Kosmetyczny hit. Nawilża skórę i usuwa zmarszczki
Arbuz coraz częściej jest zaliczany do kategorii superfood. Nic dziwnego. Doskonale nawadnia organizm, ma niewiele kalorii i świetnie wpływa na nasz organizm. Obniża ciśnienie, poprawia potencję, pozwala lepiej widzieć. Pomoże także zadbać o... skórę. Jak?
Samo zdrowie
Arbuzy mają niewiele kalorii, dlatego można je jeść bez wyrzutów sumienia. Znajdziemy w nich witaminy B1, B2 i C, a także bardzo wiele składników mineralnych, takich jak potas, wapń, chlor, sód, siarka, magnez, fosfor, żelazo i miedź. Witamina C i karoten zawarte w tych owocach zmniejszają ryzyko chorób serca i raka jelita grubego. Łagodzą również objawy astmy, osteoporozy, bóli reumatycznych i zapalenia stawów.
Zamiast Viagry
Arbuz jest kojarzony z latem. Jednak te owoce możemy kupić przez cały rok. Zawarte w nich substancje obniżają ciśnienie krwi. Musimy jednak pamiętać o tym, by jeść je codziennie. Dzięki zawartości beta karotenu, luteiny, witaminy C i zeaksantyny chronią oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Pomagają też w walce z innymi chorobami takimi jak suchość oka, uszkodzenie nerwu ocznego czy jaskra. Zawarta w miąższu arbuza arginina działa podobnie jak viagra. Zamiast sięgać po niebieską tabletkę, wystarczy pójść do warzywniaka.
Im bardziej czerwony, tym lepiej
Karotenoidy to antyoksydanty i naturalne pigmenty, które odpowiadają za czerwoną barwę miąższu arbuza. Jednym z nich jest likopen, który zapobiega utlenianiu się cholesterolu, przez co obniża ciśnienie w żyłach i tętnicach. Ponadto hamuje namnażanie się w naczyniach krwionośnych wolnych rodników, które powodują ich mechaniczne uszkodzenia.
Rewelacyjna maseczka
Koreańska firma kosmetyczna wypuściła na rynek maseczki i kremy z dodatkiem arbuza. To prawdziwy hit. Lista oczekujących jest bardzo długa. Sok z arbuza zawarty w kosmetykach łagodzi stany zapalne skóry, działa ściągająco, wygładza zmarszczki, poprawia koloryt, usuwa efekty zmęczenia, nawilża i chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Aby wzmocnić jego działanie, skład wzbogacono o kwas hialuronowy, a także wyciągi z kwiatów piwonii i jaśminu. Arbuzową maseczkę możemy jednak z powodzeniem przygotować w domu. Wystarczy rozgnieść miąższ widelcem, odsączyć i nałożyć na 15 minut na oczyszczoną skórę twarzy (uwaga, bardzo ścieka). Można go również wymieszać w proporcji 1:1 z mlekiem roślinnym lub gęstym jogurtem. Natomiast schłodzony, pokrojony w cienkie plasterki arbuz działa jak maseczka na spaloną słońcem skórę.
Zastąpi tonik
Sok z arbuza sprawdzi się jako chłodząca i nawilżająca mgiełka do twarzy. Możemy go także używać zamiast toniku. Świetnie ściąga pory i odświeża. Sok wymieszany z mlekiem i 1 łyżeczką miodu nie tylko oczyści skórę, ale także ją odżywi i delikatnie natłuści. Pamiętajmy, by naturalne kosmetyki przechowywać w lodówce w wyparzonych słoiczkach i zużyć w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.