Kiedy można wrócić do pracy po porodzie?

Kiedy można wrócić do pracy po porodzie?
Źródło zdjęć: © Fotolia | © Michael Schütze

20.02.2019 15:00, aktual.: 25.02.2019 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Narodziny dziecka to bez wątpienia jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Jednak zawsze wiąże się on z przerwą w życiu zawodowym. Ile trwa urlop macierzyński i kiedy można wrócić do pracy po porodzie?

Powrót do pracy po porodzie – rodzaje urlopów

Powrót do pracy po porodzie jest wyjątkowo trudny zarówno dla mamy, jak i dziecka. W kobietach często narasta silny konflikt wewnętrzny i poczucie winy. Na szczęście nie trzeba wracać do biura zaraz po urlopie macierzyńskim. Polskie prawo zapewnia mamom 3 rodzaje urlopu po porodzie:

Urlop macierzyński

Czas trwania urlopu macierzyńskiego jest zależny od liczby urodzonych dzieci. W przypadku ciąży mnogiej będzie on proporcjonalnie wydłużony. Może mieć długość:

  • 20 tygodni (w przypadku urodzenia 1 dziecka),
  • 31 tygodni (w przypadku urodzenia 2 dzieci),
  • 33 tygodnie (w przypadku urodzenia 3 dzieci),
  • 35 tygodni (w przypadku urodzenia 4 dzieci),
  • 37 tygodniu (w przypadku urodzenia 5 dzieci).

Jest to urlop w pełni płatny przez pracodawcę, obowiązkowy i rozpoczyna się w dniu narodzin dziecka. Mamom przysługuje prawo odebrania części urlopu przed porodem, jednak nie wcześniej niż 6 tygodni przed przyjściem dziecka na świat.

Ponadto można wrócić do pracy po porodzie przed upływem 20 tygodnia. Urlop macierzyński można zakończyć najwcześniej po 14 tygodniach. W tym przypadku pozostałe 6 tygodni musi przejąć ojciec dziecka.

Obraz
© iStock.com

Urlop rodzicielski

Przedłużeniem urlopu macierzyńskiego jest urlop rodzicielski, podczas którego kobieta ma prawo wykorzystać 32 tygodnie (w przypadku 1 dziecka) lub 34 tygodnie (po urodzeniu 2 lub więcej dzieci). Urlopem rodzicielskim można się podzielić ze swoim partnerem, trzeba jednak pamiętać, aby nie przekroczyć dozwolonego czasu. Mama w tym czasie otrzymuje 80 proc. swojego stałego wynagrodzenia.

Urlop wychowawczy

Pobyt w domu i opiekę nad maluchem można przedłużyć o dodatkowe 36 miesięcy. Ten okres nosi nazwę urlopu wychowawczego i przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Warunkiem jest co najmniej 6-miesięczne zatrudnienie na umowę o pracę. Rodzice muszą pamiętać, że urlop wychowawczy jest bezpłatny, zatem warto starać się o zasiłek macierzyński.

Kiedy należy wrócić do pracy po porodzie?

Odpowiedź na pytanie, kiedy należy wrócić do pracy po porodzie nie jest prosta. Nie sposób wskazać jednego, uniwersalnego momentu, w którym świeżo upieczona mama powinna kontynuować swoją karierę zawodową. Zależy to od sytuacji ekonomicznej rodziny, charakteru samej kobiety i potrzeb jej dziecka. Niezależnie od tego, czy wrócimy do pracy wcześniej, czy później, warto ten czas wykorzystać do umocnienia nowych więzi rodzicielskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także