Jedna filiżanka dziennie wystarczy. Naukowcy odkryli cudowne właściwości ulubionego napoju Polaków
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Pije się ją w wielu krajach, a w niektórych jej parzenie to prawdziwy rytuał. Po tej wiadomości miłośnicy herbaty zaczną chyba jej filiżankami wznosić toasty "na zdrowie!". Naukowcy bowiem odkryli, że ulubiony napój Polaków ma nieoceniony wpływ na procesy myślowe.
18.01.2018 | aktual.: 18.01.2018 14:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z najnowszych badań wynika, że herbata poprawia koncentrację i wzmacnia twórcze myślenie. Zespół psychologów z Wydziału Psychologii i Nauk Kognitywnych Pekińskiego Uniwersytetu w Chinach przeprowadził badanie dla specjalistycznego czasopisma "Food Quality&Preference". W testach wzięło udział 50 studentów, których średni wiek wynosił 23 lata. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza otrzymała do wypicia filiżankę czarnej herbaty, a druga szklankę wody.
W pierwszym teście uczestnicy musieli zbudować atrakcyjną i kreatywną konstrukcję z klocków. W drugim mieli za zadanie wymyślić interesującą nazwę dla fikcyjnej restauracji z makaronami. Efekty oceniali inni uczniowie, którzy nie brali udziału w badaniu. Istotnym kryterium była kreatywność.
Wyniki badań potwierdziły, że osoby pijące herbatę otrzymały wyższe oceny w obydwu testach. Za konstrukcje z klocków osoby pijące herbatę średnio otrzymały 6,54 głosów, zaś osoby pijące wodę 6,03. Tymczasem w teście na najciekawszą nazwę restauracji osoby pijące herbatę osiągnęły średnio 4,11 punktów, a osoby pijące wodę zaledwie 3,78.
Dociekania naukowców potwierdzają, że gorący napój poprawia ogólne funkcje poznawcze. Psychologowie zwracają jednak uwagę na fakt, że uczestnicy spożywali w badaniu stosunkowo niewielką ilość herbaty. Herbata zawiera składniki, które mają dobroczynne działanie na organizm w małych ilościach, a przyswajanie ich w większych dawkach może być niewskazane.
Kofeina i teanina zawarte w herbacie mają korzystny wpływ na koncentrację, która jest nieodzowną częścią funkcji poznawczych - podkreśla zespół psychologów.