FitnessKawa z cynamonem - aromatyczna mieszanka o prozdrowotnych właściwościach

Kawa z cynamonem - aromatyczna mieszanka o prozdrowotnych właściwościach

Kawa z cynamonem - aromatyczna mieszanka o prozdrowotnych właściwościach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka
17.12.2018 20:45, aktualizacja: 27.03.2019 15:37

Kawa z cynamonem to wyjątkowe połączenie dwóch składników, które sprawi, że poranek będzie o wiele przyjemniejszy. Choć cynamon kojarzy się głównie z okresem świątecznym, warto go na co dzień dodawać do ulubionego energetycznego napoju. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje kawa z cynamonem? Jak przyrządzić pyszne latte z pianką i cynamonem? Sprawdźcie nasz najpopularniejszy przepis.

Kawa z cynamonem — prozdrowotne właściwości kawy

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy, która nie tylko pobudza organizm, ale również ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Przede wszystkim, jeśli mamy do wyboru kawę rozpuszczalną i kawę ziarnistą, najlepiej wybrać tę z ziarnami. To właśnie w niej znajdują się substancje, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Kawa przyspiesza metabolizm, co ma bezpośredni wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto zawiera antyoksydanty, które chronią przed komórkami nowotworowymi. Czarna kawa odpowiada również za zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, a także dzięki niej jest zwiększona produkcja serotoniny odpowiadającej za dobry nastrój.

Kawa zaczyna działać na organizm po 15 minutach od wypicia. Wzmożona pamięć i koncentracja utrzymuje się do 2-3 godzin, po czym może nastąpić spadek energii.

Kawa z cynamonem — prozdrowotne właściwości cynamonu

Podobnie jak kawa cynamon również wykazuje właściwości antynowotworowe, dzięki zawartemu w składzie aldehydowi cynamonowemu. Ponadto aromatyczna przyprawa jest wykorzystywana do walki z chorobą Alzheimera oraz Parkinsona.

Cynamon wspomaga również pracę układu pokarmowego, mając pozytywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Jest polecany osobom cierpiącym na wrzody żołądka oraz stosowany na zatrucia pokarmowe.

Laska cynamonu pomaga w leczeniu grypy i przeziębienia, dlatego tak często jest składnikiem napojów korzennych serwowanych w okresie jesienno-zimowym z dodatkiem goździków i imbiru.

Kawa z cynamonem — korzyści dla zdrowia?

Kawa z cynamonem dzięki prozdrowotnym właściwościom obu składników jest idealnym napojem pobudzającym. Kofeina z dodatkiem aromatycznej zmielonej przyprawy to zastrzyk energii zarówno dla zapracowanych osób, jak i studentów podczas sesji egzaminacyjnej.

Zarówno kawa, jak i cynamon wykazują właściwości przyspieszające metabolizm, dlatego ich połączenie jest pożądane w diecie. Poza tym kawę z cynamonem poleca się na bóle menstruacyjne. Piękny zapach napoju sprawia również, że mamy lepszy nastrój.

Kawa z cynamonem — przepis na pyszny napój

Do przygotowania pysznej kawy z cynamonem potrzebujemy:

  • 1,5 łyżeczki ulubionej zmielonej kawy;
  • szklanki mleka;
  • cynamonu;
  • miodu.

Przygotowując napój, rozpoczynamy od spienienia mleka, które może mieć maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Następnie na spód kubka wkładamy łyżkę miodu, którą powoli zalewamy mlekiem. Końcowym etapem jest dodanie zaparzonej kawy bez fusów. Napój posypujemy cynamonem.

Tak podaną kawę zcynamonem możemy zrobić dla siebie, znajomych bądź członków rodziny.