Żyć lepiejJak urządzić taras w bloku?

Jak urządzić taras w bloku?

Szczęśliwcy, którzy posiadają taras, mieszkając w bloku, mogą stworzyć sobie namiastkę ogrodu. Zaaranżuj idealną przestrzeń niezależnie od metrażu. Rośliny, meble, dekoracje i oświetlenie tarasu w bloku.

Jak urządzić taras w bloku?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Taras w bloku – podłoże

Kwestia ingerencji w podłoże tarasu we wspólnocie mieszkaniowej jest dość skomplikowana i zależy od umowy, jaką podpisywało się przy kupnie lokalu. Sprawdź, jakie przeróbki są dozwolone.

Podłoże jest bardzo istotnym elementem całego tarasu. Wyznacza styl danej przestrzeni. Drewno ociepla taras wizualnie, tworząc swobodną, przytulną atmosferę. Szeroki wybór aranżacji podłoża możliwy jest natomiast przy płytkach ceramicznych. Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka ważnych cech: czy płytki są mrozoodporne, antypoślizgowe, jaką mają klasę ścieralności i na ile nasiąkają.

Czempionami w dziedzinie trwałości są płytki z gresu oraz płytki z klinkieru. Są one wytrzymałe na wszelkie kaprysy pogody, nawet zimą. Najlepiej zdecydować się na płaskie płytki, żeby woda nie gromadziła się we wgłębieniach.

Ciekawą propozycją jest też kamienny dywan z żywicy. Ze względu na swoją fakturę, posadzka nie pęka. Jednocześnie charakteryzuje się dużą odpornością na skrajne temperatury. Dostępne są różne gamy kolorów kamyków. Minusem kamiennego dywanu jest zatrzymywanie się brudu w rowkach i trudniejsze czyszczenie.

Nieinwazyjną propozycją na taras są podesty z wapienia, kompozytu czy drewna, a w tym deski ryflowane, które działają antypoślizgowo. Zaletą podestów z kompozytu jest to, że nie trzeba ich impregnować, a do tego są odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Meble na taras w bloku

Na tarasie w bloku muszą znaleźć się siedziska. Najlepiej, jeśli pomieszczą przynajmniej dwie osoby. Mogą to być wiszące fotele, hamaki, wiklinowe ławki, rattanowe kanapy, leżaki czy drewniane krzesła. Dobór mebli zależy od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z tarasu. Jeśli mamy tyle miejsca, możemy stworzyć przestrzeń dla gości – fotele i stoliczek do kawy lub zestaw krzeseł ze stołem do spożywania posiłków.

Warto jednocześnie zadbać o przytulną atmosferę. Zaproszonym kawoszom spodobają się wygodne meble z kolorowymi poduszkami. Jeżeli taras nie jest tak duży lub nie planujemy gości, możemy postawić na niewielką pojedynczą sofę lub dwa krzesła i stoliczek. Lekkie i tanie będą meble z palet, które zawsze można wyścielić czymś miękkim.

Taras w bloku może być też idealnym miejscem dla mola książkowego lub osoby pracującej kreatywnie. W pierwszym przypadku sprawdzi się fotel wiszący, który relaksuje skuteczniej niż standardowy. Tego typu mebel sprawi też dużą frajdę dzieciom. Będzie to satysfakcjonujący wybór niezależnie od wielkości tarasu.

Jeśli nie mamy zadaszenia, warto też zaopatrzyć się w parasol, który ochroni przed słońcem i deszczem. Przy większych tarasach, które widoczne są z okna sąsiada lub z ulicy, przyda się natomiast parawan, który przynajmniej częściowo zapewni nam prywatność.

Rośliny na taras w bloku

Duszą tarasów są rośliny. Nie może ich zabraknąć szczególnie w bloku, gdzie możliwości uprawy są ograniczone. W przypadku mniejszego metrażu doniczki z kwiatami mogą być zaczepione o ściany, parawan czy ogrodzenie. Atrakcyjnie wyglądać będą także drabinki lub niewielkie pergole z pnącymi roślinami, np. z bluszczem pospolitym. W rogach umieścić można nieco większe donice z kwiatami.

Na tarasie pięknie wyglądać będą:

  • bugenwilla – od marca do października należy ją obficie podlewać, a na zimę zabrać do mieszkania;
  • hibiskus lub róża chińska – wymaga regularnego umiarkowanego podlewania;
  • bratki – potrzebują żyznego, próchnicznego podłoża;
  • begonia – wystarczy umiarkowane podlewanie;
  • szałwia błyszcząca – potrzebuje stałego nawilżenia.

Taras udekorować można także cyprysami, krzewami bukszpanu, żywotnikami czy jałowcami.

Oświetlenie i dekoracje na taras w bloku

Dopełnieniem tarasu w bloku jest oświetlenie. Warto o nie zadbać, jeśli planujemy wieczorne posiedzenia na powietrzu. Mogą to być ciekawe lampiony, klipsy solarne, reflektory, kinkiety czy małe latarenki. Przytulnie wyglądać będą również świeczniki – najlepiej wyposażone w szklane klosze, które zabezpieczą przed rozprzestrzenianiem się ognia. Dekoracje na taras powinny być odpowiednio wytrzymałe, aby poradzić sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Wiele możliwości daje wiklina, z której tworzy się przeróżne rzeźby i konstrukcje. Materiał idealnie komponuje się z roślinami i drewnem. Na tarasie sprawdzą się także przedmioty wykonane z ceramiki i kamienia. Nietypowe dekoracje stworzyć można ze starych nieużywanych rzeczy, np.: opon (wystarczy pomalować je na różne kolory), połamanych krzeseł (dobra drabinka na rośliny), rozbitych kubków (na bukiety drobnych kwiatów), kaloszy (z wystającymi roślinami) czy zniszczonych parasoli (wiszący lampion lub donica na pnącza).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)