Kiedy można wrócić do pracy po porodzie?
Narodziny dziecka to bez wątpienia jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Jednak zawsze wiąże się on z przerwą w życiu zawodowym. Ile trwa urlop macierzyński i kiedy można wrócić do pracy po porodzie?
Powrót do pracy po porodzie – rodzaje urlopów
Powrót do pracy po porodzie jest wyjątkowo trudny zarówno dla mamy, jak i dziecka. W kobietach często narasta silny konflikt wewnętrzny i poczucie winy. Na szczęście nie trzeba wracać do biura zaraz po urlopie macierzyńskim. Polskie prawo zapewnia mamom 3 rodzaje urlopu po porodzie:
- urlop macierzyński,
- urlop rodzicielski,
- urlop wychowawczy.
Urlop macierzyński
Czas trwania urlopu macierzyńskiego jest zależny od liczby urodzonych dzieci. W przypadku ciąży mnogiej będzie on proporcjonalnie wydłużony. Może mieć długość:
- 20 tygodni (w przypadku urodzenia 1 dziecka),
- 31 tygodni (w przypadku urodzenia 2 dzieci),
- 33 tygodnie (w przypadku urodzenia 3 dzieci),
- 35 tygodni (w przypadku urodzenia 4 dzieci),
- 37 tygodniu (w przypadku urodzenia 5 dzieci).
Jest to urlop w pełni płatny przez pracodawcę, obowiązkowy i rozpoczyna się w dniu narodzin dziecka. Mamom przysługuje prawo odebrania części urlopu przed porodem, jednak nie wcześniej niż 6 tygodni przed przyjściem dziecka na świat.
Ponadto można wrócić do pracy po porodzie przed upływem 20 tygodnia. Urlop macierzyński można zakończyć najwcześniej po 14 tygodniach. W tym przypadku pozostałe 6 tygodni musi przejąć ojciec dziecka.
Urlop rodzicielski
Przedłużeniem urlopu macierzyńskiego jest urlop rodzicielski, podczas którego kobieta ma prawo wykorzystać 32 tygodnie (w przypadku 1 dziecka) lub 34 tygodnie (po urodzeniu 2 lub więcej dzieci). Urlopem rodzicielskim można się podzielić ze swoim partnerem, trzeba jednak pamiętać, aby nie przekroczyć dozwolonego czasu. Mama w tym czasie otrzymuje 80 proc. swojego stałego wynagrodzenia.
Urlop wychowawczy
Pobyt w domu i opiekę nad maluchem można przedłużyć o dodatkowe 36 miesięcy. Ten okres nosi nazwę urlopu wychowawczego i przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Warunkiem jest co najmniej 6-miesięczne zatrudnienie na umowę o pracę. Rodzice muszą pamiętać, że urlop wychowawczy jest bezpłatny, zatem warto starać się o zasiłek macierzyński.
Kiedy należy wrócić do pracy po porodzie?
Odpowiedź na pytanie, kiedy należy wrócić do pracy po porodzie nie jest prosta. Nie sposób wskazać jednego, uniwersalnego momentu, w którym świeżo upieczona mama powinna kontynuować swoją karierę zawodową. Zależy to od sytuacji ekonomicznej rodziny, charakteru samej kobiety i potrzeb jej dziecka. Niezależnie od tego, czy wrócimy do pracy wcześniej, czy później, warto ten czas wykorzystać do umocnienia nowych więzi rodzicielskich.