Trwa ładowanie...

Jak zacząć biegać? Wskazówki dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem na początku powinny zapoznać się z podstawowymi technikami biegu, ułożyć sobie plan treningowy i zaopatrzyć się w buty do biegania. Jednym z częstych błędów osób początkujących w tej materii jest rzucanie się na zbyt głęboką wodę, które może skutkować nie tylko szybkim zniechęceniem, ale również poważną kontuzją.

Share
Jak zacząć biegać? Wskazówki dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem
Źródło: iStock.com
difny47

Podstawowa technika biegu

Bieganie z zachowaniem odpowiedniej techniki dla osób początkujących może być sporym wyzwaniem. Jednakże nie należy zniechęcać się już na samym starcie. Niezbyt dobrym pomysłem zbagatelizowanie wszystkich zasad, ponieważ prędzej czy później, skończy się to kontuzją. Dzięki prawidłowemu układaniu stopy podczas biegania można: poprawić ekonomię biegu, zwiększyć samoświadomość ciała, popracować nad swoją koordynacją, a także zminimalizować ryzyko urazu. Trenerzy biegania zalecają, by biegać na śródstopiu (części środkowej stopy), ponieważ dzięki temu ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie podczas aktywności fizycznej.

Cel biegania

Każda aktywność fizyczna nie ma większego sensu jeśli nie towarzyszy jej ważny cel. Dla zachowania większej motywacji powinien być on jak najbardziej zindywidualizowany. Może być nim np. poprawa kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów czy też wymodelowanie sylwetki. Przy czym cel ten powinien być: konkretny, mierzalny, osiągalny i określony w czasie. W praktyce oznacza to, że zdecydowanie złym pomysłem jest zakładanie, że schudniemy 20 kg w miesiąc, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Postawienie sobie takiego celu na samym początku przyniesie nam jedynie frustrację i rozczarowanie.

Plan treningowym

Kolejną ważną wskazówką dla osób, które zastanawiają się nad tym, jak zacząć biegać jest ułożenie planu treningowego. W Internecie nie brakuje stron z różnymi gotowymi planami biegania na miesiąc do przodu. Niezbyt dobrym pomysłem jest bezmyślne korzystanie z takich planów, ponieważ nie uwzględniają one pozycji startowej osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. Dla osób ze sporą nadwagą przebiegnięcie w pierwszym dniu treningowym 2 km będzie bardzo trudne, natomiast dla osób, które chcą tylko wymodelować sylwetkę, będzie to bułka z masłem. Z tego powodu najlepszym pomysłem jest skonsultowanie się z wykwalifikowanym trenerem biegania. Wbrew pozorom ceny za plan treningowy nie są zbyt wygórowane i zaczynają się one już od 50 zł.

difny47

Strój do biegania

Jeśli jesteś osobą początkującą, spokojnie, nie musisz kupować kompletnego stroju do biegania. Wystarczą spodenki i bluzka z materiałów przepuszczających powietrze. Niestety w większości przypadków konieczny jest specjalistycznych zakup butów do biegania. Większość modeli obuwia przeznaczonego do biegania charakteryzuje się elastyczną podeszwą i dużą amortyzacją. Przy zakupie butów do biegania warto poprosić o pomoc profesjonalnego sprzedawcę, który nie powinien mieć problemu z dobraniem odpowiedniego dla nas obuwia biegowego.

difny47

Podziel się opinią

Share
difny47
difny47