Blisko ludziKim jest nimfomanka? Jak rozpoznać objawy zaburzenia seksualnego?

Kim jest nimfomanka? Jak rozpoznać objawy zaburzenia seksualnego?

Kim jest nimfomanka?
Kim jest nimfomanka?
Źródło zdjęć: © Pexels
oprac. JPI

27.03.2021 20:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nimfomanka to kobieta, która odczuwa nadmierną potrzebę odbywania stosunków seksualnych. Zaspokojenie żądzy staje się ważniejsze od innych potrzeb, jest dla niej wyniszczającą i uporczywą myślą. Nimfomania to zaburzenie, określane jako uzależnienie od seksu, które wymaga leczenia.

Nimfomania, nazywana też hiperseksualnością i hiperlibidemią, to zespół zaburzeń związanych z utratą kontroli nad ilością zachowań seksualnych, pozbawionych więzi emocjonalnych, odbywanych w celu regulacji nastroju. Wiąże się z ciągłą, wyniszczającą i uporczywą potrzebą uprawiania stosunków płciowych, które dla nimfomanki stają się ważniejsze od wszystkich innych potrzeb, uniemożliwiając jej w ten sposób normalne funkcjonowanie.

Nimfomanka to kobieta, która nieustannie pragnie i dąży do odbycia stosunku seksualnego, nie ma nad tym kontroli, nie potrafi pohamować swoich żądzy, jest uzależniona.

Nimfomanka - objawy zaburzenia

Niepokojącymi objawami hiperseksualności są:

  • nadmierna, bardzo częsta masturbacja,
  • nadmierne korzystanie z pornografii lub usług seksualnych,
  • obsesyjne myśli erotyczne, kompulsywne zachowania seksualne, zaburzenie hamowania impulsów, wewnętrzne poczucie przymusu ich realizacji,
  • brak satysfakcji seksualnej, mimo dużej ilości stosunków i partnerów,
  • dysfunkcje seksualne takie jak m.in. sadyzm, masochizm, ekshibicjonizm,
  • utrata zdolności do tworzenia bliskiej relacji, brak emocjonalnego zaangażowania.

Nimfomanka - przyczyny zaburzenia

Co może być przyczyną rozwoju zaburzeń seksualnych, które prowadzą do tego, że kobieta staje się nimfomanką? Najczęstszymi czynnikami wymienianymi przez seksuologów są m.in.: niskie poczucie własnej wartości, strach przed miłością i bliską, emocjonalną relacją z partnerem, trudne doświadczenia z dzieciństwa lub wczesnych lat młodości - doświadczenie traumatycznych sytuacji jak gwałt, molestowanie, wykorzystanie seksualne, ale również nieakceptowanie, nietolerowanie, deprecjonowanie, poniżanie i bicie przez rodziców, opiekunów i inne osoby starsze, które stanowiły np. autorytet.

Nimfomanka - jak leczyć zaburzenie?

Nimfomania może przyczyniać się do zachorowania na depresję lub nerwicę. Dlatego, gdy kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy nadmiernego popędu seksualnego, którego nie potrafi pohamować, ponieważ staje się ważniejszy od innych potrzeb, powinna poszukać pomocy i udać się do specjalisty - seksuologa, psychologa lub psychiatry.

Leczenie nimfomanii/hiperseksualności może być długotrwałe i trudne, jednak z pewnością praca nad sobą przyniesie ulgę, pozwoli odzyskać kontrolę nad własnym życiem i pozbyć się lub zminimalizować częstotliwość pojawiania się uporczywych myśli o przymusie odbycia stosunku seksualnego.

W leczeniu nimfomanii zazwyczaj stosuje się terapię psychodynamiczną, a także terapię poznawczo-behawioralną. Specjalista skupia się nie tylko na bieżącym problemie, ale także stara się poznać jego przyczynę, która wydarzyła się w przeszłości i ma wpływ na obecny stan pacjenta. Podczas leczenia zaleca się unikanie miejsc, sytuacji bądź osób, które mogą przyczyniać się do nawrotu choroby.

Źródło artykułu:WP Kobieta