Jedwab - jak prać, suszyć, prasować i przechowywać?
Jedwab to synonim luksusu i symbol wyższych sfer. Trzeba jednak wiedzieć, jak o niego dbać. Jedwabna bluzka czy sukienka mogą okazać się niezwykle delikatne i można je zniszczyć podczas prania lub prasowania.
Jedwab – charakterystyka
Jedwab, zwłaszcza ten stuprocentowy, to tkanina wykonana z włókien białkowych z kokonów jedwabnika. Jest to tkanina zarówno bardzo wytrzymała, jak i delikatna. Znajduje zastosowanie w dekoracjach, odzieży luksusowej i wielu innych dziedzinach. Jedwabne stroje nosimy odświętnie, więc raczej nie grożą im silne zabrudzenia. Co jednak zrobić, jeśli zdarzy nam się go zaplamić?
Jak prać jedwab?
Nie należy prać jedwabiu w zwykłych proszkach do prania, gdyż zniszczą tkaninę, jej połysk i kolor, poza tym mogą być toksyczne. Istnieją specjalne środki do pielęgnacji jedwabiu. Można wykorzystać również płyny do prania delikatnych tkanin, lecz z nimi należy postępować ostrożnie.
Ważna jest temperatura prania jedwabiu. Jedwab powinien być prany w zimnej lub delikatnie ciepłej, nigdy nie gorącej wodzie. Dodajemy do niej niewielką ilość octu, soku z cytryny albo sól i płuczemy tkaninę kilkakrotnie. Jedwab nie lubi namaczania, gdyż skręcone w nitki włókna jedwabnika mogą się zbytnio rozluźniać. Stracimy w ten sposób jedwabny połysk i delikatny dotyk jedwabiu, który tak uwielbiamy czuć na skórze.
Możesz wyprać jedwab w delikatnym szamponie do włosów. Jest przeznaczony do delikatnej skóry głowy, więc nie uszkodzi jedwabiu.
Jak wybielić jedwab?
Aby wybielić pożółkły jedwab, dodaj jedną część wody utlenionej, która słynie z oczyszczających właściwości, do czterech części zwykłej wody i płucz, lekko wygniatając wodę spod tkaniny. Aby zapobiec żółknięciu jedwabiu, zaleca się moczenie ubrań w mleku godzinę przed praniem. Jeśli jedwab jest już silnie pożółkły, możesz spróbować odratować go, piorąc w wodzie z płatkami mydlanymi.
Pranie jedwabiu wymaga delikatności. Nie należy tkanin jedwabnych prać w pralce, nawet wybierając delikatny program. Ich delikatna struktura nie trzyma barwnika tak intensywnie. Dodatkowo kolorowe chusty i szale z jedwabiu pierzemy delikatnie, aby nie wyprać z nich kolorów.
Jak suszyć jedwab?
Jedwabiu nie wolno suszyć w suszarkach i na intensywnym słońcu. Suszenie jedwabiu odbywa się w pozycji poziomej, nie potrwa długo. Przedtem jednak wyprany jedwab należy odsączyć z nadmiaru wody. W tym celu zawiń jedwabną bluzkę lub sukienkę w roladę z ręcznika i odczekaj chwilę. W ten sposób jedwab się nie rozciągnie przez wyżymanie.
Jak prasować jedwab?
Jedwab prasujemy na drugim stopniu żelazka, najlepiej na lewej stronie jedwabnej bluzki czy sukienki. Prasowanie jedwabiu również wymaga wiedzy, gdyż żelazko może zostawiać błyszczące ślady na tkaninie. Jeśli musimy prasować prawą stronę, użyjmy podkładu, czyli cienkiej tkaniny naturalnej, która zabezpieczy jedwab i równocześnie przepuści ciepło żelazka.
Jeśli rozwieszasz jedwabne ubrania, uważaj na to, żeby nie zrobić zagnieceń, gdyż trudno je rozprasować bez mocnego przyciskania żelazka.
Jak przechowywać jedwab?
Tak jak należy go umiejętnie prać i prasować, jedwab trzeba odpowiednio przechowywać. To tkanina delikatna i rzadko wkładana, więc jedwab przechowujemy w pokrowcu. Ma też skłonności do blaknięcia, dlatego lepiej, jeśli nie będą do niej miały dostępu promienie słoneczne. Ubrań z jedwabiu nie wolno składać i przechowywać na półkach, trzeba je wieszać na wieszakach, najlepiej podwieszając je wszytymi dodatkowymi tasiemkami.