Trwa ładowanie...

Maseczki ochronne. Czy ich noszenie ma sens? Wirusolog Włodzimierz Gut wyjaśnia

Maseczki ochronne, szaliki lub chusty na twarzy musimy nosić aż do odwołania. Od 16 kwietnia, w związku z pandemią COVID-19 obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Czy ma to jednak sens? Głos zabrał wirusolog, ekspert GIS-u.

Share
Maseczki ochronne. Czy ich noszenie ma sens? Wirusolog Włodzimierz Gut wyjaśniaŹródło: Getty Images, fot: Jaap Arriens
d2cnjok

Od początku trwania pandemii koronawirusa trwa dyskusja, czy noszenie maseczek ochronnych ma sens. Eksperci prześcigają się w kolejnych wyjaśnieniach. Analizują, które maseczki ochronne są najlepsze, jaki filtr powinny mieć, a może lepiej zasłaniać twarz szalikiem lub chustą, bo przynosi podobny efekt? Zwykłe maseczki chirurgiczne czy maseczki ochronne z bawełny nie są w stanie ochronić nas przed wirusem.

Czy maseczki ochronne są skuteczne?

Wcześniej, na jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Łukasz Szumowski, stwierdził, że nie wie, dlaczego ludzie noszą maseczki, bo przecież w żaden sposób nie zabezpieczają one przed zakażeniem wirusem. Po pewnym czasie władze stwierdziły, że każdy obywatel ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

Teraz głos zabrał wirusolog Włodzimierz Gut, ekspert Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na antenie Radia Kolor przyznał, że noszenie masek ochronnych mija się z celem.

d2cnjok

– Maseczki zbierają na swojej powierzchni wszystko, zwłaszcza kiedy ulegną zawilgoceniu, tracą swoje właściwości. Nie wolno ich dotykać, a przeciętna jednorazówka działa przez 20 minut, więc trzeba by było mieć przy sobie odpowiedni zapas. I potem nie bardzo wiadomo, co z nimi robić – stwierdził Włodzimierz Gut.

Maseczka chroni przed koronawirusem?

Należy też pamiętać, jaką maseczkę wybieramy. Maska masce nie jest równa. Te chirurgiczne czy bawełniane mają chronić nasze usta i nos, żebyśmy ich nie dotykali. Pamiętajmy, że maseczka nie gwarantuje, że nie zarazimy się wirusem. Odkryte zostają nasze oczy, a przez nie też może przedostać się wirus.

Które maseczki chronią przed koronawirusem?

Tu także nie ma pewności. Na pewno ważne są parametry. FFP1, FFP2 i FFP3 to produkty, które dają najwyższy poziom ochrony, jednak jeśli chodzi o kurz, pyły czy smog. Eksperci często wskazują, że ochronić nas może maseczka z filtrem FFP3. Kupując maseczkę ochronną, pamiętajmy, żeby właściwie wybrać jej rozmiar. Nie powinna odstawać od twarzy, musi być szczelna.

<a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a>. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cnjok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cnjok
d2cnjok