Jaki biustonosz wybrać przy nierównych piersiach?
Co to znaczy, że piersi są nierówne? Nasze ciała nie są symetryczne, dotyczy to także biustu. Polega to na tym, że jedna pierś jest większa od drugiej. Asymetria piersi to całkowicie normalne zjawisko. Bardzo rzadko zdarza się, aby kobieta miała dwie identyczne piersi. Wiele pań uważa, że tylko ich to dotyczy i że jest to duży problem.
21.11.2012 | aktual.: 09.01.2013 11:34
Co to znaczy, że piersi są nierówne? Nasze ciała nie są symetryczne, dotyczy to także biustu. Polega to na tym, że jedna pierś jest większa od drugiej. Asymetria piersi to całkowicie normalne zjawisko. Bardzo rzadko zdarza się, aby kobieta miała dwie identyczne piersi. Wiele pań uważa, że tylko ich to dotyczy i że jest to duży problem.
Przychodzą do brafitterki zmartwione, uprzedzając od razu, że mają „dużą” asymetrię. W większości przypadków rozbieżność ta nie przekracza 1 rozmiaru miseczki i nie wymaga specjalnych zabiegów przy dobieraniu odpowiedniego biustonosza. Asymetria większa niż 1 rozmiar także zdarza się dość często. Asymetrię można optycznie wyrównać odpowiednim biustonoszem lub poprzez zastosowanie specjalnych wkładek.
Do której piersi (mniejszej czy większej) dobierać biustonosz?
Nie ma jednej, dobrej dla wszystkich reguły mówiącej o tym, do której piersi dobierać rozmiar miseczek biustonosza. W początkach bra-fittingu w Polsce przyjmowało się, że rozmiar miseczki dobiera się do większej piersi, jednak nie zawsze się to sprawdza. Jest to sprawa indywidualna, zależna od kilku czynników, takich jak kształt i kondycja piersi konkretnej kobiety, krój i rodzaj dobieranego biustonosza, oraz od tego, jak duża jest różnica w wielkości piersi.
Da się jednak wyodrębnić kilka zasad, które warto mieć na uwadze przy dopasowywaniu biustonosza. Panie, u których asymetria jest nie większa niż 1 rozmiar miseczki, zwykle nie mają trudności w dobraniu bielizny. Tak mała różnica jest najczęściej niewidoczna, lub możliwa do skorygowania przy pomocy zwykłej, miękkiej wkładki.
Wiele biustonoszy oznaczanych przez producentów jako push-up nie ma wkładek mocowanych na stałe, tylko wszyte wewnątrz miseczek kieszonki. Jeśli jest taka potrzeba, można umieścić w biustonoszu tylko jedną wkładkę, po stronie mniejszej piersi.
To rozwiązanie stosuje się najczęściej w biustonoszach z miseczkami formowanymi lub usztywnianych z takim rodzajem krawędzi, który lubi odstawać, gdy miseczka jest choćby minimalnie za duża. Można także dobrać biustonosz do mniejszej piersi. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku biustonoszy z miseczkami o kroju otwartym, np. typu halfcup, kiedy odrobinę za mała miseczka nie powoduje wrzynania się jej krawędzi w pierś.
W większości miękkich lub półusztywnianych biustonoszy nie trzeba korygować tak małej asymetrii, ponieważ miękki materiał układa się ładnie na obu piersiach. Warto pamiętać, aby w przypadku, kiedy nie stosujemy wkładek korygujących, precyzyjnie dobierać obwód. Jest to ważne z tego względu, że biustonosz może mieć skłonność do przesuwania się z przodu na większą pierś, tak, jakby chciała ona przeciągnąć jak najwięcej materiału na swoją stronę. Nawet trochę za luźny obwód, który w innym wypadku nie miałby aż takiego znaczenia, tu może spowodować wbijanie się fiszbin na mostku w większą pierś.
W przypadku większej asymetrii (jeśli nie stosujemy wkładek korygujących) raczej nie stosujemy dobierania rozmiaru miseczek do mniejszej piersi, ponieważ dla tej większej oznaczałoby zgniatanie i uciskanie sporo za małą miseczką.
W zależności od przypadku dobieramy rozmiar do większej piersi, lub tak, aby miseczka była trochę za mała na większą pierś, i trochę za duża na mniejszą. Tu warto uściślić, co dokładnie znaczy „trochę” - miseczka trochę za duża to np. taka, której materiał się nieco marszczy, ale nie na tyle za duża, aby pierś podskakiwała w niej swobodnie.
Takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić przy biustonoszach miękkich lub półusztywnianych, w których miękka część miseczki delikatnie pracuje, dopasowując się do piersi. Chodzi bardziej o rozróżnienie między lekko elastyczną krawędzią miseczki a sztywnym, grubym haftem.
Nie mam tu na myśli biustonoszy, których miseczki w całości są uszyte z rozciągliwego materiału. W takim wypadku trzeba zwrócić uwagę, czy fiszbiny na mostku nie wbijają się w większą pierś. Tu dużo zależy od konkretnego modelu stanika. W każdym przypadku ostateczna decyzja odnośnie do wyboru końcowego rozmiaru należy do kobiety, której dobiera się biustonosz.
Co zrobić, by optycznie wyrównać wielkość piersi?
Czasem wyrównanie asymetrii wymaga zastosowania specjalnych wkładek korygujących. Nie jest to sprawa tylko optycznego wyrównania wielkości piersi, choć oczywiście także. Większa asymetria powoduje nierówne obciążenie kręgosłupa i wady postawy. Zwykle na co dzień nie odczuwa się tego, różnica jest zauważalna po wyrównaniu ciężaru obu piersi.
Z tego powodu do korekty asymetrii większej niż do 1 rozmiaru miseczki zaleca się używanie wkładek żelowych, a nie gąbkowych. Ponieważ lekka gąbkowa wkładka nie wyrównuje ciężaru piersi, a daje jedynie optyczny efekt, a poza tym wkładki z gąbki nie są dostępne w różnych wariantach wielkości i ukształtowania - to także jest ważne.
Wkładki żelowe są dostępne w sklepach z bra-fittingiem oraz sklepach z artykułami medycznymi, np. dla Amazonek. Do wyboru są wkładki korygujące biusty różnej wielkości i kształtu, co pozwala na precyzyjne ich dopasowanie.
Czy istnieją specjalne biustonosze dla nierównych piersi?
Od pewnego czasu dostępne są biustonosze z wkładkami do korygowania asymetrii i specjalnymi kieszonkami, w których się je umieszcza. Wkładki te mają nieco inny kształt, niż zwykłe wkładki push-up. Są one wielkością i kształtem dopasowane dokładnie do kształtu i wielkości miseczki, w których mają zostać umieszczone.
Można także korzystać z biustonoszy ze zwykłymi wkładkami push-up, jeśli nie są one wszyte na stałe. Wystarczy usunąć wkładkę spod większej piersi. Takie rozwiązania są dobre, gdy asymetria jest niewielka. Nie ma natomiast biustonoszy, których wielkość miseczek uwzględniałaby asymetrię.
Można oczywiście uszyć taki biustonosz na indywidualne zamówienie, jednak raczej nie praktykuje się takich rozwiązań. Po pierwsze, biustonosz z miseczkami w dwóch różnych rozmiarach powodowałby, że asymetria byłaby widoczna, zamiast ją niwelować, a kobietom zależy raczej na optycznym wyrównaniu wielkości piersi. Po drugie zaś taki biustonosz nie rozwiązuje problemu nierównomiernego obciążenia kręgosłupa, a przy asymetrii sięgającej 2-3 rozmiarów lub więcej jest to ważne.