Nawet 50 cm średnicy. Nie dotykaj, gdy zauważysz w ogrodzie

Lejkowiec labiryntowy to jadowity pająk występujący w całej Polsce. Trudno przeoczyć go w ogrodzie - choć szybko ucieka, buduje wyjątkowo duże pajęczyny, które osiągają nawet pół metra średnicy. To gatunek ważny dla ekosystemu, dlatego nie należy niszczyć jego siedlisk.

Czy lejkowiec labiryntowy jest groźny?
Czy lejkowiec labiryntowy jest groźny?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Jego sieć często spotykamy w ogrodach. Jej imponujący rozmiar sięgający często nawet 50 cm średnicy sprawia, dlatego trudno jest jej nie zauważyć. Pająki te słyną ze swojej szybkości. Atakują szybko i skutecznie, a w dodatku nieoczekiwanie. Jak można rozpoznać lejkowca labiryntowego? Sprawdźcie.

Lejkowiec labiryntowy częstym gościem w ogrodzie

Wychodząc o poranku do ogrodu, często można zauważyć charakterystyczną, dużą sieć znajdującą się na trawie lub krzewach. To znak, że na posesji zadomowił się lejkowiec labiryntowy.

Ten sporych rozmiarów pająk może osiągać nawet 14 mm długości. Wyróżnia się aparatem jadowym, który składa się ze szczękoczułków i gruczołów jadowych. To właśnie dzięki nim jest w stanie błyskawicznie zabijać swoje ofiary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pająki w domu. Zdradzamy sprawdzone sposoby ich na pozbycie się z mieszkań

Na szczęście lejkowiec labiryntowy boi się ludzi. Kiedy staną na jego drodze, w mig ucieka, chowając się w głębi imponującej pajęczyny. Jego przysmakiem są owady, takie jak m.in. chrząszcze i pluskwiaki. Pająk ten nie pogardzi także konikiem polnym, który nieopatrznie często sam wpada w uplecioną przez niego sieć.

Czy lejkowiec labiryntowy jest groźny?
Czy lejkowiec labiryntowy jest groźny?© Adobe Stock

W samoobronie może jednak ukąsić, jednak jego jad zazwyczaj nie stwarza dla człowieka dużego zagrożenia. Chyba, że jest uczulony - wtedy może wywołać ból i reakcję alergiczną.

© Materiały WP

Pająk, który nie lubi sprzątać

Lejkowiec labiryntowy to bardzo pożyteczny pająk. Często zajada się uporczywymi muchami, z którymi walczymy niemal przez całe lato. Mając go więc w ogrodzie, możemy nieco odetchnąć z ulgą.

Niestety pająki te nie przejmują się tym, jak wygląda ich sieć. Często zostawiają na niej pozostałości po swoich ofiarach, które mogą wpływać na to, jak finalnie prezentuje się ogród, w którym się zadomowiły. Lepiej jednak nie usuwać pajęczyny, jeśli nie jest to konieczne - lejkowce są pożytecznymi mieszkańcami ogrodu.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (46)