Jaki odkurzacz wybrać, gdy w domu są zwierzęta?

Jaki odkurzacz wybrać, gdy w domu są zwierzęta?

Jaki odkurzacz wybrać, gdy w domu są zwierzęta?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
04.09.2019 14:32

Nieustająca walka z sierścią na kanapie, dywanie czy innych powierzchniach to zmora każdego posiadacza zwierząt domowych. Sposobów na pokonanie tego problemu jest mnóstwo, ale najskuteczniejszy tylko jeden - dobry odkurzacz będzie idealny w domu ze zwierzętami.

Odkurzacz mocno ssący, ręczny czy automatyczny? Zachodzisz w głowę, który sprawdzi się w stu procentach w eliminowaniu sierści oraz innych niechcianych zanieczyszczeń? Sprawdź nasze propozycje i wybierz, która z nich będzie trafną odpowiedzią na twoje potrzeby.

W twoim domu mieszkają czworonogi? Postaw więc na odkurzacz bezworkowy. Wiemy, jak uciążliwa jest wszechobecna sierść - nie tylko na podłodze, ale też dywanie czy kanapie. Cyklonowy odkurzacz pozwoli ci zwiększyć efektywność i wygodę sprzątania. Konstrukcja tego urządzenia wybornie poradzi sobie z sierścią dzięki cyklonowej technologii ssania i odwirowywania brudu, zamontowanym filtrom, np. filtrowi HEPA, ale także dzięki specjalnej elektroszczotce przeznaczonej właśnie do zadań specjalnych w domach właścicieli zwierząt. Ruchome wałki zasilane prądem obracają się, pochłaniając sierść z niespotykaną dotąd efektywnością. Połączenie tych wszystkich elementów w jednym urządzeniu czyni je wyjątkowo skutecznym w pochłanianiu sierści i innych drobinek zalegających na podłodze. Gwarantujemy, że zapomnisz o żmudnych zmaganiach z sierścią zaśmiecającą podłogę. Starczy włączyć bezworkowy odkurzacz, by sprawnie i z przyjemnością się jej pozbyć.

Twoja kanapa potrzebuje czyszczenia z sierści? Daj spokój próbom odkurzania jej zwykłym odkurzaczem. To zadanie idealne dla odkurzacza ręcznego.Tak jak przy wyborze każdego sprzętu, tak w przypadku odkurzaczy ręcznych należy przyjrzeć się ich określonym parametrom, by być zadowolonym z dokonanego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza ręcznego?

Moc - odpowiednio wysoka świadczyć będzie o sile ssania, a więc szybciej uda się poodkurzać. Jednak powyżej pewnego poziomu niepotrzebnie ograniczać będzie czas pracy bezprzewodowego urządzenia. Dlatego ważniejsze będzie, by sprawdzić maksymalny czas pracy na wysokich obrotach. Im dłuższy, tym oczywiście lepiej. Gdy urządzenia używać będziesz sporadycznie, być może wystarczy ci 10-minutowy czas pracy na jednym ładowaniu. Dla większości jednak tych kilka minut z pewnością okaże się zbyt krótkim czasem na posprzątanie. Dlatego lepiej wybrać model, który wytrzyma chociażby 30 minut. Weź pod uwagę także czas ładowania akumulatora, ponieważ może wynosić on nawet kilka godzin. Więc jeśli nie zdążysz odkurzyć wszystkiego na jednym ładowaniu, prędko niestety nie dokończysz. Oczywiście w przypadku odkurzaczy sieciowych zupełnie nie musisz zwracać na tę kwestię uwagi. Następnie koniecznie weź pod uwagę rozmiar urządzenia oraz jego wagę. Odkurzacz ręczny powinien być lekki i poręczny, wymyślony został bowiem do docierania w trudno dostępne miejsca - sięganie nim w głąb samochodu czy szafki. Nieustannie trzymasz go w tym czasie w ręce, wymachujesz nim i operujesz. Ciężki sprzęt sprawiałby ci dyskomfort i niepotrzebnie wydłużał proces sprzątania. Nie bez znaczenia pozostaje też moc akumulatora, która przekładać się będzie na wydajność pochłaniania brudu. Jest to szczególnie istotne dla właścicieli zwierząt, bowiem uprzątnięcie sierści to nie lada wyzwanie nie tylko dla sprzątającego, ale także dla odkurzacza. Warto wybierać urządzenia zasilane na baterię litowo-jonową. Nie dość, że jest ekologiczna - nie stanowi bowiem zagrożenia dla środowiska - to dodatkowo charakteryzuje się większą trwałością, a i ładowanie następuje szybciej.

Aby utrzymać porządek w domu, musisz codziennie brać do ręki odkurzacz? Nie odpoczniesz po pracy, dopóki sierść i kurz nie znikną z podłogi? Koniec z tym. Czas kupić odkurzacz automatyczny. Robot ten został stworzony dla takich osób jak ty.

