Kot ugniata łapami twoje ciało? Niezwykle ważny komunikat
Chyba każdy kociarz to zna: kot wdrapuje się na opiekuna i udeptuje łapkami jego ciała. Zdarza się, że wbija przy okazji pazury, sprawiając ból. W takiej sytuacji absolutnie nie należy karcić kota. Oto jego prawdziwe intencje.
29.05.2024 | aktual.: 29.05.2024 21:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zrozumienie kociego języka nie jest proste. Te zwierzęta są indywidualistami, a ich zachowanie często odbiega od naszych oczekiwań. Co zatem oznacza, gdy kot ugniata łapkami ludzkie ciało? Podczas wywiadu na kanale Silver TV, behawiorystka Zuzanna Rajchert wyjaśniła, co kot chce nam w ten sposób przekazać i dlaczego nie należy go za to karać.
Co oznacza ugniatanie przez kota?
Ugniatanie łapkami może być dla człowieka przyjemne niczym masaż, ale gdy w ruch idą pazurki, staje się uciążliwe i bolesne. Może nam się wydawać, że kot wyładowuje w ten sposób negatywne emocje lub złości się na nas. Jednak, jak wyjaśnia ekspertka, kot pragnie wyrazić coś zupełnie odmiennego.
- Kocięta ugniatają brzuszek mamy, kiedy piją mleko. To zachowanie (udeptywanie – przyp.red.) koty kojarzą z czymś bardzo przyjemnym. Czują się wtedy bezpieczne, czują spokój, jest im po prostu bardzo dobrze. To się przekłada na życie dorosłych kotów. (...) Kot może też ugniatać, aby poprawić sobie nastrój - tłumaczyła Zuzanna Rajchert w Silver TV.
Resztę artykułu znajdziesz poniżej
Odkryj również: Delikatny punkt na ciele kota. Nie dotykaj go
Jak reagować, kiedy kot ugniata pazurami?
Pomimo bólu, jaki możemy odczuwać, gdy kot wbija pazury w nasze ciało, powinniśmy zachować spokój. Behawiorystka tłumaczy, co robić w takiej sytuacji:
- Bardzo ważna uwaga. Jeśli kot przychodzi i ugniata nam kolana, co nie zawsze jest przyjemne, nie wolno się na niego złościć. Należy traktować to jak komplement. (...) Koty między opuszkami mają gruczoły zapachowe i w ten sposób uwielbiają oznaczać różne miejsca. Mówią "jesteś moim człowiekiem", więc powinniśmy się ucieszyć i zacisnąć zęby jak boli.
Warto mieć "coś" pod ręką
Behawiorystka sugeruje również, aby regularnie przycinać kocie pazurki i delikatnie przekierować ugniatanie z naszego ciała na koc lub poduszkę. Warto mieć także pod ręką kawałek materiału, którym można osłonić ciało przed zadrapaniem i w ten sposób pozwolić kotu na okazywanie czułości.
Masz ciekawy news, zdjęcie czy film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl