Trwa ładowanie...

Jaki jest ideał mężczyzny współczesnej kobiety?

Wysoki i umięśniony brunet, wrażliwy, czuły, inteligentny, umiejący przejąć inicjatywę, zaradny życiowo i z poczuciem humoru – taki powinien być idealny mężczyzna. Szukamy partnera, na którego będziemy mogły liczyć. Kreatywnego i pracowitego.

Jaki jest ideał mężczyzny współczesnej kobiety?Źródło: 123RF
d3009wx
d3009wx

Wysoki i umięśniony brunet, wrażliwy, czuły, inteligentny, umiejący przejąć inicjatywę, zaradny życiowo i z poczuciem humoru – taki powinien być idealny mężczyzna. Szukamy partnera, na którego będziemy mogły liczyć. Kreatywnego i pracowitego. Nie zaszkodzi, jeśli będzie przy tym wręczał nam upominki i często wyznawał miłość. Czego jeszcze oczekujemy?

Znana pisarska, malarka i felietonistka Hanna Bakuła w wywiadzie dla „Gali” zdradziła, jaki jest jej ideał mężczyzny: „Pogodny miliarder, bezpłodny sierota. Pogodny, bo bogaty. Jeśli bogaty, to raczej zdrowy i szczupły, oraz wysportowany, bo ma czas i kasę na trenera. Bezpłodny nie ma potomstwa, więc gwarantuje proste postępowanie spadkowe i brak wakacji z cudzymi dziećmi. Sierota nie będzie mnie ciągnąć na rodzinne obiady”.

Wygląd idealny

Jest tutaj sporo cech, z którymi zgodziłoby się wiele współczesnych kobiet. Które dokładnie? Zacznijmy od wyglądu. Jeśli ideał, to musi być przystojny – tak wynika ze wszystkich badań. Amerykańscy uczeni odkryli, że wśród męskich części ciała, które najbardziej nas pociągają, przodują usta (muszą być pełne i zmysłowe) oraz oczy (z bystrym, życzliwym spojrzeniem). Polki szukają też mężczyzn z białymi, zdrowymi zębami, zadbanymi dłońmi, otulonych przyjemnych zapachem.

d3009wx

Z badania „Ideał mężczyzny” przeprowadzonego przez firmę Millward-Brown dla „Playboya” wynika, że ideałem mężczyzny współczesnej kobiety jest szczupły, niebieskooki brunet, oczywiście zadbany i ogolony. Bez tatuaży i kolczyków. Może być umiarkowanie owłosiony – nie jesteśmy zwolenniczkami wydepilowanych mężczyzn.

Ważny jest też wzrost – z badań przeprowadzonych przez „Journal of Personality and Individual Differences” płynie wniosek, że idealny mężczyzna musi być wyższy od partnerki.

Musi być zaradny

Tyle, jeśli chodzi o wygląd. A co z charakterem? W różnych badaniach powtarzają się pewne cechy. Idealny mężczyzna jest według nas opiekuńczy, pracowity, cierpliwy, kochający, wrażliwy, troskliwy, wyrozumiały. Szukamy mężczyzna dojrzałych psychicznie. W cenie jest poczucie humoru. Liczy się też pozycja społeczna. Nie wszystkie kobiety wskazują, że marzą o mężczyźnie bajecznie bogatym, ale praktycznie we wszystkich badaniach powtarza się to samo: idealny mężczyzna powinien być zaradny życiowo, byśmy miały pewność, że zapewni nam godziwe życie.

„Kobiety potrzebują mężczyzny, który potrafi zadbać o rodzinę” – wyjaśnia ceniona amerykańska antropolog dr Helen Fisher. Badanie Millward-Brown wykazało, że zdaniem Polek idealny mężczyzna zarabia od 2 do 10 tys. zł miesięcznie, chociaż kilka respondentek stwierdziło, że jego pensja mogłaby wynieść nawet więcej niż 50 tys. zł.

d3009wx

Są jeszcze inne cechy, które się liczą. Badanie „Życie uczuciowe Polek” zrealizowane przez IQS na zlecenie Mattel Poland w 2011 roku wykazało, że zdaniem aż 90 proc. Polek idealny mężczyzna to taki, który jest czuły, namiętny, rozumiejący nasze potrzeby. Marzymy o idealnym partnerze do rozmowy. W cenie jest też inteligencja i odpowiedzialność. Dla co czwartej Polki najważniejsze cechy to szczerość i prawdomówność. Bardzo ważna jest również dla nas umiejętność słuchania, której szukamy w mężczyznach.

