Jakim typem osobowości jesteś? "Test cytryny" wskaże prawdę
Istnieje wiele testów, które pomagają określić osobowość, jednak "test cytryny" jest dość niespotykany. W latach 60. XX wieku Hans Eysenck udowodnił, że kwaśny owoc może "zdemaskować" introwertyka i ekstrawertyka.
25.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:35
Istnieje wiele testów psychologicznych oraz zagadek, które pomagają określić naszą osobowość. Często traktujemy je jako formę rozrywki lub "zabicia czasu", jednak zdarza się, że taka zabawa potrafi rzucić nowe światło na temat nas samych.
W 1967 roku psycholog Hans Eysenck przeprowadził nietypowy test. Naukowiec sprawdził, czy za pomocą smaku cytryny można wskazać ekstrawertyka i introwertyka. "Kwaśny eksperyment" okazał się ekscytującym badaniem, które przyniosło nieoczekiwane wyniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Test cytryny" zdradzi jakim typem osobowości jesteś
Psycholog Hans Eysenck zajmował się badaniami osobowości, skupiając swoje działania głównie na ekstrawertykach i introwertykach. Za pomocą kwaśnego smaku, chciał sprawdzić, czy możliwe jest odróżnienie tych dwóch typów. Jeśli chcesz wykonać test z użyciem cytryny, warto przeprowadzić go w większym gronie np. podczas domówki z przyjaciółmi. Dzięki temu możliwe będzie porównanie wyników z innymi osobami.
Jak wykonać "test cytryny"? Na początku przekrój owoce na ćwiartki i usuń z nich pestki. Następnie użyj wacika kosmetycznego lub waty do wytarcia języka, aby był suchy. Kiedy usuniesz nadmiar śliny, zważ wacik i zapisz wynik.
Następnie bezpośrednio na język wyciśnij kilka kropel soku z ćwiartki cytryny. Rozprowadź go w buzi i poczekaj około 10 sekund. W kolejnym kroku połknij sok i ponownie poczekaj kilka sekund. Weź drugi wacik i zbierz całą nagromadzoną w ustach ślinę. Zważ drugi wacik i porównaj wynik z poprzednim.
Psycholog doszedł do zaskakujących wniosków
Eysenck w swoim badaniu zauważył, że introwertycy w odpowiedzi na sok z cytryny potrafią wydzielić nawet o 50 proc. więcej śliny niż ekstrawertycy. U introwertyków wacik po "kwaśnym teście" powinien być znacznie cięższy niż ten pierwszy. Z kolei u ekstrawertyków różnica będzie minimalna.
Za takie wyniki odpowiada układ siatkowy aktywujący (Reticular Activating System - RAS), który jest obszarem mózgu zajmującym się m.in. przetwarzaniem informacji, czy reakcją na bodźce, w tym na jedzenie i kontakty społeczne. Eysenck wraz z żoną, Sybil, podzielił się wynikiem badania w pracy opublikowanej w 1967 roku.
Dowiedziono, że introwertycy reagują intensywniej nawet na subtelne bodźce. W przeciwieństwie do osób introwertycznych, ekstrawertycy potrzebują silniejszego bodźca, aby wywołać podobną reakcję.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.