Jak zamknąć kuchnię otwartą? Pomysły

Jak zamknąć kuchnię otwartą? Pomysły

Jak zamknąć kuchnię otwartą? Pomysły
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
26.09.2018 16:00, aktualizacja: 27.09.2018 09:31

Zdarza się, że początkowy zamysł układu pomieszczeń w domu okazuje się niefunkcjonalny lub staje się dla domowników nudny. Wtedy świta w głowie pomysł remontu, który urozmaici i poprawi funkcjonalność pomieszczeń. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest konieczne. Kuchnię otwartą można zamknąć bowiem bez cegieł i zaprawy.

Wady i zalety kuchni otwartej oraz zamkniętej

Plusem kuchni otwartej na salon jest zwiększenie przestrzeni tych dwóch pomieszczeń. Kuchnia może stać się również integralną częścią wystroju pokoju wypoczynkowego. Poza tym w kuchni otwartej łatwiejsza jest komunikacja, a zaproszeni goście bez ściskania się w niewielkim pomieszczeniu mogą uczestniczyć w gotowaniu i przygotowaniu przyjęcia. Niestety osoby, które decydują się na zaaranżowanie kuchni otwartej, muszą liczyć się z faktem, że bałagan po przyrządzaniu jedzenia będzie zawsze widoczny, a zapachy będą się mieszać i wędrować po całym domu.

Alternatywą dla kuchni otwartej jest kuchnia zamknięta. Ma ona swoje zalety, ale i kilka wad. Spośród plusów warto wymienić fakt, że daje nieco prywatności domownikom, gdy ci przyjmują gości, a nie są przyzwyczajeni do wspólnego gotowania. Poza tym zamknięte w kuchni drzwi zablokują ucieczkę zapachów na salon. Niestety ściana dzieląca kuchnię i salon sprawi, że oba te pomieszczenia będą wydawać się ciasne, zwłaszcza gdy ich powierzchnia nie należy do najobszerniejszych.

Kompromisem między kuchnią otwartą a zamkniętą będzie kuchnia częściowo zamknięta na salon. Oznacza to, że przynajmniej w pewnym stopniu oddziela od części wypoczynkowej ściana. Zalety i wady wymienione wyżej się redukują, co daje odpowiednie rozwiązanie dla niezdecydowanych.

Sposoby na zamknięcie kuchni otwartej

Pierwszym podstawowym pomysłem na zamknięcie kuchni otwartej jest postawienie ściany. Może to być ściana z cegieł lub kartonowo-gipsowa z wypełnieniem wełną skalną. To drugie rozwiązanie będzie o wiele szybsze i wygodniejsze, choć trudniej będzie zawiesić na takiej ścianie górne szafki kuchenne. Kuchnię otwartą można zamknąć całkowicie, pozostawiając jedynie otwór drzwiowy albo częściowo, tak żeby zakryła widok na część kuchni, ale pozostawiła wspólną przestrzeń z salonem.

Jeśli problemem w kuchni otwartej jest zbyt mała liczba szafek, to być może idealny rozwiązaniem, które nie będzie wymagać wprawy w budowlance, będzie zamontowanie wyspy kuchennej lub barka. To dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów kuchennych, a przy okazji nieco większa powierzchnia blatu roboczego.

Poza tym świetnym rozwiązaniem jest wstawienie szerokich, kilkuskrzydłowych drzwi przesuwnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu gospodarze będą mogli się cieszyć jednocześnie kuchnią otwartą i zamkniętą, w zależności od potrzeb.

Jak zamknąć kuchnię otwartą bez remontu?

Istnieje także kilka sposobów na zamknięcie kuchni otwartej bez remontu. Rozwiązania takie sprawdzą się, gdy głównym powodem zmiany jest niechęć do eksponowania wnętrza kuchni wychodzącej na salon. Bardzo oryginalnym i prostym w realizacji pomysłem jest zamontowanie karnisza i założenie kotar. Poza tym idealne może okazać się wstawienie metalowej lub drewnianej kratki, na której uda się powiesić kwiaty doniczkowe lub obrazki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także