ubranie. Należy też pamiętać, że przy tak dużym nasłonecznieniu, jakie panuje w górach, oczy niezwykle szybko męczą się, dlatego niezbędne będą także i okulary słoneczne. Spakować również trzeba śpiwór i latarkę. Zdecydowanie należy ograniczyć ilość zabieranych kosmetyków i nie należy przesadzać z ilością zabieranych ubrań. Jednak to, co niezbędnie trzeba spakować, przede wszystkim uzależnione jest od miejsca, do którego wybieramy się.
Na trekking można wybrać się właściwie o każdej porze roku. Decyzję o tym, dokąd się wybierzemy, należy uzależnić przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności. Na początku zaleca się łatwiejsze wędrówki.
Korzyści z uprawiania trekkingu
Przede wszystkim to bardzo ciekawy sposób na spędzenie urlopu. Wyprawa w mało znane rejony to okazja, by poobcować z naturą, sprawdzić swoje możliwości w trudniejszych warunkach. Poza tym, ta forma turystyki umożliwia zwiedzenie położonych w górach, często trudno dostępnych wiosek, co z kolei daje szansę na poznanie mieszkających w nich ludzi, ich kultury, czy obyczajów.
Trasy trekkingowe prowadzą często przez ciekawe szlaki, jak np. stare szlaki karawan, czy wysokie przełęcze. I, co bardzo ważne, wypoczynek spędzimy w aktywny, a więc zdrowy sposób.