Karnozyna - właściwości, źródła, dawkowanie i cena
Karnozyna to nic innego jak organiczny związek, złożony z dwóch aminokwasów. Chociaż występuje naturalnie w organizmie, można także dostarczać karnozynę z dietą. Jakie funkcje spełnia karnozyna? Dlaczego warto stosować suplementy z karnozyną? Sprawdź.
Czym jest karnozyna?
Karnozyna jest dipeptydem, co znaczy, że składa się z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i histydyny. Karnozyna występuje nie tylko w mięśniach, ale także w narządach, takich jak nerki, żołądek czy mózg.
Pierwszy raz została wyodrębniona, a następnie opisana przez rosyjskiego naukowca Gulewicza w 1900 roku. Ten związek organiczny w dużych ilościach występuje u młodych, dobrze odżywiających się ludzi. Poziom karnozyny maleje wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby pamiętać o uzupełnieniu swojej diety w ten dipeptyd.
Karnozyna w pożywieniu
Źródeł karnozyny w pożywieniu znajdziemy mnóstwo. Duże ilości beta-alaniny, z której zbudowana jest karnozyna, znajdziemy w jajach, czy czerwonym mięsie.
Drugi składnik dipeptydu, histydyna, znajduje się między innymi w rybach czy wysokiej jakości żółtych serach. Dodatkowo w karnozynę bogate są produkty takie jak nasiona słonecznika czy dyni oraz suszone banany. Niekiedy samo jedzenie tych potraw nie wystarcza. Warto wtedy zaopatrzyć się w suplement diety z karnozyną.
Właściwości karnozyny
Karnozyna ma bardzo dobry wpływ na stan naszego organizmu i poszczególnych narządów. Chociaż nie wszystkie właściwości karnozyny zostały odkryte, wiadomo, że hamuje procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo korzystanie wpływa na mózg i serce, wykazując działanie ochronne. Karnozyna uznawana jest także za antyoksydant, chroni więc przed zmianami nowotworowym, pobudza mięśnie do pracy, szczególnie podczas treningów, oraz hamuje wzrost poziomu glukozy.
Zastosowanie karnozyny w sporcie - dawkowanie
Karnozyna powinna być szczególnie ważna dla osób aktywnych fizycznie. Zauważono, że nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale też wpływa na wydłużenie czasu treningów. Karnozyna stosowana jest także w celu zredukowania zakwasów i wpływa na regenerację mięśni. Przy stosowaniu innych suplementów warto skonsultować się z lekarzem, który określi optymalną dawkę karnozyny. Stosowanie tego suplementu dodatkowo powinno iść w parze ze zdrową, zbilansowaną dietą i odpoczynkiem.
Przymuje się, że dobowa dawka beta-alaniny powinna mieścić się w przedziale od 3 do 8 g, a histydyny - do 8 mg/kg masy ciała.
Cena karnozyny
Karnozynę w postaci kapsułek można nabyć zarówno w aptece, jak i na wielu stronach internetowych z suplementami diety. Cena karnozyny jest zależna od liczby tabletek w opakowaniu oraz od firmy, która ją sprzedaje. Taki suplement diety możemy nabyć już od 20 do nawet 120 złotych.
Karnozyna – przeciwskazania
Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do przyjmowania karnozyny. W większości przypadków jej spożywanie w postaci suplementu diety jest wskazane, szczególnie u osób starszych czy sportowców. Należy też pamiętać, że każdy może przyjmować karnozynę w różnych ilościach, w zależności od wieku, płci czy stanu zdrowia. Nie zaleca się jednak stosowania karnozyny kobietom w ciąży i karmiących piersią.