ycipk-z7ovo2

Kim Yo-Jong najważniejszą kobietą w Korei Północnej. Cała prawda o siostrze dyktatora

Korea Północna to jeden z najbardziej patriarchalnych krajów na świecie. Od lat panują w nim tylko i wyłącznie mężczyźni, a kobiety bardzo często nie mogą liczyć nawet na respektowanie ich podstawowych praw. Wśród nich jest Kim Yo-Jong, siostra rządzącego obecnie Kim Dzong Una, która właśnie objęła jedno z najważniejszych stanowisk w kraju, jakim jest członkostwo w Biurze Politycznym Partii Robotniczej. Oznacza to, że kobieta dołączyła do grona najbardziej decyzyjnych osób w kraju. Kim jest ta tajemnicza postać?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kim Yo-Jong na zjeździe Partii Robotniczej
Kim Yo-Jong na zjeździe Partii Robotniczej (bbc)
ycipk-z7ovo2

Kim Yo-Jong urodziła się 26 września 1987 roku jako najmłodsza z córek panującego wówczas Kim Jong-Ila i jego małżonki Ko Yong-hui. Jej życie prywatne owiane jest tajemnicą. W zasadzie o wszystkich członkach rodziny Kim nie wiadomo zbyt wiele. Kim Yo-Jong studiowała w Szwajcarii, po czym wróciła do rodzinnego kraju, by kontynuować edukację. Ukończyła studia militarne i informatykę.

Twitter
Podziel się

W styczniu 2015 roku miała rzekomo wyjść za mąż za Choe Songa, syna gubernatora Choe Ryong-hae. Kilka miesięcy później rozniosła się informacja, że Kim Yo-Jong oczekuje potomstwa. Obie te wiadomości zostały zdementowane przez rząd.

ycipk-z7ovo2

Po raz pierwszy najmłodsza siostra dyktatora została zauważona podczas sesji zdjęciowej dla kandydatów do partii politycznej Worker's Party of Korea w 2010 roku. Kim Yo-Jong stała wówczas obok sekretarki swojego ojca i jego późniejszej kochanki, Kim Ok.

Teraz, po 7 latach od dołączenia do partii, Kim Yo-Jong zastąpiła swoją ciotkę na stanowisku członka Biura Politycznego Partii Robotniczej. To oznacza, że 30-latka weszła w skład najwyższego organu decyzyjnego w kraju.

Wcześniej Kim była m.in. wicedyrektorem Departamentu Propagandy i Agitacji, który zajmuje się przekazem ideologicznym w mediach, kulturze i sztuce. Siostra północnokoreańskiego przywódcy zaczęła się pojawiać w materiałach propagandowych po śmierci ojca Kim Jong Ila i objęciu władzy przez Kim Jong Una pod koniec 2011 roku. Kiedy w 2012 r. państwowa telewizja pokazywała nowego lidera kraju na otwarciu parku rozrywki w Pjongjangu, Kim Yo-Jong sprawiała wrażenie organizatorki całego wydarzenia.

bbc
Podziel się
ycipk-z7ovo2

Siostra przywódcy stanowi wyjątek w koreańskich strukturach. Kobiety w Korei Północnej bardzo rzadko zajmują kierownicze stanowiska. Mimo że przechodzą szkolenie w armii, nieczęsto stają się dowódcami. Żeby utrzymać rodzinę i zarobić dodatkowe pieniądze, parają się najczęściej nielegalnym handlem.

Zobacz też: 10 szokujących faktów o Korei Północnej

Mimo to, Kim Yo-Jong może liczyć w tej kwestii na specjalne traktowanie. Zależy to przede wszystkim od jej nazwiska i bliskiej relacji, jaka łączy ją z bratem. Dzięki temu kobieta ma zdecydowanie większą swobodę działania.

ycipk-z7ovo2

Krótsze lub dłuższe wakacje? Nie przepłacaj! Sprawdź hotele w najlepszych cenach na Booking.com kody rabatowe.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-z7ovo2

ycipk-z7ovo2
ycipk-z7ovo2