FitnessKiełkownica - jak wybrać? Zasady domowej hodowli kiełków

Kiełkownica - jak wybrać? Zasady domowej hodowli kiełków

Kiełkownica - jak wybrać? Zasady domowej hodowli kiełków
Źródło zdjęć: © 123RF
09.11.2018 10:39

Kiełkownica to specjalny pojemnik, w którym w domowych warunkach można wyhodować różne gatunki kiełków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kiełkownicy i jak zacząć domową uprawę kiełków?

Dlaczego warto hodować kiełki?

Kiełki to nasiona roślin, które właśnie budzą się do życia. Cenione są za bogactwo składników odżywczych niezbędnych w zdrowej i zbilansowanej diecie. Kiełki zawierają pełen zestaw minerałów, witamin, a także białek i enzymów. W kiełkach znajduje się więcej wartości odżywczych niż w suchych nasionach, a zimą są bogatszym źródłem minerałów niż dostępne owoce i warzywa.

Kiełki są dostępne w niemal wszystkich sklepach. Można kupić* mieszanki kiełków* lub jednorodne kiełki rzodkiewki, cebuli czy brokułów. Kiełki nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Stanowią doskonały dodatek do kanapek, sałatek, farszów, zup czy dań obiadowych. A największa ich zaletą jest to, że bardzo łatwo i szybko można je wyhodować w domu.

Kiełki potrzebują od 3 do 7 dni aby urosnąć, a wystarczy poświęcać im tylko kilka minut dziennie. Świeże kiełki po opłukaniu wodą i wysuszeniu można przechowywać w lodówce do ok. tygodnia.

Co to jest kiełkownica?

Kiełkownica to specjalne naczynie czy donica przeznaczone do hodowania kiełków. Zazwyczaj składa się z dwóch lub trzech tacek ułożonych jedna na drugiej. Taka konstrukcja pozwala na hodowanie kilku odmian kiełków jednocześnie.

Kiełkownica powinna być także wyposażone w pokrywkę i zbiornik na wodę, a także syfon, który odprowadza nadmiar wody z naczynia. Kiełkownice mogą być wykonane z plastiku, ceramiki, szkła. Przezroczyste kiełkownice dostarczają kiełkom więcej światła.

Czy warto kupić kiełkownicę?

Hodowla kiełków nie wymaga zakupu kiełkownicy. Warto jednak zauważyć, że kiełkownica znacznie ułatwi uprawę. Wśród głównych zalet kiełkownicy wymienia się możliwość hodowli kilku rodzajów kiełków, równomierny dostęp do światła, wygodę w użyciu oraz stosunkowo niski koszt zakupu naczynia. Cena kiełkownicy to średnio ok. 25-30 złotych.

Jak wybrać kiełkownicę?

Wybór odpowiedniej kiełkownicy powinien uwzględniać 3 istotne kryteria. Po pierwsze, kiełkownica powinna zawierać dużo otworów na ściankach i na pokrywce. Otwory w kiełkownicy umożliwiają wentylację i zapewniają nasionom dostęp do tlenu. Dobra kiełkownica zbudowana jest przynajmniej z 3 pięter. Na każdym piętrze można uprawiać inny rodzaj kiełków.

Ostatnim ważnym elementem jest stabilność pięter. Piętra powinny być dobrze osadzone, a jednocześnie łatwe w zdejmowaniu, ponieważ kiełki trzeba podlewać na każdym piętrze osobno.

Domowa hodowla kiełków - na czym polega?

Każdą hodowlę kiełków zaczyna się od zakupu odpowiednich nasion. Nasiona najlepiej kupować w sklepie ze zdrową lub ekologiczną żywnością. Ważne, by mieć pewność, że nasiona są najwyższej jakości, zdrowe i czyste chemicznie. Przed wysianiem nasiona trzeba dokładnie przebrać i usunąć te uszkodzone, przebarwione czy zbyt twarde.

Przebrane nasiona należy wypłukać pod bieżącą wodą. Niektóre z nasion warto namoczyć przed zasadzeniem. Następnie nasiona wrzuca się do kiełkownicy i podlewa każde piętro wodą. Kiełkownicę należy ustawić w półcieniu i zapewnić jej temperaturę 18-22 stopni Celsjusza. Kiełki powinny być gotowe po 4-5 dniach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także