Kamienie milowe w żywieniu dziecka. Dowiedz się, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe
Dbanie o przyszłe zdrowie dziecka zaczyna się już na etapie ciąży, a jego narodziny to początek wspaniałej drogi – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Przed nimi mnóstwo niezapomnianych przygód, także tych kulinarnych.
Co ciekawe, to właśnie w kuchni zaczyna się jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi staną opiekunowie nowego członka rodziny – komponowanie diety dziecka. Żywienie młodego smakosza w 1000 pierwszych dni życia odgrywa kluczową rolę w jego prawidłowym rozwoju. A gdyby tak w kuchni, obok zwykłego kalendarza, wisiał także taki, który wskaże, jak żywić dziecko na kolejnych etapach jego rozwoju?
Najważniejszy pierwszy krok
Pierwsze karmienie, zaraz po narodzinach, to bardzo ważny moment w życiu zarówno dziecka, jak i mamy. Kobieta przekazuje wówczas noworodkowi pakiet odpornościowy, który będzie chronił malucha, dopóki jego własne mechanizmy ochronne w pełni się nie ukształtują. To także chwila kontaktu „skóra do skóry”, który daje początek wyjątkowej więzi pomiędzy mamą a dzieckiem. Znaczenie karmienia piersią podkreślają wszystkie najważniejsze towarzystwa naukowe zajmujące się rozwojem i żywieniem dziecka. Zalecają one, by mama karmiła dziecko wyłącznie w ten sposób przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Jeżeli mama nie może karmić piersią, powinna podawać mleko modyfikowane, które będzie dopasowane do wieku i potrzeb malucha.
Idą zmiany
Między skończonym 17. a 26. tygodniem życia rozpoczyna się kolejny ważny etap w życiu dziecka – rozszerzanie diety. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), urozmaicanie jadłospisu powinno się odbywać pod osłoną mleka mamy. Warto, by rodzice poczynili dobry pierwszy krok w kierunku wzbogacania dziecięcego menu. Jako pierwsze wprowadzajmy do jadłospisu młodego smakosza warzywa, a dopiero później owoce. Taka kolejność ułatwi niemowlęciu akceptację smaku jarzyn, do którego dzieciom często jest się trudniej przekonać.
Wszystkiego najlepszego!
Pierwsze urodziny to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Maluch jest już taki samodzielny i chętnie odkrywa świat. Rodzice nie powinni przy tym zapominać, że chociaż dziecko wydaje się być już takie dojrzałe, to nadal nie jest młodym dorosłym! Dieta juniora po 1. roku życia powinna nadal różnić się od diety pozostałych członków rodziny i uwzględniać wyjątkowe potrzeby żywieniowe dziecka. Jadłospis malucha powinien uwzględniać produkty najwyższej jakości ze wszystkich grup. Należą do nich: warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja a także zdrowe tłuszcze. W menu juniora nadal nie ma miejsca na słodycze czy żywność przetworzoną- to kluczowe dla nauki właściwych nawyków żywieniowych! Dziecko powinno mieć też stałe pory posiłków, których konsystencja przypomina już większe cząstki, zaś pragnienie powinno gasić się wyłącznie wodą.
Jak to wszystko spamiętać?
Liczba rekomendacji i wytycznych dotyczących prawidłowego żywieniu dziecka w pierwszych latach życia może wydawać się przytłaczająca świeżo upieczonym rodzicom. Jadłospis malucha musi być nie tylko odpowiednio zbilansowany, ale i „rosnąć” razem z nim. Często przeglądając setki materiałów dostępnych w internecie, natrafiają oni nie tylko na niejasne, ale i często sprzeczne ze sobą informacje. Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) jest odpowiedzią na te problemy. Dokument w prosty i czytelny sposób przedstawia na jednej stronie najważniejsze zasady, związane z prawidłowym żywieniem dziecka. Warto mieć go pod ręką, w widocznym miejscu – np. na lodówce w kuchni. Graficzna forma kalendarza sprawi, że opiekunowie szybko nauczą się, jak powinno wyglądać codzienne menu malucha. Dzięki temu, przygotowywanie zdrowych i pożywnych posiłków dla najmłodszego członka rodziny nie będzie im sprawiać większych trudności. Narzędzie stanowi bowiem źródło rzetelnej, sprawdzonej wiedzy – kalendarz został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”. Dokument dostępny jest dla każdego rodzica na stronie www.1000dni.pl/kalendarz-zywienia
.