FitnessKiedy słońce może ci zaszkodzić?

Kiedy słońce może ci zaszkodzić?

Kiedy słońce może ci zaszkodzić?

Gdyby dziesięciu osobom zadać pytanie, co robią z ulotką po zakupie leku, prawdopodobnie dziewięć z nich odpowiedziałoby bez wahania: „wyrzucam do kosza”. W efekcie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet kilkanaście minut spędzonych na plaży może się dla nas skończyć poparzeniem, bolesnymi pęcherzami albo ciemnymi przebarwieniami. Podobne ryzyko niosą ze sobą niektóre kosmetyki, zioła i zabiegi. Kiedy opalanie nie jest wskazane?

Gdyby dziesięciu osobom zadać pytanie, co robią z ulotką po zakupie leku, prawdopodobnie dziewięć z nich odpowiedziałoby bez wahania: „wyrzucam do kosza”. W efekcie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet kilkanaście minut spędzonych na plaży może skutkować poparzeniem, bolesnymi pęcherzami albo ciemnymi przebarwieniami. Podobne ryzyko niosą ze sobą niektóre kosmetyki, zioła i zabiegi. Kiedy opalanie nie jest wskazane?

Z pobłażaniem traktujemy nie tylko ulotki dołączane do lekarstw, ale również opisy składu kosmetyków. Zadowala nas najczęściej sama obietnica producenta, że preparat wygładza zmarszczki albo łagodzi trądzik. Mało kto wczytuje się w etykietę z tyłu opakowania, a tym bardziej w skład. Warto zmienić nawyki, bo taką nieuwagę możemy przypłacić trudnymi do usunięcia zmianami na skórze. Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie?

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz/ map/ (kg)

1 / 6

Zrezygnuj z perfum

Obraz
© 123RF

Latem przede wszystkim unikać należy mocno perfumowanych kosmetyków i to nie tylko wód toaletowych czy dezodorantów. Zagrożenie niesie ze sobą nałożenie perfumowanego pudru brązującego czy balsamu do ciała. Z ulubionych perfum całkowicie zrezygnuj, gdy wybierasz się na plażę.

Nie łudź się, że naturalne surowce są bezpieczniejsze. Dodawane do różnych kosmetyków olejki eteryczne zajmują wysokie miejsca na liście substancji zwiększających wrażliwość skóry na słońce. Dotyczy to zwłaszcza olejków cytrusowych, ale nie tylko… Odłóż lepiej na bok mazidła, w których obecny jest olejek cedrowy czy lawendowy.

2 / 6

Trądzik zwiększa podatność na oparzenia

Obraz
© 123RF

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby będące w trakcie leczenia trądziku. Skóra staje się bardziej podatna na oparzenia i hiperpigmentację podczas stosowania kremów z kwasami lub retinoidami. Takie preparaty można aplikować wyłącznie na noc, a na dzień konieczne jest nałożenie kosmetyku z wysokim filtrem.

3 / 6

To nie jest dobra pora na laserowy zabieg

Obraz
© 123RF

Przed wyjazdem na wczasy planowałaś usunąć zbędne włoski laserem? To nie najlepsza pora. Wszelkie zabiegi z zastosowaniem lasera nie są wskazane latem, gdy słońce operuje najintensywniej.

Do grupy ryzykownych kuracji należą też głębokie peelingi mechaniczne oraz eksfoliacja z zastosowaniem kwasów. Wyjątek stanowi peeling kwasem migdałowym, który jest łagodniejszy i może być przeprowadzany niezależnie od pory roku.

4 / 6

Ryzykowne leki

Obraz
© 123RF

Podrażnienie skóry może być też rezultatem niewiedzy na temat przeciwwskazań i działań niepożądanych przyjmowanych leków. Problem pojawia się zarówno w przypadku medykamentów stosowanych ciągle, jak i tych, po które sięgamy okazjonalnie.

Przed plażowaniem zażyłaś tabletkę mającą uwolnić cię od bólu głowy? Zastanów się, czy nie zrezygnować z opalania, jeśli w składzie leku znajdował się ibuprofen, aspiryna, ketoprofen czy naproksen. Pamiętaj, że nazwa leku nie zawsze jest najlepszym wyznacznikiem tego, co się w nim znajduje. Zwykły ibuprofen dostępny jest w aptece pod co najmniej kilkoma różnymi nazwami rynkowymi.

Opalanie nie wchodzi w rachubę, gdy przyjmujesz antybiotyki. Rezygnacja z wystawiania skóry na słońce jest wymagana również podczas brania leków z grupy beta-blokerów, leków antydepresyjnych, moczopędnych, przeciwcukrzycowych, przeciwreumatycznych czy przeciwgrzybiczych. Grupa farmaceutyków zwiększających wrażliwość skóry jest bardzo liczna, zawsze więc warto zapytać lekarza, czy w przypadku przepisanego lekarstwa istnieją przeciwwskazania co do przebywania na słońcu.

5 / 6

Zioła też szkodzą

Obraz
© 123RF

Należysz do osób, które są przekonane o nieszkodliwości ziół? Pora zweryfikować swoje poglądy. Zioła mogą wywoływać działania niepożądane, nieraz bardzo poważne. Mogą również sprawiać, że przebywanie na słońcu zakończy się wielomiesięczną walką z uciążliwymi przebarwieniami.

Ryzyko takie stwarzają przede wszystkim suplementy i leki z dziurawcem, stosowane w łagodnych zaburzeniach nastroju oraz preparaty z arcydzięglem, zalecanym w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

6 / 6

Uważajcie przyszłe mamy!

Obraz
© 123RF

Niebezpieczeństwo niepożądanej reakcji na słońce towarzyszy także kuracjom opierającym się na hormonach. Kontakt z promieniami może być szkodliwy dla skóry podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji lub w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.

Długiego przebywania na słońcu muszą unikać kobiety w ciąży. Nie tylko z uwagi na możliwość groźnego przegrzania organizmu, ale także ze względu na ryzyko pojawienia się przebarwień związanych z hormonalną burzą, którą przyszła mama przechodzi.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz/ map/ (kg)

zdrowieopalaniesłońce

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)