Blisko ludziKoronawirus w Polsce. Czy Polacy wierzą w skuteczność maseczek?

Koronawirus w Polsce. Czy Polacy wierzą w skuteczność maseczek?

Koronawirus w Polsce. Czy Polacy wierzą w skuteczność maseczek?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Dominika Czerniszewska

21.04.2020 14:52, aktual.: 21.04.2020 17:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania okolic ust i nosa, np. przy pomocy maseczek ochronnych. Czy Polacy wierzą, że uchroni ich to przed zakażeniem koronawirusem?

Z sondażu, jaki w połowie kwietnia przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat, wynika, że tylko co piąty Polak uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne, wyraża aż 56,7 proc. respondentów.

"Maseczki zostały zaakceptowane jako jedna z form zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Polacy stosują się do zaleceń, nie mają jednak pewności, czy podejmowane działania są skuteczne" – tłumaczy Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Jak Polacy chronią się przed zakażeniem?

W celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem 85 proc. pytanych Polaków regularnie myje ręce, 75,4 proc. utrzymuje dystans powyżej 2 metrów, ostrożność na zakupach zachowuje 73,2 proc., a 70,7 proc. nosi rękawiczki jednorazowe w miejscach publicznych. Do innych często wskazywanych metod zabezpieczania się przed zakażeniem należą: dokładne mycie rąk mydłem przez ponad 30 sekund, unikanie spotkań rodzinnych czy noszenie maseczki ochronnej.

Przypominamy, że obowiązek noszenia w miejscach publicznych maseczek lub zasłaniania ust i nosa w inny sposób obowiązuje od czwartku 16 kwietnia br. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4 oraz duchowni, gdy sprawują "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne".

Źródło: Biostat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także