Kobieta krytykuje siebie osiem razy dziennie
Kobiety są wobec siebie niezwykle krytyczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Weight Watchers, kompleksy i funkcjonująca w serwisach społecznościowych propaganda sukcesu odciska na nich poważne piętno.
08.01.2016 09:10
Kobiety są wobec siebie niezwykle krytyczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Weight Watchers, kompleksy i funkcjonująca w serwisach społecznościowych propaganda sukcesu odciska na nich poważne piętno.
Badania przeprowadzono wśród dwóch tysięcy respondentek nie pozostawiają złudzeń. Kobiety są zbyt samokrytyczne. Aż 42 proc. uczestniczek badania organizacji Weight Watchers przyznaje, że nigdy siebie nie chwali, z kolei 46 proc. potwierdza, iż przed godz. 9.30 krytykuje siebie co najmniej jeden raz. Co jest najczęstszym przedmiotem ich krytyki? Oczywiście – waga. Przedstawicielki płci pięknej, do czego przyczyniła się tzw. kultura selfie, która opanowała wszelakiej maści serwisy społecznościowe, nadzwyczaj często uważają, że są za grube. Ich kompleksy nie ograniczają się jednak tylko do wagi.
Uczestniczki badania wskazały, że często, choć nieco rzadziej niż na wagę, narzekają na swoje włosy, brak zapału do aktywności fizycznej i niskie zarobki. Chętnie porównują się także do innych kobiet, w porównaniu do których czują się zaniedbane, nierzadko marzą też o byciu tak fotogeniczną, jak użytkowniczki serwisów społecznościowych. Efekt? Niezadowolenie ze swojego wyglądu i życia zawodowego powoduje także, że kobiety popadają w samokrytycyzm i odrzucają komplementy, np. zamiast dziękując – mówiąc o sobie coś negatywnego.
- Nasze badania wykazały, że kobiety są wobec siebie krytyczne od wielu lat, ale nowoczesne warunki kulturowe zwiększyły intensywność tego zjawiska – twierdzi Zoe Griffiths, kierownik programu zdrowotnego w Weight Watchers . - Nasze doświadczenie pokazuje, że do wprowadzenia zdrowego stylu życia potrzeba budowania lepszych relacji z samą sobą – dodaje.
Badania były częścią kampanii WomanKind zainicjowanej przez modelki plus size, które zachęcają kobiety, by uwierzyły w swoją wyjątkowość i zaakceptowały własne ciało. Miały one na celu poznanie sposobów przeciwdziałania wrogiemu stosunkowi kobiet do siebie. Pamiętajcie, że pozytywne myślenie to podstawa osiągania celów, a obrazy, jakie widzimy w mediach społecznościowych nierzadko mijają się z prawdą. Przesadna samokrytyka nie popłaca.
Małgorzata Mrozek / Kobieta WP