Kobiety boli bardziej
W przypadku niemal każdej choroby kobiety zgłaszają bardziej intensywne odczuwanie bólu niż mężczyźni - wynika z badań, o których informuje fachowy "Journal of Pain".
25.01.2012 | aktual.: 26.01.2012 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W przypadku niemal każdej choroby kobiety zgłaszają bardziej intensywne odczuwanie bólu niż mężczyźni - wynika z badań, o których informuje fachowy "Journal of Pain". Naukowcy ze Stanford University School of Medicine przeanalizowali liczące ponad 160 000 zapisów zbiory elektronicznych historii chorób, dotyczących odczuwania bólu przez 72 000 chorych. Pacjenci oceniali subiektywnie odczuwany ból w skali od 1 do 10 (zero to brak bólu, zaś 10 "najgorszy ból, jaki można sobie wyobrazić".)
Aby wyeliminować wpływ podawanych w czasie leczenia środków przeciwbólowych, brano pod uwagę tylko ból zgłaszany przy przyjęciu do szpitala.
Literatura medyczna zawiera wiele raportów wskazujących na intensywniejsze odczuwanie przez kobiety bólu w tej czy innej chorobie, jednak po raz pierwszy przeprowadzono tak obszerne badanie obejmujące wiele różnych chorób i dotyczące nie tylko samego występowania, ale także intensywności odczuwania bólu. Było to możliwe dzięki elektronicznej dokumentacji.
Elektroniczna dokumentacja medyczna została wprowadzona na razie w 1-2 proc szpitali. Jej szersze upowszechnienie (w ciągu kilku lat ma być wprowadzona we wszystkich szpitalach USA) pozwoli na nieporównanie łatwiejszą niż dotychczas analizę danych.
Zdaniem specjalistów potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić przyczynę różnego odczuwania bólu u obu płci. Zachodzi na przykład podejrzenie, że kobiety mogą odczuwać ból w tym samym stopniu, co mężczyźni, ale zgłaszają jego większe natężenie. Nie wiadomo, czy kobiety i mężczyźni przed zgłoszeniem się do szpitala równie często na własną rękę przyjmują środki przeciwbólowe.
Naukowcy będą poszukiwać parametru, który można by obiektywnie powiązać z rzeczywistym poziomem bólu - na przykład jakiejś substancji zawartej we krwi, której poziom można by mierzyć.
(PAP/ma)