DomOgródJak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Wystarczy zastosować ten trik

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Wystarczy zastosować ten trik

Hortensja ogrodowa często zdobi nasze podwórka. Ten krzew o kulistych kwiatostanach przybiera różne kolory: od białego, przez różowy po niebieski. Jego niezwykłą cechą jest możliwość zmiany barwy kwiatów. Zależy to przede wszystkim od podłoża, na jakim rośnie. Jak zmienić kolor hortensji?

Kolor hortensji można dowolnie modyfikować
Kolor hortensji można dowolnie modyfikować
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.08.2022 | aktual.: 17.12.2022 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensja ogrodowa to niezwykle popularny krzew, który chętnie sadzimy w ogrodach. Wspaniale prezentuje się jako soliter oraz w kompozycjach z innymi roślinami. Zachwyca różnorodnymi kolorami kwiatów, które rozkwitają od czerwca do września. Wyjątkową cechą hortensji jest możliwość zmieniania jej barwy. Wystarczy zastosować się do kilku rad.

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowych?

Kolor hortensji zależy od zawartości glinu w ziemi. Wchodzi on w reakcję chemiczną z barwnikiem w kwiatach i w efekcie zmienia ich kolor. Jeśli gleba jest uboga w glin, hortensja ma różowe kwiaty. Ziemia bogata w pierwiastek powoduje, że roślina jest niebieska.

Aby zmienić barwę hortensji ogrodowej na niebieską, wystarczy dodać do gleby preparat zawierający glin. Najczęstszym wyborem ogrodników jest ałun potasowy, sodowy lub amonowy. 10 g produktu rozpuszcza się w dwóch litrach wody. Następnie należy podlewać hortensję tą mieszanką co dwa tygodnie. Pielęgnację warto rozpocząć, zanim na krzewie pojawią się pierwsze kwiaty, czyli już wczesną wiosną. W zmianie koloru pomoże także wyściółkowanie powierzchni gleby wokół rośliny.

Do wybarwienia hortensji na różowo lub czerwono używa się natomiast nawozów zasadowych, które są bogate w wapń oraz magnez. Proces nawożenia gleby trzeba jednak kontrolować, aby nie podnieść pH powyżej wartości 6,2. Drastyczna zmiana zasadowości gleby przyczyni się do zachorowania hortensji na chlorozę liści. Pomiary można z łatwością przeprowadzać przy pomocy pH-metru.

Pielęgnacja i uprawa hortensji ogrodowych

Hortensja ogrodowa jest wymagającą rośliną. Najlepiej rozkwita posadzona na glebach żyznych i próchniczych. Uwielbiaja także kwaśne podłoża, których odczyn pH wynosi od 4,5 do 5,5. Jeśli kwiaty krzewu stają się jaśniejsze - żółte lub zielone - to znak, że ziemia jest zbyt zasadowa. Wtedy warto dodać do niej torfu organicznego.

Roślina potrzebuje regularnego nawadniania, szczególnie w czasie upałów oraz susz. Doskonale czuje się w półcieniu, gdzie łatwiej utrzymać odpowiednią dla niej wilgotność gleby. Nie można jej jednak zupełnie pozbawić słońca. Wtedy piękne kwiaty hortensji się nie rozwiną. W utrzymaniu kulistego kształtu krzewu sprawdzi się regularne cięcie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Komentarze (8)