Jakie oświetlenie do małej kuchni? Propozycje aranżacyjne

Jakie oświetlenie do małej kuchni? Propozycje aranżacyjne

Jakie oświetlenie do małej kuchni? Propozycje aranżacyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tatiana Naklicka
28.11.2018 16:08

Dla wielu osób aranżacja małej kuchni jest wyzwaniem. Jego idealna realizacja sprawi, że przyjemnie będzie nam się gotowało w kuchni, a także spędzało czas w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi. W tym wypadku ogromne znaczenie ma oświetlenie kuchni, dlatego przygotowaliśmy garść porad, które zdecydowanie ułatwią wybór lamp i lampek podszafkowych.

Jak oświetlić małą kuchnię – praktyczne porady

Wybór odpowiedniego oświetlenia to niezwykle istotna kwestia w przypadku aranżacja kuchni o małym metrażu. Tym bardziej że idealna lampa może zdecydowanie powiększyć pomieszczenie. Ponadto warto zdecydować się przede wszystkim na praktyczne modele, które jednocześnie będą pasowały do stylu zaprojektowanego wnętrza.

Bez względu na wymiary nowoczesnej kuchni powinniśmy przede wszystkim skupić się na centralnym oświetleniu, tak aby blat roboczy i wszystkie szafki były równomiernie podświetlone. Dzięki temu przygotowując posiłki i tworząc skomplikowane dania, nie popełnimy błędu.

Jak powiększyć małą przestrzeń za pomocą oświetlenia?

Małą kuchnię można powiększyć optycznie na kilka sposobów, wykorzystując do tego celu właśnie oświetlenie. Jeśli mamy wąską kuchnię, rząd paneli ledowych zamontowanych wzdłuż sufitu zdecydowanie poszerzy przestrzeń. Kinkiety również pomogą nam powiększyć kuchnię.

Naprzeciwko wejścia do kuchni możemy powiesić lustro i dodatkowo je podświetlić. Dzięki temu prostemu trikowi kuchnia będzie wyglądała na większą. Poza tym powinniśmy unikać dużych ozdobnych lamp, które będą sprawiały wrażenie „przytłaczających”.

Lampy wiszące do małej kuchni – jak wybrać?

W małej kuchni powinna znaleźć się lampa wisząca zamontowana w centralnym punkcie pomieszczenia. W ten sposób światło będzie rozchodziło się równomiernie po wszystkich meblach.

Choć występują pewne ograniczenia w doborze, to możemy wybrać lampę tzw. klatkową lub lampę typu galaxy, która prezentuje się niezwykle nowocześnie, a zarazem sprawdzi się w małej kuchni. Tym bardziej że w ofercie sklepów znajdziemy zarówno modele maxi, jak i modele mini.

Lampy halogenowe w małej kuchni – jak zaaranżować wnętrze?

Poza lampami wiszącymi w kuchni sprawdzają się również plampy halogenowe](https://tech.wp.pl/jak-dzialaja-lampy-led-6034833816118401a), które możemy zamontować na podwieszanym suficie lub pod szafkami. Dzięki temu każdy ruch podczas przygotowania posiłku precyzyjny bez obawy o przecięcie palca nożem podczas krojenia mięsa czy szatkowania warzyw.

Halogeny sprawdzą się nie tylko jako oświetlenie pomocnicze, ale również główne – decydując się na ten rodzaj lampy, możemy całkowicie zrezygnować z tradycyjnej lampy wiszącej.

Lampki podszafkowe w małej kuchni

Lampki podszafkowe w małej kuchni pełnią funkcję oświetlenia pomocniczego w kuchni o małym metrażu. Razem z dużymi lampami halogenowymi będą tworzyły idealną kompozycję, która sprawi, że wnętrze będzie optycznie większe. Poza tym będzie się prezentowało nowocześnie.

Poza tym lampki podszafkowe pasują nie tylko do industrialnych wnętrz, ale również rustykalnych – wszystko zależy bowiem od doboru mebli (w małej kuchni warto postawić na jasną kolorystykę, biele oraz beże).