Jak wybrać zmywarkę?

Jak wybrać zmywarkę?
Źródło zdjęć: © iStock.com

20.08.2018 11:25, aktual.: 30.08.2018 16:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze kilka lat temu zmywarka uznawana była niemalże za sprzęt luksusowy, na który mogły pozwolić sobie jedynie zamożne osoby. Obecnie uchodzi ona za podstawowe wyposażenie każdej kuchni, co zawdzięcza przede wszystkim swojej funkcjonalności i ergonomiczności. Wybór zmywarki powinien być uwarunkowany naszymi indywidualnymi potrzebami.

Rozmiar zmywarki

Podstawową kwestią, którą należy wziąć przy zakupie zmywarki, jest jej rozmiar. Na rynku dostępne są zmywarki o dwóch szerokościach: 45 cm i 60 cm. Pierwsze z nich stworzone zostały z myślą o zabudowie, natomiast drugie są urządzeniami wolnostojącymi. To, którą z tych zmywarek wybierzemy, powinno być uwarunkowane naszymi realnymi potrzebami. Przyjmuje się, że zmywarki, używa się maksymalnie raz dziennie. W zmywarce o szerokości 45 cm zmyjemy ok. 8-10 kompletów naczyń, natomiast w zmywarce o szerokości 60 cm — od 12 do 15 kompletów naczyń.

Klasy zmywarek

Bardzo ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki, jest jej klasa. Podstawową z nich jest klasa energetyczna — wyróżnia się siedem klas energetycznych oznaczonych pierwszymi literami alfabetu: A — najbardziej efektywna, G — najmniej. Na rynku urządzeń kuchennych coraz częściej można spotkać zmywarki A+, który to symbol oznacza, że sprzęt jest ultraoszczędny i bardzo wydajny. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na* klasę zmywania* i klasę suszenia. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest także poziom hałasu, który określany jest w decybelach. Na rynku najczęściej spotykane są zmywarki, które generują hałas od 37 do 58 db.

Funkcjonalność zmywarek

Funkcjonalność zmywarki uzależniona jest przede wszystkim od dostępnych programów i funkcji. Najpowszechniejsze z nich to:

  • Program "wstępne zmywanie", który stworzony został z myślą o zmywaniu bardzo zabrudzonych naczyń, które przed myciem właściwym należy wcześniej namoczyć. W zależności od modelu zmywarki trwa on od 10 do 15 minut.
  • Program "normalny", który przeznaczony jest do mycia naczyń średnio zabrudzonych. Trwa on od 100 do 110 minut.
  • Program "oszczędny", który świetnie sprawdzi się w przypadku lekko zabrudzonych naczyń. Pozwala on na mycie naczyń w temperaturze ok. 55 stopni Celsjusza, w czasie ok. 30 minut.
  • Program "bio", który przeznaczony jest do mycia naczyń delikatnych, podatnych na działanie silnych preparatów myjących. Trwa on stosunkowo długo, bo aż 200 minut.
  • Program "ekspresowy", który świetnie sprawdzi się w przypadku chęci umycia naczyń dawno nieużywanych.

Wygodę użytkowania zmywarki znacznie zwiększają dodatkowe funkcje. Jedną z popularniejszych jest elektroniczny sensor, który pozwala wykryć poziom zabrudzenia naczyń i dostosować do nich odpowiedni program. Ciekawą opcją jest też funkcja "opóźniony start", dzięki której można zaprogramować zmywarkę na dowolną godzinę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także