Jaka temperatura szkodzi włosom?
Wysoka temperatura i włosy to niedobrana para. Nadmierne ciepło szkodzi włosom jest to dla nas oczywiste, ale czy wiemy jakich temperatur konkretnie musimy się wystrzegać? Oto cenne wskazówki! Zastosuj je już dziś!
Wysoka temperatura i włosy to niedobrana para. Nadmierne ciepło szkodzi włosom jest to dla nas oczywiste, ale czy wiemy jakich temperatur konkretnie musimy się wystrzegać? Oto cenne wskazówki! Zastosuj je już dziś!
Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jakim celu na prostownicach do włosów są wskaźniki temperatury, albo dlaczego twoja suszarka ma kilka ustawień temperatury nawiewu? Odpowiedź jest prosta, by prawidłowo dbać o włosy trzeba „panować” nad temperaturą. Nie wszyscy wiemy, że włosy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury i łatwo pod ich wpływem ulegają zniszczeniu. Bezpieczna temperatura podczas suszenia włosów suszarką powinna oscylować w granicach 60 st. C. Dlaczego? Wyższa temperatura powoduje zmianę stanu skupienia wody, która jest naturalną częścią włosa, w parę wodną. To powoduje zniszczenie keratyny, a w efekcie nadmierną suchość, brak połysku, sprężystości, nadmierną kruchość i w końcu łamliwość włosa.
Takie zmiany obserwujemy już podczas suszenia w temperaturze 75-80 st. C. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż dłuższe traktowanie włosów wysoką temperaturą może doprowadzić do łysienia. Mowa tu o schodzeniu określanym mianem łamliwości węzłowej, które w 70-80 proc. przypadków jest spowodowane nadużywaniem suszarek i innych zabiegów fryzjerskich. Szkodliwość wysokich temperatur na włosy nie oznacza jednak, że należy korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii, należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Poza pilnowaniem odpowiedniej temperatury podczas suszenia, należy też zwrócić uwagę na temperaturę, jakiej używamy podczas stosowania prostownicy i lokówki.
O ile suszenie zajmuje nam sporo czasu i wymaga zastosowania temperatury nie wyższej niż 60 st. C, to zastosowanie urządzeń, które maja na celu tymczasową zmianę kształtu włosów, czyli prostownicy i lokówki dopuszcza zastosowanie wyższych temperatur. Skąd ta różnica? Liczy się czas działania i częstotliwość stosowania urządzeń oraz ich technologia. Podczas suszenia poza temperaturą na włosy działa także strumień powietrza. W przypadku pozostałych urządzeń czas działania jest dużo krótszy, a urządzenia są stosowane okazjonalnie.
Kiedy używamy prostownicy, wybór temperatury powinien zależeć od stopnia zniszczenia włosów. Jeśli włosy są zniszczone, rozjaśnione lub cienkie i delikatne, a do tego z natury proste temperatura nie powinna przekroczyć 170 st. C. Włosy zdrowe, bez uszkodzeń, delikatnie kręcone można prostować używając temperatury do 200 st. C, natomiast włosy grube, gęste o mocnym, drobnym skręcie od 200 do 230 st. C.
Nie należy natomiast używać prostownicy i lokówki nagrzanych do temperatury powyżej 100 st. C na wilgotne włosy, gdyż mokre włosy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Ale temperatura ma również korzystne działanie na włosy. Wykorzystuje się ją np. podczas strzyżenia z użyciem gorących nożyc. W zależności od kondycji i rodzaju włosa, fryzjer ma możliwość regulacji temperatury ostrza od 90 do 150 st. C. Wysoka temperatura uszczelnia końcówki włosa, włosy nie tracą naturalnej wilgotności ani substancji natłuszczających, dzięki czemu końcówki włosów nie rozdwajają się.
(bb)