Jakie LED‑y do łazienki – ciepłe czy zimne?

W aranżacjach łazienkowych na popularności zyskuje energooszczędne oświetlenie LED. Na rynku dostępne są żarówki ledowe w różnych oprawach, dzięki czemu łatwo zamontować je w różnych strefach łazienki. Ale w jaki sposób dopasować barwę oświetlenia LED do wystroju łazienki i naszych wymagań?

Jakie LED-y do łazienki – ciepłe czy zimne?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Marlena Kostyńska

07.01.2019 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oświetlenie LED do łazienki – wybór odpowiedniej barwy

Za optymalny kolor oświetlenia, który jest najzdrowszy dla ludzkiego oka, uważa się światło słoneczne. Temperatura barwowa typowego światła dziennego wynosi ok. 5000–5500 K, aczkolwiek w zależności od warunków atmosferycznych wartość może być wyższa lub niższa. Przykładowo, za barwę neutralną uznaje się światło o temperaturze barwowej ok. 4000 K, a zimna barwa dzienna może mieścić się w przedziale 5500–6500 K. Dla porównania, ciepła barwa tradycyjnych żarówek wolframowych to 2700 K – przy tego typu oświetleniu postrzegamy otoczenie jako bardziej przytulne, ponieważ padające światło jest rejestrowane przez ludzkie oko jako bardziej żółte niż białe.

Jeśli chodzi o barwę żarówek LED dostępnych na rynku, do wyboru mamy oświetlenie z szerokiego zakresu temperatur barwowych, a więc od barw ciepłych, przez neutralną, po zimne odcienie bieli. Wybór oświetlenia LED do łazienki powinien więc zależeć od wystroju pomieszczenia, a także potrzeb użytkowników. Przykładem może być oświetlenie lustra łazienkowego, przed którym wykonujemy makijaż. Jeśli oświetlenie, przy którym się malujemy, nie będzie odpowiednie, to po wyjściu z domu, a więc w świetle dziennym, efekt naszych starań może odbiegać od pierwotnie zamierzonego. Kiedy zatem stosować poszczególne barwy białego oświetlenia LED?

Oświetlenie LED do łazienki – barwa ciepła

Montaż oświetlenia LED w ciepłej barwie rzędu 2700–3500 K to dobry pomysł, jeśli nasza łazienka utrzymana jest w stylu tradycyjnym lub zależy nam na zbudowaniu nastrojowej atmosfery. LED-y o ciepłej barwie warto wykorzystać w strefie kąpielowej, nie są jednak najlepszym rozwiązaniem na oświetlenie główne, a już szczególnie odradzamy ich montaż w strefie przy lustrze. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, ciepłe światło utrudni wykonanie porannej toalety, zakłamując kolory i utrudniając nakładanie makijażu czy golenie.

Propozycją na wykorzystanie w łazience oświetlenia o ciepłej barwie jest montaż dekoracyjnych taśm LED w fugach, pod wanną, a także w szafkach oraz przy półkach.

Oświetlenie LED do łazienki – barwa neutralna

Żarówki LED o barwie neutralnej sprawdzą się jako oświetlenie główne takie jak lampy sufitowe LED. Naturalne światło białe (ok. 4000 K) i chłodnobiałe (4000–5000 K) jest dosyć uniwersalnym rozwiązaniem również w przypadku oświetlenia pomocniczego, np. kinkietów i plafonów. Źródła światła zbliżone do naturalnego światła słonecznego pasują do większości stylów aranżacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach wykorzystywane są barwy chłodne, ponieważ wizualnie pogłębiają wrażenie czystości i przestrzenności.

Oświetlenie LED do łazienki – barwa zimna

Barwy z pogranicza chłodnej i zimnej sprawdzą się w przypadku oświetlenia LED strefy przy lustrze. Mogą być tam wykorzystane głównie dlatego, że dobrze oświetlają twarz i uwydatniają jej detale, pozwalając na dokładniejszą toaletę codzienną, golenie się czy tuszowanie niedoskonałości cery.

Dość istotną cechą odpowiednio dobranego oświetlenia lustra łazienkowego jest jego barwa, jednak równie ważny jest współczynnik oddania barw, czyli Ra (CRI). Jego maksymalna wartość wynosi 100, co oznacza, że postrzegane przez nas obiekty wyglądają naturalnie. Wskaźnik CRI oświetlenia domowego powinien być jak najwyższy (ponad 80), szczególnie w strefach roboczych takich jak toaletka i lustro łazienkowe, gdzie powinien wynosić więcej niż 90.

Komentarze (0)