Koszt utrzymania domu szeregowego

Koszt utrzymania domu szeregowego
Źródło zdjęć: © iStock.com

02.08.2018 15:11, aktual.: 03.08.2018 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domy szeregowe są jednym z typów nieruchomości w architekturze mieszkaniowej. Zwykle są one zlokalizowane na przedmieściach dużych miast, co jest ich niewątpliwą zaletą. Innym atutem domów szeregowych są relatywnie niskie koszty utrzymania.

Wady i zalety domów szeregowych

Domy szeregowe są popularnym typem nieruchomości w architekturze mieszkaniowej. Szeregówki to domy jednorodzinne, które połączone są ze sobą dwoma ścianami lub jedną w przypadku zewnętrznych części szeregu. Przy zakupie tego typu nieruchomości trzeba liczyć się z tym, że mamy ograniczone możliwości, jeśli chodzi o wygląd zewnętrznej elewacji domu, a także rozkład poszczególnych pomieszczeń. Oprócz tego domy szeregowe mają również zaprojektowaną i zagospodarowaną część wspólną w postaci trawników, klombów kwiatowych, oświetlenia i terenów rekreacyjnych.

Cena domu szeregowego jest zazwyczaj znacznie niższa od ceny domu wolnostojącego w podobnej lokalizacji. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów budowy ze względu na wspólne ściany, a także możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Ponadto mieszkanie w domu szeregowym jest tańsze w eksploatacji, ponieważ często korzysta się w nich z uzbrojenia sieciowego i osiedlowych śmietników.

Nie przepłacaj za wyposażenie domu. Wejdź na WP radarOkazji i znajdź ofertę produktów dla siebie.

Przeciwnicy domów szeregowych zazwyczaj posługują się argumentem, jakoby tego typu nieruchomość niewiele różniła się od mieszkania w bloku. Prawdą jest, że szeregówki w porównaniu do domów jednorodzinnych, znacznie ograniczają swobodę. Mieszkając w takim domu, należy dostosować się do reguł związanych z dzieleniem wspólnych przestrzeni. Ponadto starsze szeregówki nie zapewniają optymalnej izolacji akustycznej, przez co mogą dochodzić nas hałasy zza ściany.

Domy szeregowe nie są polecane osobom, które chętnie oddają się pielęgnacji ogródka. Z reguły tego typu budynki mają bardzo wąskie ogródki, które są trudne do zagospodarowania. Niezbyt dobrze zdadzą egzamin również w przypadku amatorów grillowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu (chociaż pod tym względem mają znacznie więcej plusów niż mieszkania w bloku).

Ogrzewanie w domach szeregowych

Największe koszty utrzymania domu wolnostojącego generowane są przez ogrzewanie. Co więcej, wiele osób z obawy przed wysokimi kosztami ogrzewania, rezygnuje z marzeń o domu jednorodzinnym na rzecz mieszkania w bloku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup domu szeregowego, w którym zazwyczaj mamy dostęp do ogrzewania miejskiego. Nowopowstałe szeregówki często wyposażone są dodatkowo w ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie elektryczne lub ultraoszczędny piecyk gazowy.

Koszty eksploatacji w domach szeregowych

Poszczególne koszty eksploatacji w domach szeregowych uzależnione są od wielu czynników m.in. od izolacji zewnętrznej i wewnętrznej, zastosowanych rozwiązań i liczby osób. Zazwyczaj podstawowe koszty utrzymania domu szeregowych są znacznie niższe od utrzymania kosztów utrzymania domu wolnostojącego. Wynika to z tego, że ogrzewanie w szeregówce jest znacznie tańsze. Ponadto z uwagi na to, że domy te posiadają ogródek w formie wąskiego pasa zieleni, odchodzą koszty związane z utrzymaniem ogrodu (koszenie, pielęgnacja trawnika, rośliny ozdobne, oczko wodne itp.).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także