Kołdra oddychająca – jaką wybrać?

Kołdra musi być lekka, miękka i przede wszystkim oddychająca. To właśnie na te trzy cechy zwracamy uwagę podczas kupna nowego kompletu pościeli. Podpowiadamy, jaką kołdrę oddychającą wybrać, aby spać zdrowo i nie pocić się w nocy.

Kołdra oddychająca – jaką wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com

02.07.2019 | aktual.: 02.07.2019 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kołdra oddychająca – wypełnienie naturalne

Dobrej jakości kołdra to spokojny i zdrowy sen. Najważniejszym czynnikiem, który przesądza o tym, czy mamy do czynienia z dobrą kołdrą, jest jej wypełnienie. To ono zapewnia swobodny przepływ powietrza i decyduje o naszym komforcie. Zatem jaką kołdrę oddychającą wybrać?

Wiele osób decyduje się na wypełnienie naturalne, myśląc, że jest ono najbardziej odpowiednie dla naszego zdrowia. Jednak, jak każdy produkt, taki rodzaj materiału wypełniającego kołdrę ma swoje wady i zalety. Poniżej opisujemy najbardziej popularne wypełnienia naturalne w dzisiejszych kołdrach oddychających:

  • Kołdra oddychająca z puchu – naturalny puch jest pozyskiwany z gęsi lub kaczek. Jednak lepiej zdecydować się na wypełnienie z puchu gęsiego, gdyż jest ono znacznie lepszej jakości. Charakteryzuje się lekkością, wysoką termoizolacją oraz dobrym przepływem powietrza. Kołdry oddychającej z puchu możemy używać przez cały rok. Niestety taki produkt nie będzie odpowiedni dla alergików, gdyż może uczulać.
  • Kołdra oddychająca z pierza – jest znacznie tańsza niż kołdra z puchu, jednak wraz z ceną spada również jakość. Komfort spania pod taką kołdrą będzie niższy ze względu na większą wagę oraz osłabione właściwości odprowadzania wilgoci i potu. Podobnie jak jej poprzedniczka, kołdra oddychająca z pierza nie powinna umilać snu osobom skłonnym do alergii.
  • Kołdry oddychające z wełny – większości osób taki typ wypełnienia jest zapewne znany z domu babci. Jest to pierwszy naturalny materiał na naszej liście, który nie uczula. Wełna posiada właściwości perspiracyjne i cechuje się dużym współczynnikiem zatrzymywania ciepła. Taki rodzaj pościeli najlepiej sprawdzi się w okresie zimowym. Jeżeli zawartość procentowa wełny w wypełnieniu jest wysoka, to pomoże ono w dolegliwościach związanych z reumatyzmem.
  • Kołdra oddychająca z bambusa – kołdry z takim wypełnieniem są najchętniej kupowane przez Polaków. Nie bez powodu. Są stosunkowo tanie, zapewniają znakomitą wentylację i są wyjątkowo wytrzymałe. Takie modele będą przyjazne dla alergików, a włókna bambusa mają właściwości antybakteryjne oraz antystatyczne, przez co nie przyciągają kurzu.
Obraz
© iStock.com

Kołdra oddychająca – wypełnienie sztuczne

Panuje mylna opinia o tym, że sztuczne wypełnienie w kołdrach oddychających nie przepuszcza powietrza i prowadzi do nadmiernej potliwości. Na szczęście dzisiejsza technologia umożliwia produkcję wypełnienia syntetycznego, pod którym nasza skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Oto rodzaje sztucznych kołder oddychających:

  • Kołdra oddychająca z silikonu – takie wypełnienie jest często nazywane „sztucznym puchem”. Specjalnie związane włókna dają gwarancję puszystości oraz sprężystości kołdry nawet po wielokrotnym praniu. Kołdra oddychająca z silikonu jest odporna na odkształcenia, antystatyczna oraz odpowiednia dla alergików.
  • Kołdra oddychająca z poliestru – lekkie, przewiewne i antystatyczne – takie właśnie są kołdry wykonane z poliestru. Ten materiał pozwala skórze oddychać podczas snu, jednak może mieć problem z utrzymaniem ciepła w zimie. Jeżeli borykamy się z nadmierną potliwością, nie warto oszczędzać na kołdrach z wypełnieniem poliestrowym, ponieważ najtańsze egzemplarze mogą tylko pogłębić ten problem.

Kołdra oddychające – wybór poszycia

Jednak kołdra oddychająca to nie tylko wypełnienie, ale również poszycie. Aby zapewnić sobie spokojny i komfortowy sen warto zainwestować w pokrycie jedwabne. Reguluje ono temperaturę ciała i jest antystatyczne, czyli odpowiednie dla alergików. Taki rodzaj poszycia jest rekomendowany dla osób borykających się z problemami skórnymi oraz astmą. Niewątpliwym minusem poszycia jedwabnego do kołder oddychających pozostaje wciąż jego wysoka cena.

Idealnym poszyciem dla osób z nadmierną potliwością będzie bawełniane. Takie pokrycia kołder charakteryzują się rzadkim splotem, który umożliwia swobodny przepływ powietrza. Można również pomyśleć o mieszance bawełny z poliestrem. Taka kołdra będzie znacznie bardziej wytrzymała i posłuży nam na lata.

Do kołder oddychających nie zaliczymy tych z poszyciem poliestrowym.

Komentarze (2)