UrodaKosmeceutyki do zadań specjalnych

Kosmeceutyki do zadań specjalnych

Kosmeceutyki do zadań specjalnych
Źródło zdjęć: © 123RF
05.07.2012 15:51, aktualizacja: 31.08.2018 15:44

To produkty z pogranicza kosmetyków i leków. Składniki aktywne, które są w nich obecne, wpływają bezpośrednio na metabolizm komórek skóry. Kosmeceutyki mają szerokie spektrum działania i pełnią wiele istotnych funkcji. Warto się w nie zaopatrzyć, najlepiej jednak przed ich zakupem skonsultować się z dermatologiem.

To produkty z pogranicza kosmetyków i leków. Składniki aktywne, które są w nich obecne, wpływają bezpośrednio na metabolizm komórek skóry. Kosmeceutyki mają szerokie spektrum działania i pełnią wiele istotnych funkcji. Warto się w nie zaopatrzyć, najlepiej jednak przed ich zakupem skonsultować się z dermatologiem.

Pojęcie „kosmeceutyk” blisko ćwierć wieku temu wprowadził profesor dermatologii Albert M. Kligman z Uniwersytetu w Pensylwanii, który określił tak grupę preparatów znajdujących się na pograniczu leków i kosmetyków. - Poza działaniem pielęgnacyjnym kosmeceutyki mają zastosowanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Od kosmetyków odróżnia je bogatszy skład i większe stężenie substancji aktywnych - zaznacza doświadczona dermatolog dr Edyta Englander z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, która od wielu lat wykonuje także zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej.

Dlaczego działają?

Jak wymienia specjalistka, do głównych składników kosmeceutyków należą witaminy, związki mineralne, ekstrakty roślinne, a także antyoksydanty, fitoestrogeny, kwasy owocowe oraz beta-karoten. - Kosmeceutyki zazwyczaj pozbawione są sztucznych polepszaczy, na przykład związków zapachowych, konserwantów czy barwników, które mogą uczulać i podrażniać skórę - zaznacza dr Edyta Englander. I dodaje, że składniki aktywne kosmeceutyków stymulują komórki skóry do regeneracji. W ten sposób uodparniają ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapobiegają procesowi starzenia.

- Kosmeceutyki pełnią także bardzo ważną funkcję w terapii związanej z leczeniem problemów skóry: zmarszczek, cellulitu czy zaskórników. Dlatego są często stosowane przez dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej jako uzupełnienie oraz wzmocnienie prowadzonej terapii. Regenerują skórę po zabiegach, przedłużają i wzmacniają ich efekty - zaznacza dermatolog.

Dobroczynne działanie metali

Amerykańska dermatolog Zoe Diana Draelos, redaktorka książki o kosmeceutykach podkreśla, że stają się one w dermatologii produktami o stale rosnącym znaczeniu. Jak wyjaśnia, jest bardzo wiele kosmeceutyków, które zawierają witaminy A, C i E, stanowiące antyoksydanty. - Drogie kosmeceutyki mogą zwierać rzadko występujące składniki, uważane za bardziej skuteczne. Na przykład krasnorosty, zbierane w San Diego i przesyłane do Nowego Jorku w celu poddania ich trwającemu cztery miesiące procesowi fermentacji w magnetyzowanych tubach, stanowią rzadki składnik kremów nawilżających do twarzy - zwraca uwagę Zoe Diana Draelos.

Jak wymienia specjalistka, do wielu kosmeceutyków dodaje się metale, które mają działanie wymiatające wolne rodniki oraz przeciwbakteryjne. Niektóre metale szlachetne dodawane do preparatów poprawiają koloryt skóry, potrafią również efektywnie wiązać wilgoć w naskórku, tym samym zapobiegając ucieczce wody. Na tym nie koniec. Jak zaznacza amerykańska dermatolog, metale poprawiają i zwiększają odporność skóry, mogą także pobudzać produkcję włókien elastynowych i kolagenowych, działać wzmacniająco na naczynka krwionośne.

Roślina w kremie

Ważnym składnikiem kosmeceutyków są rośliny. Zoe Diana Draelos wyjaśnia, że stanowią one największą grupę dodatków kosmetycznych znajdujących się obecnie na rynku kosmetyków. Chodzi przede wszystkim o wyciągi z liści, owoców, korzeni, łodyg, gałązek czy kwiatów. Takie ekstrakty przygotowuje się przez miażdżenie, mielenie, gotowanie, destylowanie, wyciskanie oraz suszenie. Dodaje się je do kremów oczyszczających, nawilżających, leczniczych, a nawet do kolorowych kosmetyków i maseczek.

Po konsultacji z lekarzem

Czy kosmeceutyki mogą zaszkodzić? Warto pamiętać, że jak każdy produkt leczniczy, również one powinny być zalecone przez lekarza dermatologa, który wcześniej dokona odpowiedniej diagnozy problemu czy potrzeb skóry. - Kosmeceutyki to także produkty, które pozwalają podtrzymać efekt przebytych kuracji, na przykład przeciwtrądzikowej bądź odmładzającej - zaznacza dermatolog dr Edyta Englander.

Często zalecane są alergikom, których skóra nie toleruje sztucznych polepszaczy czy związków zapachowych, a także osobom, które mają problem ze skórą suchą, odwodnioną lub uszkodzoną.
Przykładem kosmeceutyków są produkty z serii Skin Ceuticals, Environ czy też M&M Skin Rejuvenation Program.

(epn)/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także