Kot ugniata łapami twoje ciało? Niezwykle ważny komunikat
Wdrapuje się na człowieka, udeptuje łapkami, a czasem pazurami. Bywa, że pozostawia na ciele ślady, a nawet sprawia ból? Absolutnie nie należy karcić kota. Jak wyjaśnia behawiorystka, za jego zachowaniem nie stoją złe intencje. Wręcz przeciwnie.
Koci język nie jest łatwy w interpretacji. W końcu kot to indywidualista, który czasem ma na myśli coś zupełnie innego niż może nam się wydawać. Co zatem oznacza, kiedy kot udeptuje łapkami ciało człowieka? Behawiorystka, Zuzanna Rajchert, wyjaśniła w rozmowie na kanale Silver TV, jak należy rozumieć takie zachowanie kota, co nasz pupil pragnie powiedzieć i dlaczego nie należy go karać.
Co oznacza ugniatanie przez kota?
Udeptywanie łapkami czasem jest jak przyjemny masaż. Ale kiedy kot pokazuje pazurki, ugniatanie staje się małą torturą. Chociaż może wydawać się, że kot rozładowuje negatywne emocje lub złości się na właściciela, to tak naprawdę pragnie powiedzieć człowiekowi coś zupełnie innego.
- Kocięta ugniatają brzuszek mamy, kiedy piją mleko. To zachowanie (udeptywanie – przyp.red.) koty kojarzą z czymś bardzo przyjemnym. Czują się wtedy bezpieczne, czują spokój, jest im po prostu bardzo dobrze. To się przekłada na życie dorosłych kotów. (...) Kot może też ugniatać, aby poprawić sobie nastrój - wyjaśnia Zuzanna Rajchert w Silver TV.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Czuły punkt na ciele kota. Nawet nie zbliżaj ręki
Jak reagować, kiedy kot ugniata pazurami?
Nawet jeśli kot wbija pazury w ludzkie ciało, a my odczuwamy ból, lepiej trzymać nerwy na wodzy. Behawiorystka jasno mówi, czego nie należy robić w takiej sytuacji:
- Bardzo ważna uwaga. Jeśli kot przychodzi i ugniata nam kolana, co nie zawsze jest przyjemne, nie wolno się na niego złościć. Należy traktować to jak komplement. (...) Koty między opuszkami mają gruczoły zapachowe i w ten sposób uwielbiają oznaczać różne miejsca. Mówią "jesteś moim człowiekiem", więc powinniśmy się ucieszyć i zacisnąć zęby jak boli.
Warto mieć "coś" pod ręką
Behawiorystka zaleca także, aby podcinać kocie pazurki lub delikatnie przekierowywać ugniatanie z naszego ciała na koc czy poduszkę. Warto mieć także pod ręką kawałek materiału, którym można osłonić ciało przed zadrapaniem i w ten sposób pozwolić kotu na okazywanie czułości.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl