Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy Polacy wierzą w skuteczność maseczek?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania okolic ust i nosa, np. przy pomocy maseczek ochronnych. Czy Polacy wierzą, że uchroni ich to przed zakażeniem koronawirusem?

Koronawirus w Polsce. Czy Polacy wierzą w skuteczność maseczek?Źródło: Getty Images
d2i4v41
d2i4v41

Z sondażu, jaki w połowie kwietnia przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat, wynika, że tylko co piąty Polak uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne, wyraża aż 56,7 proc. respondentów.

"Maseczki zostały zaakceptowane jako jedna z form zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Polacy stosują się do zaleceń, nie mają jednak pewności, czy podejmowane działania są skuteczne" – tłumaczy Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Jak Polacy chronią się przed zakażeniem?

W celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem 85 proc. pytanych Polaków regularnie myje ręce, 75,4 proc. utrzymuje dystans powyżej 2 metrów, ostrożność na zakupach zachowuje 73,2 proc., a 70,7 proc. nosi rękawiczki jednorazowe w miejscach publicznych. Do innych często wskazywanych metod zabezpieczania się przed zakażeniem należą: dokładne mycie rąk mydłem przez ponad 30 sekund, unikanie spotkań rodzinnych czy noszenie maseczki ochronnej.

Przypominamy, że obowiązek noszenia w miejscach publicznych maseczek lub zasłaniania ust i nosa w inny sposób obowiązuje od czwartku 16 kwietnia br. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4 oraz duchowni, gdy sprawują "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne".

d2i4v41

Źródło: Biostat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet

d2i4v41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i4v41