ycipk-1sb5ly

Katar czy alergia?

Gdy inni cieszą się urokami wiosny i wczesnego lata, Ty chodzisz załzawiona, kichasz i kaszlesz. Próbujesz leczyć się preparatami na przeziębienie, ale nie przynoszą one poprawy, a uporczywy katar wcale nie zamierza minąć. A może to nie zwyczajne przeziębienie, tylko objawy alergii?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katar czy alergia?
(Jupiterimages)
ycipk-1sb5ly

Gdy inni cieszą się urokami wiosny i wczesnego lata, Ty chodzisz załzawiona, kichasz i kaszlesz. Próbujesz leczyć się preparatami na przeziębienie, ale nie przynoszą one poprawy, a uporczywy katar wcale nie zamierza minąć. A może to nie zwyczajne przeziębienie, tylko objawy alergii? Przysłowie mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Zasada ta nie obowiązuje przy katarze alergicznym.

Trwa on dopóki, dopóty trwa kontakt z alergenami. Jak rozpoznać, czy kichanie spowodowane jest przeziębieniem czy też stanowi objaw alergii?

Katar zwykły występuje w infekcji. Świadczy on o podrażnieniu błony śluzowej górnych dróg oddechowych, a także zakończeń nerwowych i znajdujących się tam receptorów. Nos zatyka wtedy dość gęsta wydzielina, a kichając próbujemy się tych podrażnień pozbyć. Katar zwykły trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch, ale niekiedy, np. przy zapaleniu zatok przechodzi w formę przewlekłą.

ycipk-1sb5ly

Zazwyczaj w katarze ulgę przynoszą preparaty obkurczające błonę śluzową. Katar alergiczny pojawia się wtedy, gdy istnieje konkretna przyczyna. Błona śluzowa górnych dróg oddechowych u niektórych osób jest bardziej wrażliwa na niektóre substancje niż u reszty z nas. Alergen ten drażni błonę śluzową i organizm próbuje sobie z tym poradzić wydzielając duże ilości śluzu. Mamy więc do czynienia z katarem sezonowym, który atakuje głównie wczesną wiosną, czasem w lecie, zależnie od tego, co wtedy fruwa w powietrzu.

Innym rodzajem kataru alergicznego jest katar alergiczny całoroczny. Występuje on wtedy, gdy błony śluzowe człowieka reagują podrażnieniem na roztocza, kurz, czy reakcja alergiczna występuje na skutek kontaktu z sierścią kota. Może też pojawić się alergia na jakieś pokarmy, na kontakt z niektórymi materiałami. Stan ten może ciągnąć się z ostrymi napadami kataru, kichania, aż do momentu, gdy zniknie czynnik wywołujący alergie, czyli alergen.

POLECAMY: * Nietypowe alergie*

* Jak je odróżnić?*

ycipk-1sb5ly

Poza czasem trwania istnieje kilka różnic, które pozwolą ustalić, czy katar jest skutkiem przeziębienia czy też alergii. Katarowi alergicznemu towarzyszy nie tylko zatkanie nosa, ale częste i intensywne napady kichania, tzw. długimi salwami, które trudno powstrzymać. Zjawisko to nie występuje na taką skalę w zwykłym katarze. Dodatkowo może pojawić się utrata węchu, a także duszności nietypowe dla kataru.

Z nosa przez wiele dni wydziela się wodnisty śluz, zaś przy katarze spowodowanym wirusami, już po 2-3 dniach wydzielina z nosa staje się gęsta i zmienia swój kolor. W alergii swędzą, pieką i łzawią oczy, co na ogół nie zdarza się w katarze. Dodatkowo zazwyczaj nie towarzyszy mu gorączka, która czasami występuje przy przeziębieniu.

Chociaż przy odrobinie wprawy i znajomości własnego organizmu można rozróżnić oba katary, wskazana jest wizyta u lekarza, który na podstawie wywiadu lekarskiego ustali przyczynę kataru i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Jak się ustrzec przed katarem siennym?

ycipk-1sb5ly

Chociaż jedynymi skutecznymi sposobami ochrony przed alergią wziewną są szczepionki i leki przeciwalergiczne, to powinnaś koniecznie podjąć też kroki zapobiegawcze, które pozwolą przetrwać ten okres. W gazetach czy też w Internecie znajdziesz komunikaty o tym, kiedy w Twojej okolicy będzie najwyższe stężenie uczulających Cię alergenów. Możesz wtedy spróbować ograniczyć wychodzenie z domu, starać się nie otwierać okien w dzień i zrezygnować z wyjazdów za miasto.

Jeśli czas i obowiązki na to pozwalają, możesz wyjechać w inny region kraju, gdzie akurat nie kwitną rośliny, na których pyłki jesteś uczulona. Aby zredukować nadmiar pyłków, możesz powiesić w oknach wilgotne firanki, do których się one przylepią. Wieczorem należy je wypłukać i zmyć i przetrzeć wodą podłogę. Staraj się wychodzić z domu raczej wieczorami, niż w ciągu dnia. Po powrocie do domu weź prysznic i umyj włosy, aby zmyć z siebie pyłki.
mpi/kg

POLECAMY: * Nietypowe alergie*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1sb5ly

ycipk-1sb5ly
ycipk-1sb5ly