Czym kierować się przy wyborze robota do odkurzania? Czynników decydujących jest wiele. Po pierwsze - czas pracy. Może być to ok. 60 minut, ale także nawet 3 razy więcej! Co oczywiste - im dłuższy czas działania na jednym ładowaniu, tym oczywiście wyższa cena urządzenia. W przypadku, gdy chcemy, by odkurzacz zdążył okrążyć całe mieszkanie, warto postawić na droższą wersję. Wyższej klasy modele sprzedawane są w zestawie ze stacją dokującą, do której sprowadzane zostają, gdy niezbędne jest ładowanie akumulatora. Dzięki temu nie musisz sam każdorazowo podłączać urządzenia do ładowania. Ważna jest również kwestia czasu ładowania robota. Jeśli bowiem może on pracować około godziny, a nie wysprząta całej powierzchni, a czas ładowania wynosi np. 4 godziny, sprzątanie może okazać się niezadowalające.

Interesuje nas również zastosowany system sterowania. Zależy nam na starannym sprzątaniu podłogi oraz na umiejętności pokonywania napotkanych na drodze przeszkód. Najbardziej podstawowy jest system polegający na tym, że urządzenie po napotkaniu przeszkody odbija się od niej, tym samym zmieniając kierunek , w którym się porusza. Istnieje przy tym jednak spore ryzyko pominięcia niektórych miejsc, a co za tym idzie - nieuprzątnięcia wszystkich zabrudzeń. Najlepsze modele odkurzaczy jednak działają z wykorzystaniem algorytmów, które pozwalają na wizualizację przestrzeni. Dzięki temu robot uczy się położenia poszczególnych elementów w domu, by z niebywałą skutecznością posprzątać w każdym miejscu. Robot sprzątający sterowany może być poprzez panel przycisków, pilota lub nawet przez aplikację mobilną. Dzięki niej nawet nie będąc w domu, możesz uruchomić lub zatrzymać sprzęt i mieć nad nim kontrolę.

Odkurzacz ma także czujniki, dzięki którym może bezpiecznie poruszać się w przestrzeni. Dzielimy je na zbliżeniowe oraz zderzeniowe. Pierwsze rejestrują zbliżenie się do przedmiotu, a nie dotknięcie skutkujące odbiciem się. Może to okazać się przydatne przy wrażliwych powierzchniach. Spośród zastosowanych w urządzeniach czujników wyróżniamy również czujniki zabrudzeń, za sprawą których robot zwiększa moc pracy, kiedy wyczuje poważniejsze zabrudzenia, a także czujniki schodów, które nie pozwolą robotowi spaść. Droższym urządzeniom niestraszne będą również progi. Konieczne, by sprawdzać w specyfikacji, jak duże różnice wysokości maszyna może pokonać.

Pojemność zbiornika decydować będzie o tym, jak często będziemy musieli go czyścić. Są to bowiem urządzenia bezworkowe. Praktyczne będzie, aby urządzenie miało sygnalizację poziomu zapełnienia. Zastosowane filtry również nie pozostają bez znaczenia - szczególnie, kiedy w domu przebywają alergicy. Filtry HEPA pozwolą na najbardziej efektywne i bezpieczne oczyszczanie powietrza. Odkurzacze automatyczne nie produkują raczej dużo hałasu. Pamiętaj jednak, że będzie on zauważalny przy codziennym funkcjonowaniu. Pamiętaj też, że roboty sprzątające nie działają na zasadzie ssania tak jak inne odkurzacze. Za pochłanianie zanieczyszczeń odpowiedzialne są ruchome szczotki, które zagarniają zabrudzenia do wnętrza urządzenia, gdzie ewentualnie dopiero delikatna siła ssąca umiejscawiać je będzie w pojemniku na brud. Niektóre z urządzeń wyposażone są w szczotki, które potrafią wygarnąć zabrudzenia z kątów pomieszczenia, co może okazać się bardzo praktyczne, bowiem nie trzeba będzie poprawiać po maszynie, biorąc do ręki zwykły odkurzacz. Zwróćmy również uwagę, aby robot dostosowany był do sprzątania różnych powierzchni, takich jak chociażby dywany. Sprzątanie ich różni się bowiem od odkurzania podłóg. Zmiana nawierzchni wymagać będzie zmiany szczotek czy rodzaju ich ruchu, a dzięki odpowiednim czujnikom urządzenie poradzi sobie z tym samo.

Efektywnie usuwaj z domu sierść za każdym razem, gdy masz taką potrzebę! Wyposaż swoje mieszkanie w wielofunkcyjny odkurzacz dla domu ze zwierzętami, który z łatwością poradzi sobie z trudną do usunięcia sierścią z wszelkich powierzchni. Odkurzacz wyposażony w specjalne końcówki oraz odpowiednią moc sprawdzi się nie tylko w domu, ale również wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba - to od ciebie zależy, jaki odkurzacz kupisz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także