FitnessKatar czy alergia?

Katar czy alergia?

Gdy inni cieszą się urokami wiosny i wczesnego lata, Ty chodzisz załzawiona, kichasz i kaszlesz. Próbujesz leczyć się preparatami na przeziębienie, ale nie przynoszą one poprawy, a uporczywy katar wcale nie zamierza minąć. A może to nie zwyczajne przeziębienie, tylko objawy alergii?

Katar czy alergia?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Gdy inni cieszą się urokami wiosny i wczesnego lata, Ty chodzisz załzawiona, kichasz i kaszlesz. Próbujesz leczyć się preparatami na przeziębienie, ale nie przynoszą one poprawy, a uporczywy katar wcale nie zamierza minąć. A może to nie zwyczajne przeziębienie, tylko objawy alergii? Przysłowie mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Zasada ta nie obowiązuje przy katarze alergicznym.

Trwa on dopóki, dopóty trwa kontakt z alergenami. Jak rozpoznać, czy kichanie spowodowane jest przeziębieniem czy też stanowi objaw alergii?

Katar zwykły występuje w infekcji. Świadczy on o podrażnieniu błony śluzowej górnych dróg oddechowych, a także zakończeń nerwowych i znajdujących się tam receptorów. Nos zatyka wtedy dość gęsta wydzielina, a kichając próbujemy się tych podrażnień pozbyć. Katar zwykły trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch, ale niekiedy, np. przy zapaleniu zatok przechodzi w formę przewlekłą.

Zazwyczaj w katarze ulgę przynoszą preparaty obkurczające błonę śluzową. Katar alergiczny pojawia się wtedy, gdy istnieje konkretna przyczyna. Błona śluzowa górnych dróg oddechowych u niektórych osób jest bardziej wrażliwa na niektóre substancje niż u reszty z nas. Alergen ten drażni błonę śluzową i organizm próbuje sobie z tym poradzić wydzielając duże ilości śluzu. Mamy więc do czynienia z katarem sezonowym, który atakuje głównie wczesną wiosną, czasem w lecie, zależnie od tego, co wtedy fruwa w powietrzu.

Innym rodzajem kataru alergicznego jest katar alergiczny całoroczny. Występuje on wtedy, gdy błony śluzowe człowieka reagują podrażnieniem na roztocza, kurz, czy reakcja alergiczna występuje na skutek kontaktu z sierścią kota. Może też pojawić się alergia na jakieś pokarmy, na kontakt z niektórymi materiałami. Stan ten może ciągnąć się z ostrymi napadami kataru, kichania, aż do momentu, gdy zniknie czynnik wywołujący alergie, czyli alergen.

Jak je odróżnić?

Poza czasem trwania istnieje kilka różnic, które pozwolą ustalić, czy katar jest skutkiem przeziębienia czy też alergii. Katarowi alergicznemu towarzyszy nie tylko zatkanie nosa, ale częste i intensywne napady kichania, tzw. długimi salwami, które trudno powstrzymać. Zjawisko to nie występuje na taką skalę w zwykłym katarze. Dodatkowo może pojawić się utrata węchu, a także duszności nietypowe dla kataru.

Z nosa przez wiele dni wydziela się wodnisty śluz, zaś przy katarze spowodowanym wirusami, już po 2-3 dniach wydzielina z nosa staje się gęsta i zmienia swój kolor. W alergii swędzą, pieką i łzawią oczy, co na ogół nie zdarza się w katarze. Dodatkowo zazwyczaj nie towarzyszy mu gorączka, która czasami występuje przy przeziębieniu.

Chociaż przy odrobinie wprawy i znajomości własnego organizmu można rozróżnić oba katary, wskazana jest wizyta u lekarza, który na podstawie wywiadu lekarskiego ustali przyczynę kataru i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Jak się ustrzec przed katarem siennym?

Chociaż jedynymi skutecznymi sposobami ochrony przed alergią wziewną są szczepionki i leki przeciwalergiczne, to powinnaś koniecznie podjąć też kroki zapobiegawcze, które pozwolą przetrwać ten okres. W gazetach czy też w Internecie znajdziesz komunikaty o tym, kiedy w Twojej okolicy będzie najwyższe stężenie uczulających Cię alergenów. Możesz wtedy spróbować ograniczyć wychodzenie z domu, starać się nie otwierać okien w dzień i zrezygnować z wyjazdów za miasto.

Jeśli czas i obowiązki na to pozwalają, możesz wyjechać w inny region kraju, gdzie akurat nie kwitną rośliny, na których pyłki jesteś uczulona. Aby zredukować nadmiar pyłków, możesz powiesić w oknach wilgotne firanki, do których się one przylepią. Wieczorem należy je wypłukać i zmyć i przetrzeć wodą podłogę. Staraj się wychodzić z domu raczej wieczorami, niż w ciągu dnia. Po powrocie do domu weź prysznic i umyj włosy, aby zmyć z siebie pyłki.
mpi/kg

zdrowiekataralergeny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)