Trwa ładowanie...
d1yyamm

Kizomba od podstaw. Taniec, kroki i muzyka

Kizomba to gatunek oraz styl tańca, który obecnie podbija parkiety całego świata. To taniec pełen zmysłów, uwodzicielstwa i subtelności. Jaka jest historia kizomby, co ją charakteryzuje? Jakie są podstawowe kroki tego tańca?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kizomba to zmysłowy taniec wywodzący się z Angoli
Kizomba to zmysłowy taniec wywodzący się z Angoli (123RF)
d1yyamm

Co to jest kizomba?

Kizomba to zyskujący na popularności rodzaj tańca, określany mianem afrykańskiego tanga. Kizombę tańczy się do muzyki, która łączy w sobie elementy semby, zouka i nowoczesnych brzmień. Tempo muzyki, do której tańczy się kizombę zbliżone jest do bicia serca, co nadaje tańczącym partnerom zmysłowego rytmu. W kizombie partnerzy tańczą ze sobą bardzo blisko i widoczny jest wyraźny podział ról, w którym dominację przejmuje mężczyzna. Po zapoznaniu się z podstawowymi krokami kizomby i zasadami jest to taniec polecany dla każdego, kto chce poczuć trochę tajemniczego i intrygującego smaku tego tańca.

Historia tańca kizomba

Kizomba to taniec, który powstał w Angoli. Słowo kizomba natomiast oznacza “dobrą zabawę”. Sama nazwa nie do końca odzwierciedla specyfikę tego tańca, który raczej wyróżnia się sensualnością i małą dynamiką. Początki kizomby sięgają lat 70. ubiegłego stulecia. Popularność zdobywała na Wyspach Zielonego Przylądka, a na parkiety całego świata trafiła z Portugalii.

d1yyamm

Kizomba była tańcem, który łączył w sobie styl muzyki karaibskiej z tradycyjnym tańcem angolskim. Współczesna wersja kizomby z kolei została zdominowana przez różne wpływy, w tym francuskie i portugalskie. Jednak pomimo różnic różnych wydań kizomby, pozostała ona tańcem pełnym zmysłowości, pozwalającym na niezwykle bliski kontakt fizyczny między partnerami.

Co charakteryzuje kizombę?

Cechą charakterystyczną kizomby jest wyraźne zaznaczenie ról męskich i kobiecych. Partner przejmuje dominację i prowadzi partnerkę, wyznaczając kierunek tańca i kroki. Kobieta natomiast swobodnie poddaje się partnerowi, muzyce i rytmowi tańca. Istotnym elementem w tańcu ze strony kobiety jest zmysłowy ruch biodrami. Kizomba to taniec, w którym znaczenie odgrywa dotyk. Partner obejmuje partnerkę w pasie, a kobieta trzyma mężczyznę za barki, jednocześnie oboje stykają się ze sobą udami.

d1yyamm

Podczas całego tańca, para musi być w bardzo bliskim kontakcie fizycznym. Kolejną cechą wyróżniającą kizombę wśród innych tańców jest rytm muzyki, który nadaje tańcowi spokojnego tempa, w którym partnerzy są skupieni tylko na sobie, na muzyce i tańcu. Często kizomba określana jest przez to właśnie, jako taniec mocno relaksujący.

Podstawowe kroki w kizombie

Podstawowe kroki w kizombie są bardzo łatwe, dlatego sama nauka tańca nie powinna nikomu przysporzyć trudności. Na kursach tańca,instruktorzy kizomby uczą zazwyczaj trzech podstawowych ruchów i obrotu. Ważnym elementem tańca jest płaskie układanie stóp na całej podeszwie. Nauczyciele kizomby wskazują, że kursantki, które tańczą z profesjonalnymi tancerzami, nie muszą znać żadnych kroków rządzących tańcem. Wystarczy, że poddadzą się partnerowi, wczują się w muzykę, rozluźnią ciało i dadzą się ponieść tańcowi.

Jak wyglądają zajęcia z kizomby?

Oczywiście zajęcia w każdej szkole tańca różnią się od siebie. Jednak standardowa lekcja kizomby zaczyna się od lekkiej rozgrzewki. Następnie instruktorzy proponują krótkie układy do muzyki afro, dzięki którym ćwiczy się poszczególne ruchy ciała, które występują w kizombie. Następna część zajęć poświęcona jest nauce podstawowych kroków i ćwiczeniu różnych układów choreograficznych.

d1yyamm

Podziel się opinią

Share

d1yyamm

d1yyamm