FitnessJak zrobić gwiazdę? Przygotowanie, zasady i technika wykonania

Jak zrobić gwiazdę? Przygotowanie, zasady i technika wykonania

Jak zrobić gwiazdę? Przygotowanie, zasady i technika wykonania
Źródło zdjęć: © iStock.com | chaoss

23.11.2018 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak zrobić gwiazdę? Prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia gimnastycznego wymaga dobrej kondycji, równowagi, siły rąk i koordynacji ruchowej. Jak przygotować się do wykonania gwiazdy? Jaka jest prawidłowa technika wykonania gwiazdy?

Gwiazda - podstawowe informacje

Gwiazda to popularne ćwiczenie gimnastyczne znane też jako przerzut bokiem. Poprawnie wykonana gwiazda jest ćwiczeniem efektownym, które wzbudza podziw osób obserwujących. Nauka wykonania gwiazdy zdecydowanie łatwiej idzie dzieciom niż osobom dorosłym, co jest spowodowane utratą elastyczności układu kostnego.

Aby wykonać gwiazdę, należy odpowiednio się do tego przygotować. Ponadto wymagana jest odpowiednia kondycja fizyczna, gibkość, koordynacja ruchowa, równowaga i wyćwiczona siła mięśni rąk.

Gwiazda - zasady ćwiczenia

Przed przystąpieniem do wykonania gwiazdy należy rozgrzać swoje mięśnie i wykonać krótką rozgrzewkę. Brak rozgrzewki przed wykonaniem przerzutu bokiem może skończyć się bolesną kontuzją.

Aby wykonać gwiazdę, należy znać specyfikę tego ćwiczenia akrobatycznego. W internecie można znaleźć poradniki tłumaczące, jak zrobić gwiazdę krok po kroku, jednak bezpieczniej jest wykonać to ćwiczenie pod okiem trenera personalnego.

Ćwiczenia poprzedzające wykonanie gwiazdy to ćwiczenia na koordynację, równowagę i siłę rąk. Po odpowiednim przygotowaniu można przystąpić do właściwego wykonania gwiazdy. Podczas prób wykonania przerzutu bokiem, należy pamiętać, aby ciało pozostawało sztywne. Pierwsze próby z kolei warto wykonywać na materacu lub innym miękkim podłożu, które będzie amortyzowało ewentualny upadek. Zazwyczaj pierwsze próby wykonania gwiazdy są nieudane. Ale wytrwałe i regularne treningi pozwolą się nauczyć tego efektownego ćwiczenia.

Jak zrobić gwiazdę? Ćwiczenia przygotowujące

Wykonanie gwiazdy jest poprzedzone serią ćwiczeń przygotowujących do przerzutu bokiem. Wśród ćwiczeń, które zaleca się wykonywać przed zrobieniem gwiazdy wymienia się:

  • stanie na rękach;
  • zwisy głową w dół;
  • przeskoki zawrotne przez ławeczkę, skrzynię, etc.;
  • stanie na rękach z przenoszeniem ciężaru z ręki na rękę;
  • przerzut bokiem z różnych pozycji, np. pozycji siedzącej lub przysiadu podpartego;
  • przerzut bokiem z pomocą współćwiczącego.

Jak zrobić gwiazdę? Technika wykonania krok po kroku

Opanowanie ćwiczeń przygotowujących pozwala wykonać gwiazdę w pełnej formie. Robienie gwiazdy najlepiej jest rozpocząć od ustawienia przodem do kierunku wykonania ćwiczenia gimnastycznego. Następnie należy unieść ramiona w górę i jednocześnie wznieść jedną nogę w przód. Wykonujemy krok w przód z jednoczesnym opadem tułowia i zamachem wyprostowaną nogą w tył. Ręce opiera się bokiem do kierunku wykonywanej gwiazdy.

Następnie przechodzimy przez fazę stania na rękach, utrzymując nogi w pozycji rozkrocznej. Tułów w trakcie robienia gwiazdy musi być wyprostowany, a wzroku skupiony na podłożu między opartymi dłońmi. Następuje odepchnięcie ramion aż do lądowania w rozkroku i uniesienia ramion. Tę część ćwiczenia trzeba wykonać jak najbardziej dynamicznie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także