Jak wspomagać seniorów w codziennym funkcjonowaniu?

Osoby starsze mają często problemy z tym, aby prawidłowo dbać o swoje zdrowie. Omijają oni wizyty lekarskie, zapominają o stosowaniu się do zaleceń specjalisty i uważają, że nic złego się nie wydarzy. Takie podejście jest błędne, ponieważ w starszym wieku powinno się cały czas kontrolować swój stan zdrowia – jeszcze bardziej niż wcześniej. Jeżeli mamy takie osoby w rodzinie to możemy rozważyć większe zaangażowanie się w ich codzienne życie - w ten sposób przejmiemy przynajmniej część obowiązków i być może zmotywujemy ich do większej troski o swój organizm.

Jak wspomagać seniorów w codziennym funkcjonowaniu?
Jak wspomagać seniorów w codziennym funkcjonowaniu?
Źródło zdjęć: © materiały partnera

30.06.2021 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomocne może okazać się chociażby informowanie ich o tym, co mogą oni zrobić, aby poczuć się lepiej. Czasami są oni po prostu przyzwyczajeni do prowadzonego trybu życia i nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo przydatne mogą okazać się nawet niewielkie zmiany.

Rozmowa jest bardzo ważna

Nie powinniśmy im z góry niczego narzucać, ponieważ jest to ich sprawa i oni muszą podejmować własne decyzje. Warto jednak zaproponować im chociażby prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia. Nie chodzi tutaj oczywiście o ciężki wysiłek fizyczny - wystarczą spacery, praca na ogrodzie. Możemy zaproponować im wzięcie udziału w różnego rodzaju zajęciach dla seniorów, które będą sposobem zarówno na większą ilość ruchu – jak i utrzymywanie dobrych relacji społecznych.

Osoby starsze lubią czuć się potrzebne, więc pozwólmy im aktywnie uczestniczyć w naszym życiu. Może się to odbywać za pośrednictwem opieki nad wnukami lub poprzez korzystanie z posiadanej przez nich wiedzy zawodowej – dzielenie się doświadczeniami sprawi im dużą przyjemność, a my uzyskamy w ten sposób cenne rady i informacje. Jednocześnie starajmy się powstrzymywać od krytyki – nie zapominajmy o tym, że jeżeli ta osoba nauczyła się wykonywać dane czynności w konkretny sposób to nie będzie chciała nagle tego zmieniać.

Badania i profilaktyka

Wykonywanie regularnych badań, przyjmowanie leków i mówienie głośno o swoich problemach zdrowotnych to podstawa. My możemy pomóc osobie starszej poprzez przypominanie jej o umawianiu wizyt lub zapewnienie pomocy w dotarciu do gabinetu lekarskiego. Obecnie dostępna jest także możliwość skorzystania z e-recepty, która wystawiana jest zarówno podczas tradycyjnej wizyty lekarskiej, jak i podczas e-wizyty. E-recepta może zostać odebrana z apteki przez dowolną osobę, która posiada kod SMS-owy i numer PESEL.

Rozmawiajmy z osobami starszymi o tym, jak ważne są dla nich badania profilaktyczne – w końcu dzięki nim to oni będą w stanie otrzymać prawidłową diagnozę i wyeliminować ewentualne objawy, które utrudniają im normalne życie.