Z badania Millward-Brown wynika, że idealny mężczyzna to taki, który będzie obdarowywał nas prezentami. Byłoby idealnie, gdyby partner prawił nam komplementy i zapewniał o swoich uczuciach. Ideał to szarmancki dżentelmen, który zapłaci za nas w restauracji.

Niech przejmie inicjatywę

O swoim ideale piszą internautki. „Przede wszystkim nie może być egoistą zapatrzonym w siebie, bo już taki egzemplarz przerabiałam i dziękuję bardzo! Musi być czuły, troskliwy i zaangażowany, a nie tak, że ja go kocham, staram się, byśmy spędzali ze sobą czas, a on specjalnie się nie angażuje i wygląda tak, jakby mu nie zależało, takim panom dziękujemy, pamiętajcie dziewczyny. Trzeba się cenić!” – twierdzi Emanuelle.

Na pewno szukamy mężczyzny kreatywnych, pomysłowych, z którymi nie będziemy się nudzić – to wniosek, który płynie z wpisów na forach dyskusyjnych. Jedna z internautek na pytanie, jaki jest ideał mężczyzny, odpowiada: „Silny i pewny siebie, żeby czuć się przy nim bezpiecznie, ale mimo wszystko czuły, opiekuńczy, zainteresowany mną i z inicjatywą. Chciałabym, żeby czasem sam wpadł na pomysł, żeby gdzieś pójść czy wyjechać, a nie żebym się musiała stresować do ostatniej chwili, na zasadzie – ciekawe, czy coś wymyśli. I w efekcie ja przejmuję inicjatywę i wdrażam plan B, czyli plan MOJA INICJATYWA, który miałam opracowany od początku tygodnia tak na wszelki wypadek… Ach, gdzie ci mężczyźni?”. Potwierdza to wpis innej forumowiczki: „Ja szukałabym w mężczyźnie idealnym siły, wsparcia, tego czegoś fajnego, pomocy, troski, zainteresowania, inicjatywy – oni nigdy nie wiedzą, co to znaczy. I tego, bym nie musiała udawać przy nim głupszej, by go dowartościować i żeby czuł się usatysfakcjonowany, tylko żeby sam z siebie
domyślał się, o co mi chodzi i czego oczekuję. Żeby był dobrym obserwatorem, miał wyczucie i nie był egoistą!”.

d3009wx

Przede wszystkim niezawodny

Wypowiedzi Polek na forach dyskusyjnych pokrywają się z wynikami badań amerykańskich uczonych, którzy odkryli, że idealny mężczyzna w naszym mniemaniu powinien być niezawodny. Liczy się więc to, byśmy zawsze – bez względu na okoliczności – mogły otrzymać od niego wsparcie i pomoc. Chcemy, żeby wolny czas spędzał w domu, z rodziną.

O cechach charakteru, jakimi powinien odznaczać się idealny partner, pisze specjalistka ds. związków i autorka poradników dr Barbara De Angelis w książce „Czy będzie z nas dobrana para?” (Książnica 2006). Jej zdaniem idealny mężczyzna powinien: interesować się własnym rozwojem wewnętrznym, być otwarty emocjonalnie i uczciwy, cechować się dojrzałością i odpowiedzialnością, mieć wysokie poczucie własnej wartości oraz pozytywne nastawienie do życia.

A jakie cechy dla współczesnych kobiet liczą się mniej albo wcale? Sława i władza nas nie pociągają. Z raportu „Postrzeganie przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych” opracowanego przez Dom Badawczy Maison i Ogólnopolski Panel Badawczy wynika, że wśród idealnych kandydatów na męża polityka wskazało zaledwie 0,5 proc. respondentek. Najczęściej wymieniane były natomiast stanowiska kierownicze, lekarze i prawnicy. Niekoniecznie odpowiadają nam za to urzędnicy i nauczyciele.

Ewa Podsiadły-Natorska/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

d3009wx
d3009wx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3009wx