Korzyści z pielęgnacji skóry olejkiem rycynowym
29.12.2014 13:57, aktual.: 01.10.2018 15:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niezwykle popularny, tani i dostępny w każdej aptece olejek rycynowy jest rzadko postrzegany jako remedium na problemy skórne. Tymczasem jego dobroczynne działanie na urodę doceniały już Egipcjanki.
Niezwykle popularny, tani i dostępny w każdej aptece olejek rycynowy jest rzadko postrzegany jako remedium na problemy skórne. Tymczasem jego dobroczynne działanie na urodę doceniały już Egipcjanki.
Oto korzyści, jakie olejek rycynowy może przynieść twojej skórze.
Likwiduje pryszcze i krosty
Przyczyn powstawania pryszczy, wyprysków, zaskórników i krostek jest mnóstwo: od niewłaściwej higieny, przez nadmierny stres, a na poważnych problemach skórnych kończąc. Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się uporczywych wyprysków i krost jest olejek rycynowy zawierający kwas rycynolowy o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym.
Najpierw umyj twarz wodą i środkiem czyszczącym, który zazwyczaj stosujesz, by usunąć z niej cały nagromadzony brud. Następnie na czystą, bawełnianą szmatkę lub płatek kosmetyczny nabierz kilka kropli olejku i delikatnie, okrężnymi ruchami wmasuj go w problematyczne miejsce na skórze. Rano ponownie umyj twarz, by zmyć ewentualne pozostałości po olejku. Poprawa stanu skóry powinna być widoczna od razu, nie oczekuj jednak cudów po jednej nocy. Czynność wcierania olejku rycynowego w skórę powinnaś powtarzać przez kilka dni z rzędu.
Rozjaśnia rozstępy
Rozstępy – problem znany większości kobiet po ciąży oraz tym, które w szybkim tempie schudły lub przytyły. Najczęściej powstają na brzuchu, udach, biodrach i piersiach, ale mogą pojawić się nawet na przedramionach i tuż pod kolanami. Skutecznym „lekarstwem” na rozstępy jest olejek rycynowy.
Masuj skórę z rozstępami olejkiem rycynowym dwa razy dziennie, a efekty zobaczysz już po miesiącu. Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, rób to samo począwszy od trzeciego-czwartego miesiąca. Dzięki temu natłuścisz skórę i zapobiegniesz pojawieniu się rozstępów.
Działa jak najlepszy balsam do ust
Masz suche, popękane, spierzchnięte usta? Jeśli z tym problemem nie radzą sobie żadne sztyfty, balsamy ani kremy, zamiast wydawać pieniędzy na kolejne nowości z drogerii, za kilka złotych kup w aptece olejek rycynowy.
Wszystko co musisz zrobić, to przez kilka kolejnych dni masować usta olejkiem przed położeniem się spać. Pozostawioną przez niego tłustą warstwę należy zmyć wodą następnego dnia rano. Gdy przekonasz się, jak olejek rycynowy radzi sobie z popękaną i spierzchniętą skórą ust, nie będziesz już chciała używać nawilżających specyfików drogeryjnych, bez względu na to, jak bardzo będą do tego zachęcały reklamy.
Jest lekarstwem dla suchej skóry
Przyczyn przesuszonej skóry może być wiele. Powoduje ją m.in. zażywanie niektórych leków, zbyt częste gorące kąpiele, naturalne starzenie się skóry, ale także suche powietrze panujące w pomieszczeniach podczas zimy. Na wiele z nich nie mamy wpływu, możemy za to zrobić coś, by nasza skóra nie odczuwała ich skutków w postaci drażniącego przesuszenia. Rozwiązaniem jest oczywiście olejek rycynowy.
Na dłoń nabierz trochę olejku kokosowego i zmieszaj go z olejkiem rycynowym. Następnie masuj suchą skórę przez ok. 3 minuty i pozostaw na 20 minut pozwalając, by oleje odpowiednio się wchłonęły. Potem spłucz skórę zimną wodą i osusz ręcznikiem delikatnie ją oklepując. Taki masaż powtarzaj codziennie aż do momentu, gdy stwierdzisz, że o twojej skórze nie można już mówić używając określenia „sucha”.
Jeśli problem przesuszonej skóry dotyczy twarzy, a nie chcesz stosować oleju kokosowego, przygotuj maseczkę z olejku rycynowego i jajka. Oba składniki zmieszaj, aż do uzyskania jednolitej papki, nałóż na twarz omijając okolice oczu i pozostaw na 15 minut, po czym spłucz letnią wodą i delikatnie osusz cerę ręcznikiem.
Poprawia wygląd skóry twarzy
Czy słyszałaś o tzw. olejowaniu twarzy? Metoda ta, nazywana OCM (z ang. Oil Cleansing Method), ma zarówno wiele zwolennicze, jak i przeciwniczek. Głosy krytyki związane są najczęściej z tzw. „zapychaniem” porów skóry. Pocieszający jest jednak fakt, że nie u wszystkich olejowanie wywołuje takie problemy, a stosujące je osoby mają cerę gładką, nawilżoną i bez problemów w postaci pryszczy czy wyprysków. Do olejowania twarzy świetnie nadaje się olejek rycynowy.
W zależności od rodzaju cery olejek rycynowy należy połączyć z innym olejem. W przypadku skóry suchej najlepiej sprawdzi się kompozycja: olejek rycynowy plus olejek z pestek winogron; dla cery tłustej: olejek rycynowy plus olej jojoba; a dla cery normalnej: olejek rycynowy plus olejek migdałowy.
Po wymieszaniu olejów (ok. 20 proc. olejku rycynowego i 80 proc. innego), należy nałożyć je na nieoczyszczoną twarz, a następnie otworzyć pory skóry np. pochylając się z zarzuconym na głowę ręcznikiem nad miską z gorącą wodą. Po kilku minutach twarz należy zmyć miękką ściereczką. Olejowanie można powtórzyć, a zabieg zakończyć umyciem twarzy zimną wodą.
Wygładza dłonie
Masz problem z suchą, spierzchniętą i popękaną skórą dłoni? Zamiast wsmarowywać w nią kolejne warstwy działających tylko doraźnie kremów, zafunduj sobie kurację z użyciem olejku rycynowego.
Po prostu wsmaruj w dłonie kilka kropli olejku i przez 20-30 minut nie wykonuj żadnych czynności, pozwalając mu się wchłonąć, po czym zmyj go letnią wodą. Możesz także wklepywać go w dłonie przed pójściem spać, zabezpieczając ręce bawełnianymi rękawiczkami. Po kilku dniach skóra będzie gładka i nawilżona. Taką samą kurację możesz przeprowadzić w przypadku suchych stóp i popękanych pięt.
Agnieszka Majewska/(gabi), kobieta.wp.pl