Kalkulator powrotu do pracy po porodzie. Kiedy wrócić z urlopu macierzyńskiego?

Kalkulator powrotu do pracy po porodzie. Kiedy wrócić z urlopu macierzyńskiego?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

21.02.2019 11:43, aktual.: 25.02.2019 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kalkulator powrotu do pracy po porodzie to praktyczne narzędzie, które pozwoli każdej świeżo upieczonej mamie określić dokładną datę powrotu z urlopu macierzyńskiego.

Powrót do pracy po porodzie – podstawowe informacje

Aby za pomocą wzoru z kalkulatora urlopu macierzyńskiego obliczyć dokładną datę powrotu do pracy po porodzie, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami jego przyznawania.

Czas, który świeżo upieczona mama musi spędzić w domu po porodzie to minimum 20 tygodni. Urlop macierzyński jest przyznawany ustawowo każdej kobiecie, która w czasie trwania stosunku pracy urodziła swoją pociechę. Jest to prawo niezbywalne, co oznacza, że nie można się go całkowicie zrzec.

Wymiar urlopu macierzyńskiego może ulec zmianie, jeżeli kobieta urodziła więcej niż 1 dziecko. Prezentuje się on następująco:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia 2 dzieci,
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia 3 dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia 4 dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia 5 dzieci.

Urlop naliczany jest od dnia przyjścia na świat naszej pociechy. Część można wykorzystać jeszcze przed porodem, aczkolwiek nie wcześniej niż na 6 tygodni przed planowanym terminem rozwiązania.

Obraz
© 123RF

Wcześniejszy powrót do pracy po porodzie

Mimo że całkowita rezygnacja z urlopu macierzyńskiego nie jest możliwa, istnieje sposób na jego skrócenie. Minimalna ilość czasu wolnego, którą kobieta musi odebrać przed powrotem do pracy po porodzie, to 14 tygodni. Pozostałe 6 tygodni przechodzą na ojca malucha. Wtedy to on jest zobowiązany do zostania w domu i opieki nad dzieckiem.

Kalkulator powrotu do pracy po porodzie – wzór

Większość kalkulatorów do obliczenia powrotu do pracy po porodzie działa na podstawie bardzo prostego równania. Aby obliczyć dokładną datę końca urlopu macierzyńskiego, wystarczy użyć wzoru:

data rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego + 20 (lub więcej) tygodni

Kalkulator powrotu do pracy po porodzie – przykład

Działanie kalkulatora powrotu do pracy po porodzie najlepiej zobrazować na przykładzie. Jeżeli urodziłaś jedno dziecko, a twój urlop rozpoczął się w dniu porodu, to dodaj do tej daty 20 tygodni. Wtedy otrzymasz:

  • Początek urlopu macierzyńskiego: 4.03.2019
  • Koniec urlopu macierzyńskiego: 21.07.2019

Jeżeli chcesz skorzystać z możliwości wcześniejszego powrotu do pracy po porodzie, do daty rozpoczęcia urlopu dodaj 14 tygodni. Wtedy dowiesz się, kiedy dokładnie możesz zrzec się urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca. W przypadku omawianego przykładu będzie to 10.06.2019.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także