Trwa ładowanie...

Kobiety szykują się na "czarny wtorek". "Dość upokarzania!"

3 października Polki powtórnie zaprotestują w obronie swoich praw. Wcześniej, bo już w niedzielę 24 września, zaplanowany jest protest "Wolne Polki – Wolna Polska. Wszyscy za jedną. Jedna za wszystkich". Organizują go Ratujmy Kobiety i Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.

Share
Kobiety szykują się na "czarny wtorek". "Dość upokarzania!"
Źródło: Screen / Instagram
d3794rh

"Ograniczanie możliwości decydowania o swoim ciele to atak na podstawowe prawa i wolności. Blokowanie dostępu do antykoncepcji awaryjnej uderza w naszą godność. Powoływanie się na klauzulę sumienia przy wypisywaniu recept czy w aptece jest naruszeniem przepisów i praw pacjentek" – piszą organizatorzy protestu, podkreślając, że nie zamierzają milczeć. Wydarzeniem zainteresowanych jest 4 tys. internautów, 1 tys. planuje pojawić się pod gmachem Sejmu.

To Sejm jest miejscem, gdzie podjęto decyzję o odebraniu prawa do tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. "Zgromadzimy się 24 września pod Sejmem, by żądać praw reprodukcyjnych, a przede wszystkim dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji" – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku. Aborcja nie dotyczy bowiem garstki kobiet. Jak zostało podkreślone, rok rocznie dokonuje jej około 150 tys. Polek. "Za granicą lub w podziemiu aborcyjnym. Nierzadko w groźnych warunkach. Wiele z nich sięga po tzw. metody domowe, które narażają ich zdrowie, nawet życie" – wyjaśnia post.

Screen / Facebook
Źródło: Screen / Facebook

Hasłem przewodnim niedzielnego wydarzenia jest zdanie: "Dość upokarzania Polek, dość naszego milczącego cierpienia". Sprawa dotyczy wszystkich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dobrze jest mieć szansę decydować o byciu rodzicem bądź niezostawaniu nim. Takie założenie ma projekt inicjatywy obywatelskiej Ratujmy Kobiety, za którym stoi m.in. posłanka Barbara Nowacka. Według niej, normą powinny być "europejskie standardy prawa w dziedzinie świadomego rodzicielstwa i zdrowia - legalnej i bezpiecznej aborcji, rzetelnej edukacji seksualnej, opieki okołoporodowej, badań prenatalnych, regulacji stosowania klauzuli sumienia".

d3794rh

Data nie jest przypadkowa również ze względu na fakt, że wkrótce będziemy obchodzić Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. Tego dnia światowe organizacje pozarządowe będą lobbować za ochroną praw seksualnych i za uniwersalnym dostępem do kompleksowych usług zdrowia reprodukcyjnego. W protest mogą włączyć się zaś wszyscy, którzy myślą podobnie jak organizatorzy.

Obalamy dziwne tezy posła Marka Jakubiaka

d3794rh

Podziel się opinią

Share
d3794rh
d3794rh