FitnessKosmetyki czy leki w walce z nadmiernym poceniem?

Kosmetyki czy leki w walce z nadmiernym poceniem?

Jakie produkty powinny wybierać osoby z nadmierną potliwością? Różnica pomiędzy kosmetykami, a produktami dostępnymi w aptekach dotyczy składu chemicznego – stężenia (co związane jest ze skutecznością), obecnością substancji mogących u niektórych osób wywołać alergię kontaktową np.: substancje zapachowe, konserwanty.

18.08.2014 | aktual.: 19.08.2014 10:18

Jakie produkty powinny wybierać osoby z nadmierną potliwością? Różnica pomiędzy kosmetykami, a produktami dostępnymi w aptekach dotyczy składu chemicznego – stężenia (co związane jest ze skutecznością), obecnością substancji mogących u niektórych osób wywołać alergię kontaktową np.: substancje zapachowe, konserwanty.

Wydzielanie potu wraz z mechanizmem rozszerzania skórnych naczyń krwionośnych, stanowią system schładzania organizmu, odpowiadając tym samym za termoregulację. Niewielkie wydzielanie potu w obrębie dołów pachowych, może zostać skutecznie zahamowane przez dostępne w drogeriach antyperspiranty. Osoby z nadmiernym problemem pocenia oraz tendencją do alergii, powinny sięgać po produkty dostępne w aptekach.

Nadpotliwość zlokalizowana w zakresie dołów pachowych, dłoni i podeszw stóp, jest częstym i bardzo krępującym dla pacjenta problemem dermatologicznym. Szczególnie, iż rozpoczyna się już w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Dlatego decyzję o sposobie leczenia nadpotliwości podejmuje specjalista dermatolog.

- W przypadku niewielkiego i umiarkowanego nasilenia, wystarczające jest stosowanie miejscowe związków glinu (aluminium) w postaci jego chlorków, wodorotlenku, hydroksychlorku lub soli cyrkonu - wyjaśnia dr n. med. Monika Słowińska. - Istnieje również preparat złożony - łączący w sobie wodorotlenek aluminium i urotropinę (lek o działaniu antycholinergicznym).

Nie każdy preparat można zastosować we wszystkich okolicach naszego ciała. - Ten ostatni jedynie w obrębie podeszw stóp, gdyż skóra rąk staje się bardzo podrażniona i przesuszona po jego zastosowaniu - tłumaczy dr Słowińska. - Sole cyrkonu są skuteczne głównie w zakresie dołów pachowych. Sole glinu mają zastosowanie we wszystkich okolicach wzmożonej potliwości, ale bardzo ważne jest, by pacjent zastosował się do informacji dołączonej do produktu. Przeciwwskazana jest aplikacja antyperspirantu na skórę podrażnioną lub uprzednio ogoloną (w okresie krótszym niż 12 godzin), jak również codzienne stosowanie preparatu. Może to być powodem wystąpienia uczucia pieczenia, palenia i objawów podrażnienia skóry.

Na rynku stopniowo pojawiają się nowe formy galenowe (nie wszystkie są dostępne w Polsce) – z dodatkiem kwasu salicylowego, silikonu lub w postaci pianki, które mogą zredukować częstotliwość występowania podrażnienia. Preparaty aplikuje się zawsze na noc, kiedy wydzielanie potu jest najmniejsze. Aplikacje wykonuje się codziennie przez pierwsze 3-5 dni, a następnie powtarza 1-2 razy w tygodniu.

W Polsce niedostępne są jeszcze inne produkty do walki z nadpotliwością jak np.: chusteczki nasączone lekiem o działaniu antycholinergicznym – glikopyrolatem, które stosuje się w okolicy czoła i karku.

Trwają badania również nad lekiem w postaci kremu lub aerozolu dla pozostałych okolic wzmożonej potliwości. Podczas leczenia mogą wystąpić działania niepożądane w postaci utrudnionego oddawania moczu, zaburzeń widzenia i suchości jamy ustnej, które prawdopodobnie związane są ze zbyt dużym wchłanianiem się substancji i jej działaniem ogólnym.

Na podstawie hkstrategies.com opr. (gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)