Jak zostać freelancerem?
Bez szefa, korporacyjnej atmosfery i uciążliwych współpracowników – tak zarabia na życie wolny strzelec. Jak zostać freelancerem, nie mając doświadczenia? O co zadbać, żeby praca była opłacalna, satysfakcjonująca i legalna? Odkrywamy tajemnice freelancingu.
07.02.2019 | aktual.: 11.02.2019 13:47
Freelancer – kto to jest?
Freelancer to osoba, która zarabia na pracy w wolnym zawodzie, najczęściej związanym z działalnością twórczą. Zamiast codziennie w określonych godzinach pojawiać się w biurze, zasiada przy własnym biurku (lub gdziekolwiek indziej) i rozpoczyna wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym. Może to robić o każdej porze dnia i nocy, ponieważ otrzymuje zapłatę za to, co faktycznie zrobi, a nie za czas spędzany na pracy.
Zawód freelancera jest trudny do zdefiniowana, ponieważ pozostawia niczym nieograniczoną swobodę. Wolny strzelec nie podlega żadnym zwierzchnikom – to szef i pracownik w jednym. Choć perspektywa pracy na własny rachunek może wydawać się kusząca, rozpoczęcie kariery we freelancingu nierzadko przynosi rozczarowania. Droga do niezależności, przynajmniej na początku, nie jest usłana różami.
Freelancer a działalność gospodarcza
Decydując się na podjęcie pracy jako freelancer, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o kwestiach prawnych związanych z nietypową formą zarobkowania. Dla własnego bezpieczeństwa i pozostawania w zgodzie z prawem warto już na początku odrzucać propozycje od klientów, którzy unikają zawierania umowy. Legalne i najczęściej praktykowane jest nawiązywanie współpracy w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Kiedy jednak freelancing staje się sposobem na życie i jedynym źródłem dochodu, a nie tylko działalnością dorywczą, w świetle prawa powinien być równoznaczny z założeniem własnej działalności. Przedstawianie swojej oferty w sieci i aktywne poszukiwanie współpracowników jest "zorganizowaną i ciągłą" pracą zarobkową zgodną z definicją zawartą art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Rozwiązaniem tymczasowym jest skorzystanie z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości pozwalających studentom na założenie działalności bez rejestrowania firmy. AIP wystawiają faktury w imieniu początkującego freelancera. Udostępniają także swoje numery NIP, REGON i KRS.
Freelancer – praca zdalna i trudny start
Trudy freelancingu, ale i korzyści z niego wynikające, mają zawiązek z faktem, że wolny strzelec pracuje zdalnie. Musi więc wykazywać się świetną organizacją czasu i planować każdy dzień w najdrobniejszych szczegółach. Na starcie jednak ten problem nie istnieje. Ważniejsze okazują się umiejętności pozyskiwania klientów, którzy rzadko ufają osobie początkującej.
Aby zostać freelancerem, trzeba mieć – nawet bardzo skromne – portfolio. Okazji do ćwiczenia swoich umiejętności dostarczają praktyki i staże. Zawsze można też tworzyć tylko po to, by mieć czym się pochwalić potencjalnemu współpracownikowi. Każde doświadczenie na tym etapie jest bardzo cenne, dlatego warto przyjmować nawet mniej ambitne zlecenia.
Jak wynika z raportu "Freelancing w Polsce – edycja 2018" przygotowanego przez portal branżowy Useme, aż 63,9 proc. wolnych strzelców pozyskuje zlecenia z poleceń i rekomendacji. W tej branży najbardziej liczy się więc budowanie siatki kontaktów, co jest procesem długotrwałym.
Warto już na starcie zainwestować w marketing, by po prostu dać się znaleźć potencjalnym klientom. Standardem jest stworzenie własnej strony internetowej, gdzie można budować profesjonalny wizerunek. Dużą skuteczność ma również docieranie do zleceniodawców przez profile na Facebooku, Instagramie czy Linkedin.
Freelancer – zlecenia dla początkujących
Gdzie więc freelancer znajdzie zlecenia dla początkujących? Największą bazą ofert współpracy są portale ogłoszeniowe dla wolnych strzelców (np. Dribble, Oferia, Freelanceria, Useme, Behance), ale ciekawe propozycje pojawiają się również na popularnych portalach ze zwykłymi ofertami pracy. Szczęścia można próbować też na grupach w mediach społecznościowych, skąd według statystyk zlecenia pozyskuje aż 49,2 proc. polskich freelancerów.