Trwa ładowanie...
dl1qxil

Karnozyna - właściwości, źródła, dawkowanie i cena

Karnozyna to nic innego jak organiczny związek, złożony z dwóch aminokwasów. Chociaż występuje naturalnie w organizmie, można także dostarczać karnozynę z dietą. Jakie funkcje spełnia karnozyna? Dlaczego warto stosować suplementy z karnozyną? Sprawdź.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwone mięso należy do naturalnych źródeł karnozyny
Czerwone mięso należy do naturalnych źródeł karnozyny (iStock.com)
dl1qxil

Czym jest karnozyna?

Karnozyna jest dipeptydem, co znaczy, że składa się z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i histydyny. Karnozyna występuje nie tylko w mięśniach, ale także w narządach, takich jak nerki, żołądek czy mózg.

Pierwszy raz została wyodrębniona, a następnie opisana przez rosyjskiego naukowca Gulewicza w 1900 roku. Ten związek organiczny w dużych ilościach występuje u młodych, dobrze odżywiających się ludzi. Poziom karnozyny maleje wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby pamiętać o uzupełnieniu swojej diety w ten dipeptyd.

dl1qxil

Karnozyna w pożywieniu

Źródeł karnozyny w pożywieniu znajdziemy mnóstwo. Duże ilości beta-alaniny, z której zbudowana jest karnozyna, znajdziemy w jajach, czy czerwonym mięsie.

Drugi składnik dipeptydu, histydyna, znajduje się między innymi w rybach czy wysokiej jakości żółtych serach. Dodatkowo w karnozynę bogate są produkty takie jak nasiona słonecznika czy dyni oraz suszone banany. Niekiedy samo jedzenie tych potraw nie wystarcza. Warto wtedy zaopatrzyć się w suplement diety z karnozyną.

Właściwości karnozyny

Karnozyna ma bardzo dobry wpływ na stan naszego organizmu i poszczególnych narządów. Chociaż nie wszystkie właściwości karnozyny zostały odkryte, wiadomo, że hamuje procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo korzystanie wpływa na mózg i serce, wykazując działanie ochronne. Karnozyna uznawana jest także za antyoksydant, chroni więc przed zmianami nowotworowym, pobudza mięśnie do pracy, szczególnie podczas treningów, oraz hamuje wzrost poziomu glukozy.

dl1qxil

Zastosowanie karnozyny w sporcie - dawkowanie

Karnozyna powinna być szczególnie ważna dla osób aktywnych fizycznie. Zauważono, że nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale też wpływa na wydłużenie czasu treningów. Karnozyna stosowana jest także w celu zredukowania zakwasów i wpływa na regenerację mięśni. Przy stosowaniu innych suplementów warto skonsultować się z lekarzem, który określi optymalną dawkę karnozyny. Stosowanie tego suplementu dodatkowo powinno iść w parze ze zdrową, zbilansowaną dietą i odpoczynkiem.

Przymuje się, że dobowa dawka beta-alaniny powinna mieścić się w przedziale od 3 do 8 g, a histydyny - do 8 mg/kg masy ciała.

Cena karnozyny

Karnozynę w postaci kapsułek można nabyć zarówno w aptece, jak i na wielu stronach internetowych z suplementami diety. Cena karnozyny jest zależna od liczby tabletek w opakowaniu oraz od firmy, która ją sprzedaje. Taki suplement diety możemy nabyć już od 20 do nawet 120 złotych.

dl1qxil

Karnozyna – przeciwskazania

Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do przyjmowania karnozyny. W większości przypadków jej spożywanie w postaci suplementu diety jest wskazane, szczególnie u osób starszych czy sportowców. Należy też pamiętać, że każdy może przyjmować karnozynę w różnych ilościach, w zależności od wieku, płci czy stanu zdrowia. Nie zaleca się jednak stosowania karnozyny kobietom w ciąży i karmiących piersią.

dl1qxil

Podziel się opinią

Share
dl1qxil
dl1qxil